דיבידנדים, איזה תענוג :)

dividends

כבר כתבתי כאן על הכיף שיש בלקבל דיבידנדים כל חודש. מה שלא כתבתי זה איך עשיתי את זה.

 

חשוב להבין, בניגוד לשיטה הפשוטה להחריד של הסולידית, שבה לא בוחרים מניות ספיציפיות אלא משקיעים בכל השוק, דיבידנדים דורש יותר ידע בשוק ההון. במדדים פשוט בוחרים את הכיסוי הגיאוגרפי הרחב ביותר שניתן ו… מחכים כמה שנים כי סטטיסטית זה יעלה. אחרי שצוברים מספיק כסף מתחילים לקחת כל פעם כמות קטנה מהרווחים (3%-4%), בהנחה שהשווקים שהשקעתם בהם ימשיכו לעלות ולצבור רווחים. הגישה הזו סופר פשוטה, לא דורשת ידע מיוחד ומעט מאוד תחזוקה.

 

הבעיה עם הגישה הזו היא יותר פסיכולוגית מכל דבר אחר. מתימטית זה נכון לחלוטין, זה יעבוד (לפחות מבחינה סטטיסטית והיסטורית) אבל אישית אחרי שניסיתי נהיה לי קצת קשה עם הגישה הזאת. הסיבה הראשונה היא שהתחלתי ליהנות מניהול התיק, מלבחור את הניירות ערך להשקעה ולצפות בשינויים שקורים בתיק. הסיבה השנייה היא שמסתבר שאני בן אדם שצריך חיזוקים מתמידים, ואין באמת חיזוק יותר טוב מאשר כסף מזומן שנכנס ישירות לעו"ש כל חודש. נכון, זה אחרי מס, נכון אני גם ככה משקיעה חזרה את הכסף הזה בתוך התיק אז לכאורה זה לא משנה אבל בשבילי זה כן משנה!

 

אני רוצה הכנסה פסיבית כל חודש, אני רוצה כסף שנכנס לי לעובר ושב בין אם בחרתי לעבוד באותו חודש או לא. אני רוצה להיות אדונית לזמני ולהוציא את השיקול הכלכלי מהמשוואה. הדיבידנדים שנכנסים כל חודש מראים לי את ההתקדמות שלי, נותנים לי חיזוקים ותמריצים חדשים להתאמץ להגיע למטרה. אם כל חודש אני רואה קצת יותר כסף נכנס לחשבון ברור שאני אתאמץ יותר! אחסוך יותר כי אז זה אומר שעוד כסף יוכל להיכנס לי לחשבון!

 

אז יום אחד קיבלתי את ההחלטה וכהרגלי התחלתי בללמוד יותר את התחום. קראתי לא מעט, עשיתי סדנא בנושא ויצא לי להיפגש עם מומחה דיבידינדים שעשה לי קצת סדר. יחד עם בן הזוג קיבלתי כמה החלטות לגבי תיק ההשקעות. הראשונה היא שההשקעה תהיה במניות אמריקאיות. השנייה היא שהמטרה היא בסופו של דבר להגיע לפחות ל-50 מניות בתיק השקעות, כך שגם אם חברה או שתיים בודדות יפשטו רגל זה יהיה פחות משמעותי.

 

למה דווקא בארה"ב ולא בארץ? ? מכמה סיבות:

 • נתח שוק גדול יותר, לא יעזור השוק האמריקאי גדול יותר מהישראלי
 • חברות ענק גלובליות שלא בקלות יפשטו רגל, כלומר יציבות יותר
 • היסטוריה ארוכת שנים של חלוקת דיבידנדים
 • רשימת האלופות של דיוויד פיש

 

אתם בטח תוהים מה זה הסעיף האחרון. אז מאוד פשוט, בחור בשם דייויד פיש הלך 25 שנה אחורה והרכיב רשימה של כל החברות אשר לא רק מחלקות דיבידנדים באופן קבוע אלא גם מגדילות אותם באופן קבוע. הרשימה כוללת את הפרמטרים על כל החברות שעומדות בשני הקריטריון הללו (חלוקת דיבידנד רציפה והעלאה רציפה של הדיבידנד) במשך ה-5, 10 ו-25 שנה האחרונות. הרשימה מתעדכנת כל חודש והיא נכס אמיתי לכל מי שחושב ללכת לכיוון של דיבידנדים!

