קופת גמל להשקעה – המוצר שעבר מתחת לרדאר

בחירת השקעה עם הפחתת מס
קופת גמל בחירת השקעה עם הפחתת מס
בחירת השקעה עם הפחתת מס

קופת גמל להשקעה היא ללא ספק המוצר שעבר מתחת לרדאר. כשנתקלתי לראשונה במוצר הזה חשבתי שהוא קצת מיותר ולא ראיתי בו יתרונות משמעותיים. לאחר שחקרתי והחכמתי קצת הבנתי שיש כאן מוצר עם פוטנציאל מעולה ויתרונות רבים לעומת מוצרים רבים אחרים שקיימים בשוק.

 

אז מה זה קופת גמל להשקעה?

 

קופת גמל להשקעה הינה הדרך של הממשלה לעודד את התושבים לחסוך יותר לפנסיה. הממשלה מודעת לכך שהולך להיות משבר פנסיוני עתידי ורוצה לעודד את מי שיכול לדאוג לעצמו לעשות זאת. איך הממשלה יכולה לעודד אנשים לחסוך יותר לפנסיה? על ידי פטור ממיסים! כיום, מס רווחי הון בבורסה הינו 25% על הרווחים. כלומר, הרווחתם 100 שקל בבורסה? יישאר לכם מזה רק 75 ₪. זה לא מעט, ולכן המשקיעים המתוחכמים מנסים למצוא כל דרך חוקית אפשרית על מנת להוריד את נטל המס מהם.

פעם קופות גמל היו מכשיר חיסכון מעולה. הן היו סגורות ל-15 שנה, ולאחר מכן כל הרווחים שהצטברו בהן היו פטורים ממס. בדיוק כמו קרן השתלמות היום שסגורה ל-6 שנים ורווחיה פטורים ממס. הבעיה היא שאנשים עשו עם קופת הגמל את אותו הדבר שהם עושים עם קרן השתלמות. ברגע שהיא הופכת לנזילה משתמשים בקופת הגמל לשיפוץ הבית, טיול חלומי לחו"ל או אוטו חדש. בקיצור, שוכחים שהכסף נועד לפנסיה ופשוט מבזבזים אותו. לכן ב-2008 הפך המחוקק את קופת הגמל למוצר פנסיוני נטו וניתן למשוך את הכספים רק כקצבה בגיל פרישה.

קופת הגמל להשקעה הינה מוצר פיננסי יחסית חדש (מנובמבר 2016) אשר משקיע עבורכם בבורסה כספים לפי מסלולים קבועים מראש. דומה בעיקרון לקרן נאמנות או לפוליסת חיסכון בחברות הביטוח. כלומר, אתם מפקידים כסף כל חודש ובתי ההשקעות משקיעים אותו בבורסה עבורכם לפי מסלול ההשקעה שבחרתם. עם זאת, לקופת הגמל להשקעה יש מספר יתרונות על פני השניים האחרים, בעיקר בתחום המיסוי.

 

יתרונות קופת גמל להשקעה

פטור ממס

קופת גמל פטור ממס

הדרך שבה הממשלה בחרה לעודד את הציבור לחסוך לפנסיה הינו על ידי פטור ממס. קופת הגמל להשקעה נהנית גם היא מפטור זה. הפטורים ממס שמקבלות קופות הגמל להשקעה הינן:

   • דחיית תשלום מס רווחי הון – בקרנות מנוהלות ישנה קנייה ומכירה של ניירות ערך. במידה ויש מכירה של נייר ערך כלשהו, צריך לשלם 25% מס רווחי הון ואז להשקיע אותו מחדש. בקופות הגמל להשקעה במידה ומוכרים נייר ערך כלשהו תשלום מס רווחי ההון נדחה למועד הפירעון של הקופה. זה אומר שהכסף שהייתם אמורים לשלם כמס רווחי הון, עובד קשה בבורסה במשך שנים וצובר לכם עוד כסף בינתיים (ריבית דריבית זוכרים?) ואם תאלצו לשלם את המס הזה, זה יהיה רק בסוף.
   • פטור ממס במעבר בין מסלולים – נניח ובתחילת הדרך הייתם מאוד שמרנים ועם הזמן הבנתם שבהשקעה לאורך זמן משתלם יותר להגדיל את הפלח המנייתי בהשקעה. אין שום בעיה. תתקשרו לבית ההשקעות שמנהל לכם את הקופה ותבקשו לעבור מסלול. בקרנות נאמנות למשל, אם תרצו להחליף לקרן אחרת תיאלצו למכור את הכל, לשלם מס רווחי הון ולקנות מחדש. בקופת גמל להשקעה, העברה בין מסלולים ובין חברות (במידה ואתם לא מרוצים מבית ההשקעות) הינה פטורה ממס.
   • אפשרות לפטור מלא ממס – כאן זה בעצם השוס הגדול של קופות הגמל להשקעה. אם תשאירו את הקופה עד גיל 60 (להזכירכם גיל הפרישה הוא אחרי גיל 60) תוכלו למשוך את הכסף כקצבה פטורה ממס רווחי הון לחלוטין. אם תחליטו בגיל 60 שאתם רוצים למשוך את הכסף בבת אחת, תשלמו מס של 15% נומינלי במקום 25% מס.

