רוצים להשקיע? תתחילו בעצמכם

investing-in-yourself

הייתה לי שיחה עם מישהו מהעבודה שבדיוק השתדרג וקנה דירה גדולה יותר לו ולמשפחתו. אמרתי לו שאני רוצה ללמוד את נושא הנדל"ן כדי להשקיע, הוא התחיל לספר לי על פרויקטים של נדל"ן שהוא שמע עליהם שיש שם דירות במחירים טובים וממליץ עליהם כי חבר שלו קנה והוא פרסי קמצן אז אם הוא הוציא כסף הוא בטח יודע מה הוא עושה.

אני קצת פחדנית בנושא, אני לא יודעת איך לגשת לזה בכלל אם בונים פרויקט חדש מה אני צריכה לשאול? מה אם זה לא ייצא לפועל? מה אם יהיו עיכובים או שהקבלן יפשוט את הרגל באמצע או אולי זה איזור גרוע או אלוהים יודע מה. הקולגה שלי ביטל את החששות שלי במחי יד, נו באמת זה דירות בפתח תקווה/ראשון לציון/ ראש העין, מה כבר יש לדעת? אז אמרתי שאין לי שמץ של מושג אין לממן עסקה כזאת, איך בונים תמהיל משכנתא וכדומה, אני רוצה לדעת את המתימטיקה מאחורה ולוודא שאני עושה צעד נכון, רגע זה לא מה שהוא עשה לפני שהוא קנה בית? התגובה שקיבלתי הדהימה אותי, הוא אמר שאין לו שמץ של מושג במתימטיקה ובשביל יש יועצי משכנאות בבנק. הייתי בהלם לקבל תגובה כזו מבן אדם שבתחומים מקצועיים אחרים אני בהחלט מעריכה את הידע שלו. אפילו אני יודעת שה"יועץ משכנתאות" בבנק הינו איש מכירות לכל דבר ותפקידו לגרום לך לקחת את העסקה שהכי משתלמת לבנק, לא עבורך בסופו של דבר הוא עובד בשביל הבנק לא בשבילך. התגובה שלו לכך הייתה שבגלל זה עושים סקר שוק ובודקים מול כמה בנקים ובשלב זה כבר התייאשתי ושיניתי נושא שיחה.

 

שיחות נוספות עם עוד קולגות ואנשים אחרים שקנו דירה הבהירו לי שלרוב המצב הוא אכן כך, הם יכולים לבזבז שעות בלמצוא את הדיל הכי טוב לטלוויזיה החדשה / לרכב החדש / הטיסה הזולה ביותר אבל כשזה נוגע לעסקה הכי יקרה והגדולה שהם יעשו אי פעם בחייהם הם משקיעים בכך הרבה פחות זמן וסומכים על מישהו אחר! קונים במקום בגלל שמישהו אחר המליץ להם, לוקחים תנאי מימון בגלל מה שאיש מכירות אמר להם וחיים עם זה. הרעיון שאני אומרת של לרכוש ידע, לקחת קורס, לקרוא בנושא ולהבין לעומק את הנדרש נראה להם בזבוז של זמן! אני בטוחה שאם אסתכל על המשכנתא של אותו אחד לאחר שאלמד אוכל למצוא שם המון דברים שעובדים מצויין לטובת הבנק אבל לא עושים כל כך טוב לחשבון הבנק שלו.

 

אז העצה שלי היא, אם תבחרו לקחת אותה זה קודם כל תשקיעו בעצמכם. אז זה ייקח יותר זמן, אז הכסף יישב בבנק ולא יעבוד ולא ירוויח לכם עוד שקל אז מה. העיקר זה שכשתגיעו להשקעה הרלוונטית תדעו אפילו ברמה בסיסית מה אתם עושים. אין שום היגיון בלזרוק את הכסף ולקוות לטוב. נכון, האח של הדודה של השכנה שלכם אולי עשה השקעה ובפעם הראשונה שהוא השקיע הוא הצליח בגדול. אבל האם הוא יוכל לשחזר את ההצלחה הזאת? האם לא פשוט היה לו מזל וזה כל הסיפור? הרי כמעט כל מי שהשקיע וקנה דירה לפני 10 שנים, הערך של ההשקעה הראשונית שלו עלה בטירוף אבל האם זה אומר שאם הם ישקיעו עכשיו הם ירוויחו את אותה התשואה?