 

אז איך יודעים בכלל על מה להסתכל במניה שמחלקת דיבידנדים? המאמר שכאן עזר לי מאוד ועשה לי הרבה סדר, במילים פשוטות בלי להסתבך יותר מדי מסביר על מה חשוב להסתכל כשבאים לבחור מנייה. כותב האתר הנפלא אפילו לקח צעד אחד קדימה ופרסם מאמר שמסביר בפשטות איך לפרש את האקסל העצום של דיוויד פיש. בכלל אם אתם בעניין של דיבידנדים מומלץ לכם מאוד לבחון את האתר הזה, הוא כולל תיק לדוגמא עם הסבר מפורט על כל מנייה שנבחרת, הסבר למה כדאי ללכת דווקא על דיבידנדים ומידע רב נוסף.

 

בקיצור, כמו כל השקעה כספית אחרת, השקעה בדיבידנדים דורשת לימוד, הבנה ורקע אבל ברגע שצברתם את זה, ההשקעה הופכת לקלה ופשוטה ובחירת המניות לוקחת פחות ופחות זמן. זה בהחלט כיף לראות את הכסף נכנס כמו שהיה לי בחודש האחרון:

ידעתם שיש לי יש קורס שילמד אתכם להשקיע בשוק ההון?

אם בא לכם להכיר יותר טוב את שוק ההון ולהשקיע בו לבד ולא באופן מנוהל זה הקורס בשבילכם! הקורס מתמקד בלהסביר את מושגי הבסיס שחייבים לדעת בצורה הכי ברורה שיש ובללמד שתי אסטרטגיות השקעה: השקעות במדדים ובמניות ערך. בקורס הצעד הראשון למיליון – איך להרוויח בשוק ההון אני מלמדת את בסיס של השוק ההון עם חלקים פרקטים וצ'ק ליסטים שממש מלמדים אתכם איך להשקיע. הקורס קליל ובעל ערך שיעזור לכם להתחיל לבנות את תיק ההשקעות שלכם ולהשקיע בעצמכם! 25% הנחה לקוראי האתר באמצעות קוד קופון website

 

35 מחשבות על “דיבידנדים, איזה תענוג :)”

 1. זה ממש תענוג לקרוא את המאמרים שלך.
  תודה רבה על המחמאות ומאוד משמח אותי לדעת שהבלוג שלי באמת עזר לך למצוא את ההשקעה שמתאימה לך.

  מאוד אהבתי גם את התמונה עם המשפט:
  I did nothing today and still got paid

  זה משקף בצורה כל כך נכונה את מה שאני מרגיש בכל פעם שאני מקבל עדכון על דיבידנד נוסף שנכנס לחשבון ההשקעות שלי ומחכה בסבלנות שאני אחליט אם בא לי ללכת לבית קפה או לרכוש עוד מניות של חברה אחת שגם היא תחלק לי דיבידנדים בעתיד.

  יישר כוח ובהצלחה בהמשך הדרך!

  נ.ב.
  אני מאוד סקרן לדעת לאיזו סדנה הלכת בנושא הזה – לא ידעתי שיש סדנאות כאלו בארץ.

  1. תודה דעת, אתה והבלוג שלך בהחלט עזרתם לי המון!

   הסדנא הייתה סדנת המשך של מיכל ליבנה, היא לא מתמקדת בדיבידנדים אלא בבחירת מניות אבל זה עשה לי סדר והסביר לי על מושגים כמו מכפיל הון ומכפיל רווח שלא ממש ידעתי או הכרתי אותם קודם.

 2. צריך לזכור שכל שקל שיוצא כדיבידנד פשוט נגרע מהשווי של המניה, כך שההבדל היחיד זה שהדיבידנד נכנס פאסיבי ואילו במקרה של מניה שלא מחלקת דיבידנד היית צריכה לעשות פעולת מכירה.
  כתבת שהדיבדינד מתקבל לעו"ש אחרי ריבית, לדעתי התכוונת אחרי מס.

