הצילו! השוק חולה בקורונה!

וירוס הקורונה נכנס לחיינו בסערה של ברבור שחור (או יותר נכון עטלף שחור 😆 ) והשתלט על השיח כולו לחלוטין. עד כה ניסיתי להימנע מלהתעסק בנושא כי ברצינות, נראה לי שמתעסקים בו יותר מדי גם ככה. אבל האמת היא שכמה שניסיתי פשוט לא יכולתי להתחמק מזה. מהמעט תקשורת שכן צרכתי, הבנתי שזהו וירוס מאוד מדבק אבל לא כזה קטלני (לפחות לא לאנשים צעירים). אך עקב יכולת ההידבקות המהירה שלו, נוקטים באמצעי זהירות חריפים (שלא לומר קיצוניים) עד כדי השבתה של ממש של המשק.

 

שוק ההון כבר מגיב כמו דב זועם בצניחה חופשית. הבורסה בארה"ב משתוללת ותיק ההשקעות נראה ממש כמו מרחץ דמים מטורף. התרגלנו כל כך לשוק שרק עולה ועולה, שנראה שרבים שכחו ששוק ההון גם יודע לרדת, ובאכזריות. וכשחושבים על זה, זה מאוד הגיוני. אנשים רבים בבידוד, מפחדים לצאת מהבית, מבטלים אירועים, מבטלים טיסות ואנשים בפניקה. כשמבינים ששוק ההון זה בעצם שוק של חברות, אפשר להבין שמדובר בהפסדים די ממשיים עבור חברות. במיוחד תחומים כמו תעופה ותיירות שספגו מכה מאוד קשה עקב הוירוס. וזה בגדול מה שמכניס את כל העולם לפניקה ולחששות ממיתון מתקרב וקריסה גדולה עוד הרבה יותר. אמנם עבור רוב האנשים וירוס הקורונה אינו קטלני, אך נראה שאת שוק ההון הוא הצליח לפצוע אנושות.

 

אתמול מצאתי את עצמי לא מסוגלת לעשות כלום לנוכח מתז השאלות שהופנו לכיווני. הופגזתי בשאלות על מה השווקים עושים ואיך להתמודד. שאלות, הודעות בפרטי, בפייסבוק מאנשים שאני מכירה וגם מכאלה שאני לא. להלן תמצית היום שלי במדויק.

  • האם כדאי עכשיו למכור הכל? תלוי בתכנית ההשקעות שלך
  • האם כדאי לקנות דווקא עכשיו? תלוי בתכנית ההשקעות שלך
  • אולי כדאי להעביר את תיק ההשקעות לסולידי ולהחזיר אותו למנייתי כשהשוק יחזור לעלות? רק אם קלפי הטארוט שלך יגידו לך במדויק מתי להיכנס ולצאת
  • האם גם לך תיק ההשקעות ירד? ברור שכן, אני עדיין אופטימית אבל התיק שלי לא חסין מנפילות
  • ראבאק אורה למה את לא עונה? את לא רואה שאני רואה בלחץ פה? אני לא עונה כי בדיוק הוצאתי את התינוקי מהגן והוא מלקק לי את הפלאפון וממלא אותו בוירוסים מהגן שהם הרבה יותר קטלניים מהקורונה

 

ה-תרופה למחלת הקורונה בשוק ההון

 

ה-תרופה למחלת הקורונה עבור השוק היא פשוטה. תחליטו מראש מה הולכים לעשות במקרים כאלו. כי ברצינות, זה לא סוד שבשוק ההון יש נפילות. בינינו , ידענו את זה כולנו לפני שהתחלנו להשקיע. אז למה פתאום כולם מופתעים כשזה קורה? זה לא שזה לא צפוי ומשבר היה צפוי שיקרה כבר הרבה מאוד זמן.

 

אם לא עשיתן זאת עד עכשיו, הגדירו לעצמכם אסטרטגיית השקעות מותאמת מטרה. הגדירו מה המטרות שלכן ומתי תצטרכו את הכסף ותשקיעו לפי זה. דעו את עצמכן והכירו את סיבולת הסיכון שלכן. תדאגו שההשקעה שלכם תהיה מותאמת לצרכים ולאופי שלכם ולא להיפך. עכשיו, כשאתן יודעות איך משפיע עליכן באמת נפילות בשוק ההון אתן יכולות לתכנן יותר טוב. השקיעו באופן שבו תוכלו לישון בשקט גם כשיש קריסה בשוק כי הפיזור מתאים לצרכים שלכן. זה לא חוכמה להיות 100% מניות כשיש עליות בשוק ולהרגיש שעשינו אחלה עסקה. מה שחשוב זה לדעת איך להתמודד עם תיק ההשקעות כשהוא נופל.

