10 הרגלים טובים להבטחת חופש כלכלי

חופש כלכלי

חופש כלכלי

רוצים חופש כלכלי? רוצים להניף אצבע משולשת אל עבר הבוס שלכם סוף סוף? רוצים להיות אדונים לזמן שלכם ולא להיות תלויים כלכלית באף אחד? אמצו את עשרת ההרגלים הרשומים מטה ויהיה קשה מאוד לעצור אתכם.

 1. הגדרת המטרה שלכם

זהו השלב הראשון והחשוב ביותר. מה המטרות שלכם ומה אתם רוצים להשיג? כמה כסף מדי חודש אתם זקוקים לו בשביל מחיה? האם מבחינתכם פרישה היא לחיות ברמת חיים גבוהה יותר ממה שאתם חיים בה היום? האם ההוצאות שלכם ישתנו כאשר תפרשו? למה בכלל אתם רוצים לפרוש? מה זה ייתן לכם? חופש? ביטחון? יכולת להגשים חלומות? תוך כמה זמן אתם מתכננים להגיע לזה? בקיצור תרשמו מה אתם רוצים להשיג וכמה תצטרכו כל חודש כדי להשיג את זה.

דוגמא:

מטרה – לפרוש תוך 5 שנים עם הכנסה פסיבית של 6,000 ₪ בחודש כך שיהיה לי ביטחון כלכלי וחופש לטייל בעולם ולעבוד בתחום שאני אוהב כמה שעות שמתחשק לי.

לאחר שהגדרתם את המטרה המדויקת עבורכם, רשמו את המטרה במקום בולט שתוכלו לראות מדי יום כדי שלא בטעות תשכחו מה המטרה שלכם ולאן אתם שואפים להגיע. קחו כמה דקות מדי יום לראות את עצמכם לאחר שהגעתם כבר לחופש הרצוי. איך אתם מרגישים? איך אתם חיים את החיים? מה ההרגשה שלכם כשאתם מתעוררים כל בוקר? איך סדר היום שלכם נראה?

בקיצור, הגדירו מטרה מדויקת רשמו אותה במקום בולט והקדישו כמה דקות מדי יום לראות את הפרישה.

 

2. הכינו תכנית פרישה מסודרת

החלטתם כמה כסף אתם צריכים מדי חודש כדי שתוכלו לפרוש ולהנות מחיי חופש כלכלי. עכשיו כמובן צריך להגדיר איך תגיעו לזה. יש לא מעט שאלות שצריך לענות עליהן כדי להגדיר את התכנית הזאת:

   • כמה כסף תשקיעו מדי חודש?
   • כמה שעות בשבוע תקדישו בשביל לנהל את המצב הפיננסי שלכם?
   • האם תגדירו תקציב מסודר ותקדישו זמן לקיים אותו?
   • האם תקדישו כסף עבור מומחים שיעברו על המצב שלכם?
   • איך תשקיעו את הכסף?
   • האם יש לכם פנסיה שבאמת אפשר לבנות עליה?
   • מהי רמת הסיכון שאתם מוכנים לקחת על עצמכם?
   • איך ייראה תיק ההשקעות שלכם?
   • איזה ערובות והגנות למקרה חירום תכינו לעצמכם?
   • איזה ידע או הכשרות חסרים לכם?
   • מה אתם יכולים לעשות כדי להגדיל הכנסות?
   • מה אתם יכולים לעשות כדי להתייעל בהוצאות?

הכינו תוכנית מסודרת שמוגדרת מהתשובות שלכם לשאלות הללו. הכינו רשימת מטלות קונקרטית שנובעת מתוך התכנית הזאת. למשל, להתקשר להתמקח עם ספקי השירות, לעבור תכנית בסלולר, להתמקח עם הבנק על עמלות, לקחת את הקורס שראיתם ללמידת נדל"ן, להיפגש עם מומחה לעבור על פנסיה וביטוחים, לכתוב ספר הדרכה שיספק הכנסה נוספת וכן האלה (צריכים רעיונות למטלות? תסתכלו כאן). רשימת המטלות הזו תתן לכם את הדרך שלכם לחופש כלכלי ותאפשר לכם לעשות הרבה יותר מאשר רק לשים כסף בצד כל חודש. קבעו לעצמכם הרגל שכל יום אתם מקדמים מטלה אחת מתוך הרשימה, רצוי על הבוקר לפני שתתחילו את שאר היום. כך, לאט ובטוח תתקדמו לעבר החופש הכלכלי.