  1. יעקב אתה הופך להיות העורך הראשי שלי 🙂
   ובדרך כלל, השווי של המנייה עולה קצת לפני חלוקת הדיבידנד ואז יורד חזרה אחרי החלוקה שלו, כך שאם מחזיקים את המניה לאורך זמן השווי שלה לא ממש משתנה.

   1. תמיד שמח לעזור:)

    לא התכוונתי מה קורה בפועל למחיר המנייה בעת חלוקת דיבידנד. התכוונתי שעצם חלוקת הדיבידנד פוגעת בצמיחה האפשרית של המנייה, ויוצרת על הדרך אירוע מס.
    מצד שני, דיבידנד אומר שלחברה יש יותר מדי כסף על הידיים מכדי לדעת מה לעשות איתו (אחרת כנראה היו משקיעים אותו חזרה בחברה ומחלקים פחות לבעלי המניות).

 3. מבלי להיכנס לפרטים, אפשר להבין באיזה גודל התיק של מניות הדיבידנד ומה היקף הדיבידנדים השנתי?

  1. האופטימית

   היי ג'יוני,
   הממוצע הוא 1,492 לחודש. לשנה זה יוצא 17,904 ש"ח. בשלב זה זה מידע שאני מעדיפה שלא לחשוף גם מכיוון שזה מעט אישי וגם מכיוון שחלק מהתיק אינו מניות דיבידנד ועוד לא עשיתי בכולו סדר.

  2. ג'יוני קח בחשבון שהשוק הרחב (בדמות מדד המניות האמריקאי) מספק דיבידנד שנתי של 2.01% (נכון לסוף 2016).

   בשביל לשמור על רמת סיכון סבירה בתיק שכזה צריך לוודא שלא רודפים אחרי מניות שמחלקות דיבידנד גבוה מדי במועד הרכישה (דיבידנד שמייצג תשואה כפולה מתשואת המדד הרחב – קרי 4% נכון להיום – מאוד מפחיד אותי ברמה האישית ולעניות דעתי לא ניתן לסמוך עליו בעת משבר).

 4. הי,
  מכיוון שאת מנסה להקפיד לא לבזבז אפילו 10 ש"ח בחודש אז מוזר לי קצת שאת מוכנה בשיוויון נפש לשלם מס על הדיווידנדים שיוצא יותר מ 100 ש"ח לכל חודש.

  1. האם אתה חושב שהשקעה רק במניות שלא מחלקות דיבידנד עדיפה על השקעה במניות שכן מחלקות דיבידנד?
   אתה הרי יודע שיש מס דיבידנדים גם בקרנות מחקות מדד.

   תשואת הדיבידנד של מדד ה-SP500 היא כ-2% ולפי זה תשואת דיבידנד רצויה של חברה בטוחה היא לכל היותר 3% (פי 1.5 מתשואת הדיבידנד של המדד הרחב).

   אם נניח הנחה ראלית שאנחנו רוכשים מניות עם תשואת דיבידנד ממוצעת של כ-2.5% אז הפער מבחינת מיסוי דיבידנד בין השקעה במדד הרחב לבין השקעה במניות דיבידנד מסתכם ב-0.12% בשנה.
   גם אם תפחית מ-0.12% בשנה את דמי הניהול של הקרן הזולה ביותר שעוקבת אחרי השוק האמריקאי (VTI) אתה תגלה שהפער הוא לכל היותר 0.07%.

   עכשיו השאלה הקשה אליך:
   האם אתה חושב שפער של 0.07% בתשואה השנתית לא מצדיק יתרון פסיכולוגי שמאפשר למשקיע הפשוט להגדיל את החשיפה למניות על חשבון אג"חים?
   אם תתבונן בנתונים היסטוריים:
   http://pages.stern.nyu.edu/~adamodar/New_Home_Page/datafile/histretSP.html
   אתה תראה ששוק המניות האמריקאי מניב תשואת יתר מעבר לאג"ח ממשלתי אמריקאי של לכל הפחות 4.58% בכל תקופת זמן שנתונה שם (1928-2016, 1967-2016 ו-2007-2016).