 

האמת היא, שזה גם לגמרי בסדר פשוט לא לעשות כלום. באמת. את לא חייבת לעשות שינוי רק כי השוק השתנה. אם תמהיל תיק ההשקעות הנוכחי שלך עדיין מתאים לצרכים שלך, עזבי אותך. תמשיכי עם תכנית ההשקעות שלך להשקיע כרגיל וזהו.

 

לא יודעת איך להשקיע? לא בטוח איך להתאים את ההשקעה לצרכים שלך? מוזמנות ומוזמנים בכיף לקורס ההשקעה הראשונה שלי. אם אתם בבידוד ורוצים לנצל את הזמן כראוי, צרו קשר ואתן לכם הנחה משמעותית על הקורס.

ההשקעה הראשונה שלי

 

מה לא לעשות עקב הקריסה בשוק

 

אני אתן כאן כמה עצות כלליות, שאני באמת מאמינה בהן לגבי מה לא לעשות בזמן הנפילות הללו:

 

אל תגידו לעצמכן שהפעם זה יהיה שונה

 

אלו מהמילים הקטלניות ביותר להשקעות. באמת, אבל באמת שאין שום סיבה להאמין שהפעם זה יהיה שונה. הדרך היחידה שהפעם זה יהיה שונה מכל משבר אחר זה אם נגיף הקורונה באמת יכחיד את רוב האנושות. אם זה קורה, אני בטוחה שיש לנו הרבה יותר בעיות מאשר האם תיק ההשקעות עלה או ירד. אז אם אנחנו מניחות שהאנושות הולכת לשרוד את נגיף הקורונה ולא להיכחד ממנו, בואו נניח שגם שוק ההון יעשה את זה.

 

אל תצאו עד יעבור זעם

 

זה נשמע הכי הגיוני למכור עכשיו כשיש ירידות ופשוט לחזור לשוק כשיהיו עליות שוב. ברמה התיאורטית. אבל יש עם זה כל כך הרבה בעיות. כי הלוגיקה של המשפט הזה היא:

  • שוק ההון עכשיו בירידה וכל המוצרים בו נהיים זולים יותר ויותר
  • בואו נמכור את הדברים עכשיו בזול ובהפסד
  • נחזור לשוק אחרי ששוק ההון יעלה חזרה וניירות הערך יהיו יקרים שוב

 

כלומר, בואו נמכור בזול כדי שנוכל לקנות אחר כך ביוקר! זה לגמרי הפוך ממה שצריך כדי להרוויח כסף!

 

את (ולמען האמת במיוחד אתה) לא יודעת מתי השוק הגיע לתחתית וגם לא יודעת מתי הוא באמת חוזר לעלות. אף אחד לא יודע את זה. בטח לא ריקי כהן מחדרה. אז בחייאת שחררו את זה. רוב האנשים שמוכרים וימשיכו לראות ירידות אחר כך ינשמו לרווחה. יגידו לעצמם איזה יופי מנענו הפסד גדול יותר לתיק ההשקעות. הבעיה היא שהם לא חוזרים אחר כך לשוק ההון! הם ממשיכים לחכות כי הם לא יודעים אם השוק יעלה או ירד. אז הם נשארים הרבה זמן מחוץ לשוק ומחכים לעליות שוב. רק שכשהם קונים, זה כבר אחרי העליות אז הם לא באמת הרוויחו כאן.

 

אל תקנו מלא בלי להבין את המשמעות

 

כל השוק במבצע סוף עונה! איזה כיף! יאללה בואו נצא כולנו לשופינג מטורף!

זאת הגישה אצל חלק (קטן) מכן. אני אגיד את האמת שברמה האישית אני קצת שותפה לזה. בעיני הגיע הזמן כבר למשבר הזה והשוק היה יקר מאוד והיה צריך משהו שיצנן אותו.

 

אבל, אין שום טעם לקנות עכשיו הכל בלי להבין רק כדי לקנות. את חייבת להבין שאם את קונה עכשיו השקעות בשוק ההון הן יכולות להמשיך לרדת אפילו יותר. עוד מוקדם מדי להגיד אם המשבר הזה הסתיים או לא. לכן, יש סיכוי סביר שלא משנה מה תקני, זה יכול להמשיך לרדת. אז לגמרי להיות מודעת לכך ופשוט להמשיך לפעול מתוך תכנית ההשקעות שלך.