 

גם אם אתם מתכוונים רק לקנות דירה למגורים ולא השקעה, בכל זאת מדובר כאן בסכומים של מאות אלפי שקלים, לא נראה לכם הגיוני להשקיע זמן בהבנת נושא המימון והעלויות? כל חלקיק ריבית מצטבר עם השנים לעשרות אלפי שקלים, לא כדאי להשקיע בלהבין אם זה עשרות אלפי שקלים שתחסכו או תשלמו? צמצום הסיכונים על ידי הבנה וידע הינו בעיני חלק קריטי בהשקעה. בכל זאת, עבדתם קשה בשביל להשיג את הכסף שלכם, ראו זאת כעבודה שנייה ללמוד לשמור ולהשקיע את הכסף שלכם כיאות. אל תשקיעו לפני שאתם מבינים מה אתם עושים. נכון, תעשו טעויות, אני עושה לא מעט אבל אני לומדת מהן. אני מודעת לכך שאני בתהליך של למידה והתפתחות וטעויות הן פשוט עוד דרך ללמוד. אם אני אזרוק את הכסף שלי על כל השקעה לוהטת שחברים מהעבודה סיפרו לי, אולי יתמזל מזלי ואני אצליח אבל אם אני אשקיע את הזמן בללמד את עצמי לבחון את ההשקעות שלי כראוי, אני אדע לשחזר את ההצלחות שלי ולהגדיל אותן. אם הצלחתי לעשות את זה ביעילות לאורך זמן, מצאתי את המתכון לפרישה מוקדמת.

 

לכן, המסקנה היא להשקיע בעצמי קודם כל, בידע שלי, בהבנה ובצבירת ניסיון. נכון, זה לא קל והרבה פעמים זה גם יכול להיות משעמם מאוד, אבל כלכלית זה מאוד משתלם. אבל לא משנה כמה כסף אני ארוויח או אפסיד, ההשקעה בלימודים ובהתפתחות שלי תקרב אותי עוד כמה צעדים לעבר העצמאות הכלכלית.

 

 

את קורס ההשקעה הראשונה שלי כבר הכרתם?

קורס ההשקעה הראשונה שלי ילמד אתכם איך להתחיל להשקיע ולהרוויח! השקעתי זמן רב כדי להכין קורס שיעזור לאנשים להתגבר על הפחדים ולהתחיל להשקיע. הקורס מספק את כל הידע הבסיסי הנחוץ להשקעות, היכרות והבנה של מכשירי ההשקעה השונים וכל מה שצריך כדי להתחיל להשקיע. הקורס אף עוזר לך לבנות תכנית השקעות אישית כדי להגיע להישגים כלכליים ולגרום לכסף שלך לעבוד בשבילך!

פרטים על קורס ההשקעה הראשונה לי כאן.

25% הנחה לגולשי האתר בעזרת קוד קופון website

ההשקעה הראשונה שלי

16 מחשבות על “רוצים להשקיע? תתחילו בעצמכם”

 1. אני נתקל בהמון שיחות כאלו ביום-יום גם כן וזה פשוט מדהים אותי כל פעם מחדש (לרעה כמובן).

  הדבר אפילו יותר משמעותי כשאני מדבר עם אנשים על הפנסיה.
  בשל משך ההשקעה בפנסיה של עשרות שנים ההבדל בשווי התיק הפנסיוני בפרישה בין מסלול מוכוון אג"חים (כמו שרוב האנשים בוחרים) לבין מסלול מוכוון מניות הוא מעל 5 מיליון שח עבור אדם בשנות השלושים לחייו ומתקרב ל-10 מיליון לאדם שבדיוק השתחרר מהצבא (בהנחת תשואות היסטוריות והפקדה של כ-2000 שח בחודש = משכורת ממוצעת של כ-10 ברוטו במהלך הקריירה).

  עדיין אנשים לא מוכנים להשקיע אפילו טיפה בהבנת ההבדל בין אג"ח למניות דבר שיכול לספק להם פוטנציאל פער של 7 ספרות אבל עדיין חופרים שעות על גבי שעות באתרי אינטרנט שונים בשביל למצוא מוצר באינטרנט שניתן לרכוש בדולר פחות מהאתר השני…

  מתסכל לגמרי!

