סקירה – The life changing magic of tidying up!

does-it-bring-you-joy-mary-kondo

אולי יצא לכם לשמוע על איזה יפנית הזויה ששיגעה את כולם עם הספר שלה על איך לסדר את הבית. אז גם לי יצא, וכמו תולעת ספרים אמיתית ישר החלטתי לקרוא את הספר. טוב לא ממש לקרוא כי קשה לי להתרכז בערב בקריאה ארוכה אז עברתי לכיוון של Audiobook ואני חייבת להגיד שהקול של המקריאה מאוד נעים ומרגיע.

בקיצור, אני לגמרי יכולה להבין למה מישהו יטען שהספר הזה שינה לו את החיים. בגדול הקונספט פשוט להחריד, פשוט תעיפו מהבית כל מה שלא מסב לכם אושר. לא צריך את הצלחת קישוט שאיזה קרובת משפחה הביאה פעם, אפשר להעיף את הנעל שקצת לוחצת ולא מתאימה או הבגד שעד היום לא בטוחים למה קניתם אותו. כמה פשוט ככה אפקטיבי. עוברים חפץ חפץ בבית (כן אין הנחות) מסתכלים עליו ובוחנים אותו האם זה מסב לנו אושר? כן או לא. אם כן

החפץ נשאר אצלנו אם לא הוא עף. רצוי לקחת שבוע רק לנושא זה או לפרק את זה לסופי שבוע מרוכזים. העיקר לא לעשות כל פעם קצת כי אז מאבדים מומנטום ובינתיים צוברים עוד חפצים.

מה אני אגיד לכם? אחרי שלושה סופי שבוע מתישים של עבודה (בכל זאת עדיין עובדים משרה מלאה) ו-40 שקיות זבל (!) שתרמנו / פינינו ההרגשה היא נפלאה. אמנם ירדתי הרבה על בן זוגי בתהליך כי בניגוד אלי הוא נקשר הרבה יותר לחפצים אבל גיליתי שגם לי יש לא מעט חפצים שנשארים סתם. בגדים שאהבתי מאוד אבל קרועים אז אני לא לובשת אותם יותר, מתנות שקיבלתי ומעולם לא נגעתי בהן, עשרות פיצ'יפקס ושטויות שקיבלתי בכנסים, מוצרי קוסמטיקה שלא נגעתי בהם מעולם, ספרים שלא קראתי וכנראה לא אקרא, כלי מטבח שסתם תופסים לי מקום במטבח הקטן ממילא, בקיצור גם לי לא חסר. התהליך היה מייגע אבל גם במידה מסויימת מהנה ובסופו של דבר מאוד משחרר. כל פעם שהחלטתי להתלבש על איזור אחר בבית חצי שעה רק עמדתי והסתכלתי וניסיתי להבין מאיפה להתחיל. הרבה פעמים בתהליך היה לי נראה שהרבה יותר קל פשוט להשאיר את הכל ככה וזהו. לא ויתרתי, המשכתי לאט לאט, אם התלבטתי לגבי פריט מסוים שמתי בצד, אם זכרתי אותו הוא נשאר אם לא אז למחזור.

ההרגשה של להיכנס לבית שהוא נקי וחלל שהוא לא עמוס לעייפה בשטויות שלא באמת אכפת לי מהם עושה הבדל משמעותי. הרבה יותר כיף לי להכנס הביתה עכשיו. לפני כן הכניסה לבית הייתה מאוד עמוסה, התיקים היו בכניסה כל מיני דברים שהתכוונו מתישהו לשים במקום ומעילים וג'קטים שתופסים מקום וכל זה רק כשנכנסים הביתה. הרבה דברים הרבה יותר מסודרים עכשיו, יש להם את המקום משלהם ובכלל הבית הרבה פחות עמוס. זה מעין הרגשת הקלה להיפטר מכל הדברים הללו שסתם תפסו מקום והיה צריך לסדר אותם כל פעם למרות שלא באמת הייתי צריכה אותם. מעבר לזה, ההרגשה הטובה שהייתה כשנתנו את השקיות מלאות כל טוב שלנו לתרומה זה פשוט עשה טוב בלב. לדעת שלנו החפצים הללו לא תורמים אבל אולי עכשיו מישהו אחר שבאמת צריך אותם יוכל להשתמש בהם.

כן, יש לא מעט חלקים מוזרים בספר, אולי זה התרבות היפנית או אולי מארי קונדו קצת הזויה אבל עדיין קשה לי להאמין שלחפצים יש רגשות. היא טוענת שחפץ שלא אוהבים אותו מרגיש את זה והוא לא ממלא את הייעוד שלו. היא מתארת כל מיני ריטואלים שהיא עושה ודרכים לסדר את החפצים כך שהם ירגישו בנוח שגרמו לי קצת להרגיש לא בנוח. כמובן גם לפני שמחליטים להעיף כל חפץ צריך לעצור רגע להגיד לו תודה על השירות שלא ירגיש רע. למרות זאת, החלקים הללו היו יחסית קטנים וניתן להתעלם מהם אם מבינים את ההבדל בין חי צומח ודומם.

האמת שהספר הזה וההצלחה העצומה שלו רק מראים עד כמה תרבות הצריכה הורסת את החיים שלנו. תחשבו על זה, המסר הוא מאוד מאוד פשוט, זה לא עושה אותך מאושר אז זה לא צריך להיות אצלך. מישהי נהפכה למיליונרית רק על ידי זה שהיא כתבה על זה ספר. אנשים היום עמוסים לעייפה בחפצים שהם לא צריכים ולא עושים להם טוב ולא ברור להם למה רכשו אותם מלכתחילה. אולי זה היה פרסומאי טוב, לחץ חברתי, מבצע רק היום או סתם מתנה שקיבלו מאחרים ולא ידעו מה לעשות עם זה. בכל מקרה, ההצלחה של הספר הזה רק מהווה דוגמה לבעייתיות של תרבות הצריכה, לא רק כלכלית אלא גם נפשית.

בקיצור, מאוד מומלץ, גם אם אתם חושבים שאתם מינימליסטיים או לא קונים הרבה ומסתפקים במועט. תתפלאו לגלות כשתסקרו את החפצים כמה שטויות יש לכם שאתם לא נוגעים בהם וסתם תופסים לכם מקום בבית ובחיים.

אז מי שרוצה יש כאן קישור לספר המוקלט בחיני חינם כמו שאנחנו אוהבים. אז יאללה לפנות מקום בבית ובחיים וספרו לי איך היה!

6 מחשבות על “סקירה – The life changing magic of tidying up!”

  1. פינגבאק: השלמת הכנסה - 73 דרכים לייצר הכנסה נוספת - האופטימית

  2. פינגבאק: 5 הרגלים יקרים - איך חוסכים כסף על ידי שינוי הרגלים - האופטימית

  3. פינגבאק: 9 הוצאות מיותרות שאנחנו משלמים עליהן מתוך הרגל | האופטימית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top

רוצה להשקיע בשיטת שגר ושכח?

רוצה שהכסף שלך יתחיל לעבוד בשבילך במינימום מאמץ מצידך אבל מקסימום רווח?

רצית תמיד להשקיע בשוק ההון אבל לא ידעת בדיוק מה לעשות ומה לקנות ולא היה לך עם מי להתייעץ?

זאת בדיוק הסדנא עבורך! מזמינה אותך להצטרף אליי לסדנא שבה נבנה ביחד ונמצא את התיק השקעות המותאם במיוחד עבורך. 

דילוג לתוכן