   האם אתה באמת מאמין שתשלום של 0.07% בשנה במס מעבר למה שאתה משלם בדמי הניהול לא מתקזז עם הגדלת החלק המנייתי שצפוי להניב לכל הפחות 4.58% תשואת יתר על חשבון החלק האג"חי?

   נ.ב.
   אם תיקח בחשבון את הקרנות האיריות אתה תגלה שאתה צריך לשלם מס כפול על הדיבידנדים בנוסף לדמי ניהול גדולים יותר מאשר דמי הניהול של VTI כך שזו אלטרנטיבה אפילו פחות משתלמת בחשבון ממוסה.

   1. השאלה היותר חשובה היא אם אתה יודע ששוק המניות מניב תשואה יותר מאגח,למה אתה צריך לשחק עם עצמך משחקים פסיכולוגיים?

    1. כולם יודעים להגיד שמניות מניבות תשואת יתר על אג"חים – זה לא סוד.
     כמה אנשים מתוך כדור הארץ אתה מכיר שבפועל משקיעים 100% מהנכסים שלהם במניות בלי שום השקעה אחרת?

     הדבר היחיד שיכול לטרפד השקעות טובות זה המשקיע עצמו והפסיכולוגיה שלו.

     1. בכל מקרה אנא אל תתחמק:
      האם אתה חושב שתשלום מס של 0.07% בשנה מעבר לדמי הניהול שלך לא מצדיק השקעה מנייתית מוגברת?

      אם משקיע כלשהו מסוגל להחזיק תיק של 50/50 מדדי מניות/אג"ח אבל מסוגל להחזיק תיק של 60% מניות דיבידנד ו-40% אג"ח – האם לדעתך זה יניב לו תשואת חסר מול אותם 0.07% מס על 60% מהתיק שלו כאשר במקביל הוא מקבל יותר מ-4.5% תשואת יתר על 10% מהתיק שלו?

      ואם הוא יכול להגדיל את החשיפה שלו למניות אפילו יותר אז הפער יגדל אפילו יותר לטובת מניות דיבידנד לעומת תיק מדדים משולב.

      קח אותי לדוגמה – אין סיכוי שאני שורד משבר ברמה הפסיכולוגית עם תיק מדדים.
      לעומת זאת אין לי שום בעיה להפנות 100% מההון שלי למניות דיבידנד וכך אני עושה בפועל.

      בינתיים כל המתנגדים להשקעה במניות דיבידנד מצדדים בנתונים יבשים שמתעלמים מהפסיכולוגיה של המשקיע אבל במציאות אם אני אציג לך השקעה עם התחייבות לתשואה של 100% בשנה אבל אתה לא תוכל להתמיד בה אפילו שבוע אז אתה לא תראה ממנה אפילו שקל אחד בתשואה.

      קח לדוגמה נוספת את תעודת SVXY שהיא תעודה "מחקה מדד" (לפי ההגדרה של המונח "מחקה מדד").
      כמה אנשים לדעתך מסוגלים לרכוש את התעודה הזו ולהחזיק בה לנצח בלי למכור בדרך?

      אני וחבר מהעבודה רכשנו את התעודה הזו כשמחירה היה בסביבות 50 דולר לפני טיפה יותר משנה.
      הוא הקיא את הנשמה ומכר בתחתית עם הפסד של כמעט 40%.
      אני היום נמצא ברווח של יותר מ-120%…

      ההשקעה הטובה ביותר לא שווה כלום אם המשקיע לא מסוגל להתמיד בה!

     2. כמו שכתבת האויב הכי גדול של המשקיע זה הוא עצמו. זה כולל גם בחירה (אפשרית) שגויה של מניות דיבידנד. יש המון סיפורי הצלחה של משקיעי דיבידנד אבל הם לא חסינים יותר ממשקיעי מדדים. אתה פשוט לא שומע על אלו שנכשלו (survivorship bias).