בקיצור – הכינו תכנית פרישה מדויקת וגזרו ממנו מטלות קונקרטיות, מדי יום קדמו מטלה אחת

 

3. המירו שקלים לשעות

הרגלי הצריכה מוטבעים בנו ואנו מוקפים בפיתויים והוצאות מכל כיוון שנסתכל אליו מישהו רוצה את הכסף שעבדנו קשה להשיגו. לפעמים אנחנו שוכחים שהכסף שלנו הוא בעצם הזמן שלנו. הזמן שהשקענו בלהשיג את הכסף והזמן שהכסף הזה יכול לקנות לנו במידה והוא יושקע בתבונה וילך לעבוד במקומנו. לכן, כשאנחנו חושבים על כסף כדאי לחשוב על כך במונחים של זמן. חשבו כמה כסף אתם מרוויחים (נטו לא ברוטו) עבור שעת עבודה. הורידו מהסכום הזה כל הוצאות שיש שנדרשות עבור עבודה (צהריים עם הקולגות, ביגוד ייצוגי, הוצאות נסיעות וכדומה). עשו ממוצע של שעת עבודה שלכם ותבינו מכך אתם באמת מרוויחים לשעה. נניח והגעתם לסכום של 40 שקל נטו לשעה אחרי כל ההוצאות שלכם. האם הייתם מוכנים לעבוד 5 שעות בשביל ארוחה במסעדה? האם הייתם מוכנים לעבוד 3 שעות בשביל החולצה החדשה? האם הייתם מוכנים להקדיש ימים שלמים בשביל החופשה הזאת?

העניין הוא שלהעביר כרטיס אשראי זו פעולה פשוטה וקלה מדי. חייבים לעצור רגע לפני ולהבין את המשמעות של הטרנזאקציה הכספית הזו. חשוב להבין שהזמן שלכם הוא באמת כסף והאם הזמן שלכם שווה את המחיר שדורשים בחנות? חשיבה על כל מוצר במונח של שעות בהחלט גורמת לפרספקטיבה אחרת ולהבנה שהרבה דברים היום דורשים שעות ארוכות של עבודה וגוזלים מאיתנו שעות רבות של חופש עתידי.

בקיצור- חשבו את השכר שלכם לשעת עבודה נטו ועברו לחשיבה במונחים של מחירי שעות במקום שקלים

חופש כלכלי המירו שקלים לשעות

4. הבינו את ההבדל בין צריך לרוצה

הפרסומות שנמצאות סביבנו לא נותנות לנו מנוח. גורמים לנו לחשוב שאנחנו חייבים פשוט חייבים את הבגד החדש הזה, הגאדג'ט שרק יצא או הטיול ליעד האקזוטי הבא. העניין הוא כזה, אנחנו לא צריכים את הדברים הללו בטח לא בשביל לשרוד. הפרסומאים עובדים קשה מאוד להיכנס לנו לתת מודע ולהחדיר לנו את המסר שאנחנו צריכים את המוצר שלהם למרות שהיי עד עכשיו חיינו מצוין גם בלעדיו. לפני כל רכישה שלכם חשבו מה הצורך האמיתי שעומד מאחורי זה והבינו האם מדובר בצורך או רצון. אתם צריכים לאכול, אתם לא צריכים לאכול במסעדה כל יום. אתם צריכים בגד שיכסה את הגוף, אתם לא צריכים מותגים. אתם צריכים דרך לתקשר עם אנשים אחרים, אתם לא צריכים את האייפון הכי חדש בשוק. כשאתם באים לרכוש משהו, הבינו למה אתם עושים זאת. מה הצורך שעומד מאחורי זה? למה דווקא את המוצר הזה ולא אחר? האם מדובר כאן על רצון שלכם או צורך אמיתי? עשו לעצמכם הרגל, לפני כל רכישה שאלו את עצמכם האם אני באמת צריך את זה?  אם מדובר רק ברצון שלכם אולי אפשר למצוא את זה ביד שנייה ואני לא צריך חדש? אולי יש מכרים שלכם שלא צריכים יותר ומוכנים למסור לכם? האם באמת הרכישה הזו נחוצה?