 2. את יודעת, זה תמיד חכם ללמוד לעומק כל נושא שקשור לחיינו לפני קבלת החלטות. הבעיה היא שאין לנו את היכולת, את הזמן ואת הרצון ללמוד הכל. לכן אנחנו הולכים לבעלי מקצוע ושומעים לעצות שהם נותנים לנו. נכון שזה עולה כסף אבל אנחנו מוכנים לשלם מתוך הנחה שכך נפעל נכון יותר וזה שווה את הכסף.
  אנחנו הולכים לרופא כשכואב לנו, לעורך דין כשרוצים לחתום חוזה, לרואה חשבון כשרוצים להגיש דוח מס, ולאינסטלטור כאשר נוזל הברז.אם היינו רוצים ללמוד הכל לעומק אז היינו צריכים לבלות את לחיינו בלימודי רפואה, משפטים חשבונות וכו…
  החוכמה היא להבין שבכל נושא נדרשת מומחיות ולכן צריך ללכת למומחה.

  1. MMM, אם תלך ליועץ בבנק ותגיד לו שאתה רוצה תיק סולידי, הוא יציע לך אג"ח. אם אתה לא מבין כלום תקשיב לו ותלך על זה, אם אתה כן מבין אולי תשאל האם זה באמת חכם ועדיף להשקיע באג"ח בתקופה בה התשואה מהאג"ח לא בטוח שתשתווה לדמי הניהול. כתבה רק מלפני יומיים בנושא:
   http://www.themarker.com/markets/1.3121999

   הטענה שלי היא שצריך להבין כדי לנהל שיחה אינטיליגנטית בנושא ולשאול את השאלות הנכונות. לא חייבים להיות יועצי השקעות כדי להשקיע אבל כן צריך להבין את המושגים הבסיסיים גם אם רוצים לתת למישהו אחר לנהל. לא צריך לכתוב חוזה אבל כן כדאי שתקרא אותו לפני כן ותשאל שאלות לוודא שאין משהו בחוזה שמפריע לך. הרעיון הוא להיות מסוגל להבין עניין, לגבש לעצמך את תוכנית הפעולה מבחינת סיכון למשל 50% מניות 50% אג"ח. איזה מניות לבחור בדיוק? שהיועץ יבחן ויציע לך אבל לדעת לשאול למה דווקא המניות האלו? מה המכפיל רווח? מה הדיבידנד עליהן? בהחלט טוב וכדאי להתייעץ עם איש מקצוע אבל כדאי גם להיות מסוגלים להבין משהו בתחום כדי לא ללכת על עיוור ולוודא שמה שמייעצים באמת מתאים לך. בכל זאת, לאף אחד לא אכפת מהכסף שלך יותר ממך.

 3. פינגבאק: איך לעשות כסף בגיל צעיר? 10 הדברים על כסף שהלוואי והייתי יודעת אחרי הצבא - האופטימית

 4. פינגבאק: 7 סיבות למה כדאי להתחיל להשקיע בבורסה | האופטימית הדרך לחופש כלכלי

 5. פינגבאק: 5 אתרי פינטק שיחסכו לכם כסף | האופטימית הדרך לחופש כלכלי

 6. פינגבאק: מסוכן יותר לא להשקיע כסף | האופטימית הדרך לחופש כלכלי

 7. פינגבאק: 10 הרגלים טובים להבטחת חופש כלכלי | האופטימית הדרך לעצמאות כלכלית

 8. פינגבאק: שכירות זה לא לזרוק כסף לפח! - האופטימית

 9. פינגבאק: פיננסופוביה - למה אנחנו מפחדים להתעסק בכסף? | האופטימית

 10. פינגבאק: נשים וכסף - הסיכונים והיתרונות שאולי לא הכרתן | האופטימית הדרך לעצמאות כלכלית

 11. פינגבאק: צעד שני בדרך לעצמאות כלכלית - לימודי שוק ההון | האופטימית

 12. פינגבאק: השקעות מסוכנות! 12 כללי אצבע כך שלא תפסידו כסף בהשקעה גרועה! | האופטימית

 13. פינגבאק: עצמאות כלכלית ב-3 צעדים פשוטים | האופטימית הדרך לחופש כלכלי

 14. פינגבאק: מטרות לשנת 2017 - האופטימית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top

רוצה להשקיע בשיטת שגר ושכח?

רוצה שהכסף שלך יתחיל לעבוד בשבילך במינימום מאמץ מצידך אבל מקסימום רווח?

רצית תמיד להשקיע בשוק ההון אבל לא ידעת בדיוק מה לעשות ומה לקנות ולא היה לך עם מי להתייעץ?

זאת בדיוק הסדנא עבורך! מזמינה אותך להצטרף אליי לסדנא שבה נבנה ביחד ונמצא את התיק השקעות המותאם במיוחד עבורך. 

דילוג לתוכן