     3. יעקב אני מסכים שמשקיעי דיבידנדים אינם חסינים מטעויות (ראה אדם שליו לדוגמה).

      אני חושב שהדרך הטובה ביותר לצמצם את כמות הטעויות היא מחקר עצמאי ואנשים שמדלגים עליו ומשקיעים רק כי מישהו אחר מצטט שיטת השקעה כזו או אחרת חושפים את עצמם חשיפת יתר לטעויות שכאלו.

      זו הסיבה שאני מתעקש שאנשים צריכים לבצע מחקר עצמאי לפני שהם מתחילים להשקיע בכל צורה שהיא.
      מעקב עיוור אחרי גישת השקעה כלשהי הוא לדעתי צעד שאינו חכם בלשון המעטה…

     4. מסכים ב-100%. מצד שני יש אנשים שלא מעניין אותם ללמוד, אבל עדיין רצוי שישקיעו. שיטת שגר ושכח למדד רחב ככל הניתן (או שתי מדדים אחת מנייתית ואחת אגחית) יעבוד להם בסיכוי רב יותר. לדעתי, גם למי שכן עושה מחקר. בעיני הפשטות בשיטת המדדים, עוזרת לפן הפסיכולוגי (שכאמור לא מטריד אותי)

     5. גם בחירת מדד אינה טריויאלית כל כך בלי לימוד מקדים.
      מי שבחר את המדד היפני למשל בשנות התשעים עד היום לא מצליח להתאושש מההפסדים הכבדים יותר משני עשורים אחר כך.

      כמו כן בחירת מדד בינלאומי הכי רחב שקיים היא בחירה שאינה מבוססת מחקרים (לפחות לא מחקרים שמבוססים על נתונים מלאים – אתה מכיר כבר את הציטוטים של החוקרים שאומרים שחסר להם המון מידע היסטורי במחקרים הללו).

      מה היה קורה למשקיע הבינלאומי התאורטי שלנו במלחמת העולם הראשונה ו/או השנייה?
      רוב ההון שלו היה נעלם ללא חזרה ואין שום תיעוד לכך שהבחירה הכל כך רחבה הזו באמת הייתה מפצה אותו על הסיכון.

      לעניות דעתי מי שלא מוכן להשקיע את הזמן בלימוד ראשוני אז עדיף לא שלא ייכנס לשוק ההון בכלל.
      התאוריה שבטווח הארוך שוק ההון מתקן את עצמו לא עובדת אם המשקיע לא חקר מספיק ולא פיתח את הפסיכולוגיה המתאימה בשביל לא למכור באמצע נפילות.
      היכולת להמשיך להחזיק במניות במהלך משברים כגון 2008 מתקבלת רק אחרי שמבינים איך שוק ההון מתפקד ואף אחד לא מבין את זה בלי לחקור את הנושא.

     6. אין בעיה, אבל הסיכונים הללו (מכירה בזמן משברים וכו) קיימים גם בהשקעה במניות דיבידנד

     7. נכון מאוד אבל הרבה יותר קשה להתחיל להשקיע במניות דיבידנד בלי ללמוד מאשר "קנה את המדד הקרוב למקום מגוריך ולך לישון" 🙂

 5. תשמע אפשר להגיד גם משהו אחר מי ששם על מדד S&P ב- 50 שנה האחרונות הרוויח ובגדול, ובלי שהוא הכיר יותר מדי את המדד.

  ברור לי וגם לרוב האנשים שידע זה כוח, לא לכולם יש את יכולת ההתמדה, ההעזה והכח ללמוד את כל הדברים והמושגים ולהכנס לכל הפינות האלה.

  אני דווקא די בגישה של אם יש אנשים יותר מנוסים ממני שחקרו את התחום ונותנים עצות אז יש לקחת אותן ברצינות.
  אגב אף אחד ואני מתכון אף אחד לא יכול לנחש ב- 100% מה קורה בשוק ההון.