בקיצור – למדו לעשות את ההבחנה בין הצורך לבין הרצון שלכם, אם מדובר ברצון ולא צורך קיומי נסו להשיג ביד שנייה או לקבל ממכרים במקום לבזבז את הכסף (זמן) שלכם על רצונות לא נחוצים.

 

5. דווחו הוצאות

כן אמנם רשמתי את זה כבר כאן אבל האפקט של הדיווח פשוט מאוד אך חזק מאוד.  כל הוצאה, קטנה או גדולה נכנסת לפנקס הרישום (או לאפליקציה, או לאקסל זה באמת לא משנה). למה? כי זה פשוט הרגל טוב וחסכוני. ברגע שאנחנו יודעים שאנחנו חייבים לדווח, גם אם זה רק לעצמנו, אנחנו אוטומטית חושבים על ההוצאה פעמיים. אולי זה יקר מדי? אולי אני לא צריך את זה? אולי זה בכלל לא שווה את זה מבחינת שעות החיים שלי? אם לא רוצים לדווח את זה אז אולי אנחנו לא באמת צריכים את ההוצאה הזו. ההרגל הזה בעצם יכול להציל אותנו מעצמנו הרבה פעמים והמספרים שמוצבים מול העיניים מראים לנו את האמת ללא דרך לברוח ממנה. אנחנו רואים שהוצאנו כבר כמה מאות שקלים על בילויים החודש, אולי כדאי שננסה בילוי חסכוני יותר בזמן הקרוב במקום כרטיס לעוד הופעה. עצם הדיווח משפיע המון על עיצוב ההוצאות ואפשר רק להרוויח מדיווח מתמיד שכן לא רק שזה גורם לנו להוציא פחות, אלא מאפשר לנו נתונים לנתח את ההתנהגות והצרכים שלנו.

בקיצור מצאו את הפורמט המתאים לכם ודווחו כל הוצאה באשר היא, כל הזמן, תמיד.

 

6. אל תקשיבו לבזבזנים

קל להגיד אך קצת יותר קשה לעשות, אנחנו מוקפים באנשים מוקפי צריכה. לפעמים זה החברים הקרובים, לפעמים זה המשפחה ולפעמים זה פשוט התרבות שמצופה מאיתנו. העצות לבזבז יותר יכולות להגיע ממקום טוב אבל לא בהכרח תואמות את הצרכים שלנו. כשהיינו צריכים מיטה חדשה, אמא שלי ניסתה לשכנע אותי לקנות מיטה מפוארת כי אנחנו זוג שמרוויח טוב ומגיע לנו. זה השפיע עלי, בכל זאת מאמא לא קל להתעלם. בסוף השקענו במזרן איכותי אך לקחנו בסיס מיטה פשוט ביותר, כי זה סדר העדיפות שלנו, שינה טובה ואיכותית חשוב לנו מאוד, מראה של מיטה מפוארת פחות. הייתה לי קולגה בעבודה שכל הזמן הייתה מעירה לי שאני עובדת בתפקיד ייצוגי ואני צריכה להשקיע יותר בהופעה שלי. למה אני לא מעדכנת את המלתחה שלי? למה אני לא הולכת למישהי שתסדר לי את הציפורניים ועושה יותר תסרוקות בשיער? בקיצור למה כמוה אני לא משקיע הרבה זמן וכסף בלהקפיץ את ההופעה שלי מדי יום. בהחלט לא קל לשמוע את זה מדי יום וזה יכול להתחיל לחלחל ולהשפיע וללא ספק צריך כוחות נפשיים גדולים כדי להתמודד עם זה.