 

אל תסתכלו על התיק כל רגע

 

אני אהיה הראשונה להודות. גם לי זה כואב לראות את כל תיק ההשקעות שלי נצבע באדום. גם לי זה קשה. אבל הפתרון לזה הרבה יותר פשוט, לא לראות את זה!

אם החלטתי שאני לא עושה כלום, לא יעזור לי לבהות כל היום במסך ולראות את המספרים יורדים יותר ויותר. גם לא יעזור לי לצרוך את כל הטמטמת בתקשורת על הוירוס ועל שוק ההון. תתנתקו קצת. תראו נטפליקס, צאו לדרינק עם חברות ואל תדכאו את עצמכן עם בחינה תכופה של תיק ההשקעות.

 

 

מה כן לעשות בזמן משבר הקורונה?

 

תשטפו ידיים

ברצינות לפחות 20 שניות. זאת ההמלצה של רוב אנשי הרפואה בתחום ותכלס זה לא יזיק לכם בכל מקרה (כי בינינו, אני יודעת שלא באמת שטפתם את הידיים אחרי הפעם האחרונה בשירותים). אז כדי לשמור על הבריאות שלך ולהקטין את סיכון ההידבקות לשטוף ידיים במים עם סבון למשך 20 שניות.

 

תלמדו להשקיע

ותפעלו מתוך ידע, הבנה ורוגע במקום מפניקה ובהלה. באמת, השקעה בידע, היא תמיד, אבל תמיד ההשקעה הכי כדאית. אז השקיעו בללמוד יותר על עולם ההשקעות, על בניית אסטרטגיית השקעות שתתאים לכן ובעיקר למדו על עצמכן כמשקיעות ומה הכי נכון ומתאים עבורכן.

לא יודעת איך להשקיע? לא בטוח איך להתאים את ההשקעה לצרכים שלך? מוזמנות ומוזמנים בכיף לקורס ההשקעה הראשונה שלי. אם אתם בבידוד ורוצים לנצל את הזמן כראוי, צרו קשר ואתן לכם הנחה משמעותית על הקורס.

ההשקעה הראשונה שלי

 

אבל בכל זאת מה את חושבת?

 

ברמה האישית, והאישית בלבד נראה לי שזה אכן המשבר שחששנו מפניו. הרבה מאוד שנים לא היה משבר בשוק ההון, מאז 2008, כלומר 12 שנים לא היה משבר כשבממוצע יש כל 7-8 שנים משבר רציני. ובקורונה יש את כל מה שצריך בשביל ברבור שחור אמיתי. יש לנו כאן פניקה, פניקה כללית ובשוק ההון, הפסדים ממשיים להרבה מאוד עסקים, עצירת השווקים. כל המאפיינים של קריסה אמיתית. תוסיפו לזה את בועת האשראי המטורפת שכל העולם נמצא בה ואת חוסר היכולת של הבנקים המרכזיים להוריד ריבית ולהתמודד עם הבעיה וקיבלתם משבר.

 

מה אני הולכת לעשות עם זה? כלום כנראה. ההשקעות שלי הן לטווח הארוך ורובן מבוססות דיבידנדים שסביר להניח שימשיכו להגיע. הדבר היחיד שאולי כן אעשה זה שאת הכספים הפנויים שלי אשקיע יותר בשוק ההון ופחות בהשקעות מסוגים אחרים כי השוק לשם שינוי הרבה יותר זול והכסף שלי קונה יותר. אבל אני ממש לא מתכוונת למכור את המניות הקיימות בתיק שלי או לעשות שינויים משמעותיים. אלא להמשיך עם האסטרטגיה שקבעתי לעצמי מראש, כי ככה אני מציעה לאחרים וכי ככה באמת נכון לנהוג. ובקשר לוירוס, אני האמת יותר מפחדת להראות את פני שוב אצל הרופא ולשמוע שזה עוד וירוס משוקץ שהקטנצ'יק הביא מהגן מאשר הקורונה.

1 מחשבה על “הצילו! השוק חולה בקורונה!”

  1. פינגבאק: איך להתנהל נכון כלכלית בזמן הקורונה - האופטימית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top

שמעת על כך שאפשר בעזרת מדדים להשקיע בקלות ולעשות "שגר ושכח"?

רצית לפתוח תיק השקעות אבל לא ידעת בדיוק מה לעשות ומה לקנות ולא היה לך עם מי להתייעץ?

זאת בדיוק הסדנא עבורך! מזמינה אותך להצטרף אליי לסדנא שבה נבנה ביחד ונמצא את התיק השקעות המותאם במיוחד עבורך. 

דילוג לתוכן