  תודה רבה לאופטימית שאת אופטימית, מלמדת ומעבירה את הידע שלך 🙂 [אגב אולי תנסי למשך כמה חודשיים, במקום להוציא כל חודש אלא להוציא כל 2-3 חודשיים ולראות סכום יותר גדול נכנס, אולי זה ייתן לך אקסטרא מוטיבציה]

  1. היי חן,
   תודה על העצה, אך האמת היא שמוטיבציה בשלב הזה יש לי בשפע. כשרואים תוצאות בעקביות במשך כמה שנים, זה גורם להרבה מאוד מוטיבציה להמשיך.

 6. פינגבאק: פרויקט עצמאים כלכלית – רעיונות להכנסה פסיבית : מניות דיבידנד - האופטימית

 7. פינגבאק: מטרות לשנת 2017 - האופטימית

 8. פינגבאק: צעד שני בדרך לעצמאות כלכלית - לימודי שוק ההון | האופטימית

 9. פינגבאק: 7 סיבות למה כדאי להתחיל להשקיע בבורסה | האופטימית הדרך לחופש כלכלי

 10. פינגבאק: 10 כללי אצבע להפחתת סיכונים בשוק ההון | האופטימית הדרך לחופש כלכלי

 11. פינגבאק: הצילו! השוק חולה בקורונה! - האופטימית

 12. פינגבאק: עמלות ניירות ערך - איך להוריד אותן ולהוזיל עלויות בהשקעות - האופטימית

 13. פינגבאק: למה בחרתי השקעה פסיבית - האופטימית

 14. פינגבאק: השקעות ערך מניות דיבידנד או מדדים? - האופטימית

 15. פינגבאק: תעודות סל וקרנות סל - מה זה אומר ומה השתנה? - האופטימית

 16. נעם שגיא אאודה

  היי אורה, תודה על המאמר!!
  לא הצלחתי להבין איך ניתן להשקיע במניות/מדדים/קרנות סל מחלקות דיבידנד דרך בית השקעות ישראלי (כמו אקסלנס טרייד למשל). האם הדרך היחידה בישראל היא דרך בתי ההשקעות הישראליים או שניתן בדרכים שונות?

  1. היי נעם בשמחה
   וכן אפשר דרך בתי השקעות ישראלים , דרך בנקים (פחות מומלץ כי זה יקר) או דרך ברוקרים אמריקאים (הכי זול אך מחייב להגיש דוח שנתי)

   1. אם יש לך 20,000 ש"ח ומעלה להשקיע – ההטבה של אקסלנס טרייד הכי משתלמת מבחינת עמלות והכי נוחה מבחינת תפעול. לפתיחת חשבון יש ללחוץ כאן.
   https://haoptimit.com/xnes/

   2. אם יש לך 10,000 ש"ח להשקיע – ההטבה של מיטב טרייד תאפשר לך לפתוח תיק בסכום הזה. לפתיחת חשבון יש ללחוץ כאן.
   https://haoptimit.com/meitav/

   3. אם ברצונך להשקיע סכום קבוע מדי חודש ולא מפריע לך להגיש דוח שנתי או אזרחים אמריקאיים – ההטבה של אינטראקטיב ישראל הכי מתאימה עבורך ומאפשרת להשקיע בניירות קבועים בהוראת קבע ללא עמלות המרה ובעמלות מסחר הכי זולות (אך לא ניתן לסחור בארץ ונדרש להגיש דוח שנתי מדי שנה). לפתיחת חשבון יש ללחוץ כאן.
   https://www.lp3.inter-il.com/optimit

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top

רוצה להשקיע בשיטת שגר ושכח?

רוצה שהכסף שלך יתחיל לעבוד בשבילך במינימום מאמץ מצידך אבל מקסימום רווח?

רצית תמיד להשקיע בשוק ההון אבל לא ידעת בדיוק מה לעשות ומה לקנות ולא היה לך עם מי להתייעץ?

זאת בדיוק הסדנא עבורך! מזמינה אותך להצטרף אליי לסדנא שבה נבנה ביחד ונמצא את התיק השקעות המותאם במיוחד עבורך. 

דילוג לתוכן