חשוב לחזור כל הזמן לסדר העדיפויות האישי שלכם ולבחון את ההוצאות לפי האמות מידה שלכם ולא של אחרים. אתם יודעים מה נכון עבורכם והאם ההוצאה הזאת מותאמת עבורכם. אתם גם לא חייבים להסביר את עצמכם ואת ההוצאות שלכם בפני בזבזנים כרוניים, פשוט תגידו שזה לא מתאים לכם וזהו. אותם אנשים מדברים מתוך העולם שלהם וסדר העדיפויות שלהם אבל זה פשוט לא נכון עבורכם (אחרי הכל אתם קוראים את הפוסט הזה). עשו לעצמכם הרגל להתעלם מ"הצעות" של אחרים להוציא יותר על דברים שאינם חשובים לכם ולחזור לסדר עדיפויות שלכם. אותם אנשים מוציאים כסף בלי היכר, אם אתם תעשו כמוהם הם ירגישו טוב יותר עם עצמם וירגישו נורמליים, אבל עם כל הכבוד זאת לא ממש האחריות שלכם. הזמן שלכם והחופש שלכם שווים יותר מהוצאה חד פעמית שרק תעשה מישהו אחר מאושר יותר.

בקיצור- תתרגלו להתעלם מעצות של אנשים שמבזבזים ללא היכר והיזכרו בסדר העדיפויות שלכם

 

7. למדו לעשות יותר דברים בעצמכם

פעם בבית הספר היו שיעורי כלכלת בית, תלמידים היו לומדים לבשל, לתפור ולבצע מטלות פשוטות שפעם היו נחלת הכלל. בתרבות של היום לא רק שאין שיעורים כאלה לתלמידים יותר אלא גם מנסים ללמד אותנו שאנחנו בכלל לא מוכשרים מספיק לעשות את הדברים לבד. פעמים רבות הדרך הכי קלה היא לשלם למישהו לעשות עבורנו עבודה שנראית לנו לא מתאימה לנו או שאנחנו לא יודעים. האמת היא שבטווח הארוך הרבה יותר חסכוני שלא לדבר על אפקטיבי ללמוד לעשות את הדברים בעצמנו. הדוגמא הכי פשוטה הינה הכנת אוכל. הרבה יותר קל לשלם למישהו אחר שיבשל עבורנו ויתמודד עם כל הניקיון של הכלים והמטבח אחר כך אבל זה פשוט לא חכם. העלויות של אכילה בחוץ הן במאות אחוזים גבוהות יותר מחומרי הגלם שצריך להכין את הארוחה. למדו להכין כמה מתכונים פשוטים ומהירים והתקדמו עם הזמן. תפירה הינה גם כישור די פשוט שאפשר בקלות לרכוש לצורך תיקונים קלים של בגדים. יש היום סרטוני וידאו מפורטים לכל תחום החל מלדעת לפתוח סתימה לבד עד לבניית רהיטים בכוחות עצמכם. הידע זמין ונגיש ורוב הכישורים הללו קלים לרכישה ולביצוע. ברגע שתלמדו לעשות דברים לבד לא רק שתחסכו עלויות רבות בעתיד על שירותים שלא תצרכו, גם תגדילו את היכולות והביטחון שלכם בעצמכם. אז לפני שאתם משלמים למישהו אחר, נסו להשקיע קצת זמן ולפתור את זה בכוחות עצמכם או לבקש ממכר כלשהו לעזור לכם. גם אם לא תצליחו, בטוח תלמדו משהו מהתהליך.

בקיצור- עשו לעצמכם הרגל לנסות לתקן את הבעיה בעצמכם לפני שאתם משלמים למישהו אחר לעשות זאת עבורכם.

 

8. קבלו את זה שרוב האנשים האחרים לא יבינו אתכם

הדרך לעצמאות כלכלית כל כך סוטה מהגישה הצרכנית שמקובלת היום שסביר להניח שתיתקלו בהתנגדויות רבות. אנשים היום כל כך מורגלים וכל כך משוכנעים שהדרך היחידה לחיות היא להיות משועבד למקום עבודה אחד ולמשכנתא גבוהה שכל דרך חיים אחרת נראית להם בגדר מדע בדיוני. כן, רוב האנשים בארץ חיים במינוס ובטוחים שזה בסדר ולגיטימי כי כולם חיים ככה. רוב האנשים משוכנעים שהם חייבים לקנות בית גדול, רכב חדש ומותגים אחרת מה יגידו השכנים. כשתגידו להם שאתם חוסכים כדי להשקיע כדי שהכסף יעבוד בשבילכם הם ימצאו בשבילכם את כל הסיבות בעולם למה אין סיכוי שזה יעבוד. הרי דוד שלהם השקיע בנדל"ן ונפל קורבן לנוכלים שגנבו לו את כל הכסף וסבא שלהם השקיע בשוק ההון ואיבד את הכל במפולת האחרונה. איך בכלל אתם מעיזים לחשוב על לחסוך כשהם במינוס כרוני? הכל כל כך יקר כאן ואי אפשר לחיות ואתם מדברים על לחסוך ולהשקיע? כמובן שהתקשורת המרכזית איתם ומסבירה לנו שוב ושוב שיוקר המחיה עולה, שכולם נמצאים במינוס, לכולם קשה, אף אחד לא גומר את החודש ואם כולם עושים את זה אז זה בסדר לא?

אז זהו שלא ואתם כבר הבנתם את זה. הבנתם שהיום יותר מסוכן לא להשקיע והרבה יותר מסוכן להיות תלוי במקום עבודה אחד לכל החיים ולהסתמך על פנסיה שלא בטוח שתהיה. חברים, הצדק איתכם ולא יעזור כמה אנשים עיוורים ולא רואים את זה, הנוסחא להתעשרות הייתה ועודנה להוציא פחות ממה שאתה מכניס ולהשקיע את ההפרש. למדו לא להיכנס לויכוחים עם אנשים ששבויים במטריקס, זה רק יתסכל במקרה הטוב או יערער אתכם במקרה הרע. אם ממשיכים לשאול אתכם למה אתם לא מבזבזים כאילו אין מחר פשוט תענו להם את התשובה היחידה שנראית למי ששבוי במטריקס הגיונית, אתם חוסכים לקנות דירה.

בקיצור – מצאו לעצמכם משפט קבוע לאנשים ששבויים במטריקס והימנעו מויכוחים מיותרים

 

9. מצאו מעגל חברתי מודע כלכלית

הדרך לעצמאות כלכלית יכולה להיות בודדה מאוד בדיוק בגלל מה שתיארתי בסעיף הקודם. חשוב מאוד לאורך הדרך להבין שאתם לא לבד ויש עוד לא מעט כמוכם. חפשו קבוצות של אנשים מודעים כלכלית, הצטרפו לקורסים או להתנדבות שבה אנשים מנסים ללמוד להתייעל כלכלית או ללמוד להשקיע, הירשמו לעדכונים לבלוג הזה ודומיו ועשו לייק לעמודים כלכליים בפייסבוק. השקיעו יותר בקשר עם חברים שלא מחייבים אתכם להוצאות עבור כל מפגש. תמצאו פורום, קבוצה, מועדון או כל מקום חברתי אחר שבו תוכלו לדבר על האתגרים שלכם בדרך לעצמאות כלכלית. חשוב שתהיה לכם אוזן קשבת ואנשים שיוכלו לתמוך ולייעץ במקרי הצורך. אין מה לעשות, בני האדם הינם יצורים חברתיים ולא תמיד קל לשחות נגד הזרם אבל הרבה יותר קל אם רואים שיש עוד שעושים זאת איתנו. דאגו למצוא לעצמכם מפלט חברתי שמאמין כמוכם שחופש וזמן חשובים יותר מצרכנות אינסופית ודאגו לתחזק את הקשרים במעגל החברתי הזה.

בקיצור – אל תרגישו לבד, יש עוד הרבה כמוכם חפשו את המעגל החברתי שילווה אתכם בתהליך

 

10. אל תפסיקו ללמוד

אנחנו חיים בעידן של שפע, לצד שפע חומרי וכלכלי ישנו גם שפע בלתי נדלה של מידע. דאגו תמיד להיות עם ראש פתוח ולהרחיב את ידיעותיכם. כל יום אפשר ללמוד משהו חדש ומכל אדם אפשר ללמוד. בחרו לעצמכם כל שנה נושאים שהייתם רוצים ללמוד יותר ודאגו לבצע זאת. אין בן אדם בעולם שיודע כל מה שיש לדעת על שוק ההון, אין אדם בעולם שיש ברשותו את כל הידע בנדל"ן או בהקמת עסק. תמיד יש עוד ללמוד, תמיד יש עוד להתפתח ותמיד אתם יכולים להתפתח ולהתייעל עוד יותר. טיפ קטן או דבר חדש שלמדתם יכול להניב לכם כסף רב בעתיד או לחסוך מכם תשלומים רבים. אל תפסיקו לקחת קורסים, לקרוא ספרים, לראות סרטונים והדרכות וללמוד רבות על תחומים חדשים שרציתם לדעת. תמצאו דרכים ליישם את הידע החדש שרכשתם ולבחון את עצמכם. ידע שמיישמים אותו שווה כסף רב וכדאי להשקיע כדי לרכוש אותו.

בקיצור – המשיכו ללמוד ולהרחיב את ידיעותיכם בנושאים כלכליים, זה שווה לכם הרבה כסף

חופש כלכלי לא להפסיק ללמוד

והנה לכם 10 הרגלים שאם תיישמו אותם מדי יום המצב הכלכלי שלכם ישתנה ללא היכר. יש לכם הרגלים נוספים שאתם חושבים שכדאי להוסיף? תרגישו חופשיים להוסיף אותם בתגובות!

 

 

את קורס ההשקעה הראשונה שלי כבר הכרתם?

קורס ההשקעה הראשונה שלי ילמד אתכם את ההרגל הכי חשוב לחופש כלכלי, איך להשקיע. השקעתי זמן רב כדי להכין קורס שיעזור לאנשים להתגבר על הפחדים ולהתחיל להשקיע. הקורס מספק את כל הידע הבסיסי הנחוץ להשקעות, היכרות והבנה של מכשירי ההשקעה השונים וכל מה שצריך כדי להתחיל להשקיע. הקורס אף עוזר לך לבנות תכנית השקעות אישית כדי להגיע להישגים כלכליים ולגרום לכסף שלך לעבוד בשבילך!

פרטים על קורס ההשקעה הראשונה לי כאן.

25% הנחה לגולשי האתר בעזרת קוד קופון website

ההשקעה הראשונה שלי

9 מחשבות על “10 הרגלים טובים להבטחת חופש כלכלי”

 1. תודה על הפוסט.התחברתי במיוחד ל-6 באנגלית קוראים להם Financial Frenemies. אני התברכתי בהורים שלימדו אותי את כל הדברים כמו שצריך, אבל יש חברים שעושים את כל הטעויות הקלאסיות ומנסים לשכנע אותנו גם לעשות. לא יודע אם זה גורם להם להרגיש יותר טוב עם ההחלטות, או מה.

   1. סביר להניח שזה אכן מה שקורה.
    בסופו של דבר החיים הם עניין של סדר עדיפויות. מי שבסדר עדיפויות שלו חופש ועצמאות יחתור לכך מבחינה פיננסית ויחיה עם המשמעויות של זה. מי שבסדר עדיפויות שלו להימנע מלהתמוד או לחיות בהווה ולא לדאוג לעתיד יחיה עם המשמעויות של זה.

 2. פינגבאק: 10 אמונות מגבילות על כסף שכדאי להיפטר מהן - האופטימית

 3. פינגבאק: סוד הכסף של גיל אורלי- ללמוד ממי שכבר עשה את זה - האופטימית

 4. פינגבאק: מה הייתם עושים אם הייתם זוכים בלוטו? | האופטימית הדרך לחופש כלכלי

 5. פינגבאק: איפה לקבל תמיכה פיננסית? קבוצות תמיכה להתנהלות כלכלית נכונה | האופטימית

 6. פינגבאק: מה הייתם עושים אם לא הייתם צריכים לעבוד? | האופטימית הדרך לחופש כלכלי

 7. פינגבאק: פרויקט עצמאים כלכלית – רעיונות להכנסה פסיבית : קורסים אונליין - האופטימית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top

רוצה להשקיע בשיטת שגר ושכח?

רוצה שהכסף שלך יתחיל לעבוד בשבילך במינימום מאמץ מצידך אבל מקסימום רווח?

רצית תמיד להשקיע בשוק ההון אבל לא ידעת בדיוק מה לעשות ומה לקנות ולא היה לך עם מי להתייעץ?

זאת בדיוק הסדנא עבורך! מזמינה אותך להצטרף אליי לסדנא שבה נבנה ביחד ונמצא את התיק השקעות המותאם במיוחד עבורך. 

דילוג לתוכן