 

נזילות מלאה

בניגוד לשאר מוצרי החיסכון הפנסיוני שסגורים עד לגיל פרישה, קופת הגמל להשקעה הינה נזילה מהיום הראשון. זאת אומרת, הפקדתם כספים שהחלטתם לחסוך לטובת הפנסיה בקופת גמל להשקעה. הייתם חרוצים וחסכתם ואתם עצמאים כלכלית עוד הרבה לפני גיל הפרישה שקבוע בחוק. במקרה זה, בקופת הגמל להשקעה תוכלו ליהנות ולחיות מהכספים עוד לפני גיל הפרישה. במקרה זה לא תקבלו את הטבות המס שהייתם יכולים לקבל, אבל אם כבר הגעתם לעצמאות כלכלית זה לא רע.

 

הלוואה זולה

קופת גמל להשקעה, כמו קופת הגמל של פעם או קרן השתלמות מאפשרת לקחת הלוואה מאוד זולה כנגד ההשקעה. התנאים הם דומים לאלו של קרנות השתלמות היום – הלוואה של עד 80% מהסכום בקופה עד למקסימום 7 שנים בפריים מינוס חצי (כיום זה אומר 1.1% ריבית). למה זה מעניין אתכם? אם למשל ברצונכם לקחת משכנתא או להוזיל משכנתא קיימת תוכלו לקחת לפחות חלק מהסכום כהלוואה מקופת הגמל להשקעה. כך הכסף בקופה עובד ומושקע ובינתיים אתם מחזירים הלוואה זולה במיוחד שמממנת בינתיים נכס אחר.

שימו לב, לא כל בתי ההשקעות נותנים עדיין הלוואות על חשבון קופת הגמל, אם אתם בונים על ההלוואה בזמן הקרוב כדאי לבדוק זאת מול בית ההשקעות מראש.

 

חסרונות קופת גמל להשקעה

יש שני חסרונות בולטים לקופת גמל להשקעה.

הראשון הוא המגבלה של סכום ההשקעה, ניתן להשקיע עד 70,000 ₪ בשנה. אם זה נשמע לכם הרבה זה בסדר, אל תתנו לזה למנוע מכם לחסוך. אם זה נשמע לכם מעט אז דעו שזה מקסימום ההשקעה לבן אדם. כך שניתן להשקיע לכל אחד מבני המשפחה דרך קופת גמל להשקעה עד 70,000 ש"ח.

החסרון השני הוא דמי ניהול. משום מה בקופת גמל להשקעה החליטו לקחת דמי ניהול כמו בפנסיה. כלומר לוקחים דמי ניהול גם מהכסף שאתם מפקידים (חד פעמי או מדי חודש זה לא משנה) וגם מהצבירה (סך הכל הכסף שהפקדתם).

דמי ניהול המקסימליים הם:

   • 4% מקסימום מההפקדה
   • 1.05% מקסימום מהצבירה

שימו לב שכל שקל שאתם נותנים מתנה לחברות ההשקעות שמנהלות לכם את הקופה זה כסף שחסכתם ולא יצבור ריבית ולא ייהנה מהטבות מס. לכן, התמקחו ודעו שאלו דמי הניהול המקסימליים אבל ממש לא אלו שאתם צריכים לשלם. ברוב המקרים תוכלו להוריד לגמרי את הדמי ניהול על ההפקדות ולהוזיל בחצי את הסכום שגובים על הצבירה. עשו סקר שוק, תבדקו מי מציע לכם את התנאים והמסלולים הכי טובים ולכו על זה. באתר מייגמלנט תוכלו למצוא ולהשוות בין מגוון מסלולים של קופת גמל להשקעה.

 

* ישנו גם חיסרון שלישי שרבים מדברים עליו שמדובר במוצר חדש ולכן אין אפשרות לבחור לפי תשואות העבר. קוראים של הבלוג הזה כבר יודעים שאני לא מאמינה בתשואות עבר וניהול אקטיבי אלא בהשקעה פסיבית במדדים במכשירים אלו. לכן זה לא מהווה חיסרון בעיניי.

 

למי מתאים קופת גמל להשקעה

בגדול, לכל מי שרוצה להשקיע לטווח הארוך ולא בונה על הפנסיה שלו. יש לי חברה שעובדת כמורה פרטית בשחור וכך מממנת את לימודיה. היא רוצה להתחיל לשים כסף בצד לפנסיה. ההגנות והביטוחים שקרן פנסיה וביטוח מנהלים נותנים לה אינם כל כך רלוונטיים עבורה (אובדן כושר עבודה פחות רלוונטי כשעובדים בשחור) ולכן קופת גמל להשקעה זה מצויין עבורה. אמא שלי רוצה לשים כספים בצד כי היא יודעת שלא תהיה לה פנסיה גבוהה אבל היא עדיין רוצה שהכסף יהיה זמין לה למקרי חירום. קופת הגמל להשקעה גם תאפשר נזילות במקרה הצורך וגם תתן פטור ממס רווחי הון כשאמא שלי תגיע לגיל 60.

קופת גמל להשקעה יכולה גם להתאים מאוד לאנשים שרוצים להתחיל להשקיע ולשמור על ערך הכסף אך לא רוצים לנהל את הכסף בעצמם. זאת אפשרות פשוטה ונוחה להשקיע בשוק ההון מבלי להתעסק בו יותר מדי. פשוט לבחור פעם אחת מסלול (אציין כאן שבטווח הארוך של 10 שנים ומעלה מסלולים מנייתיים פאסיביים נוטים לעשות תשואות גבוהות בעלות הזולה ביותר), להתמקח על דמי ניהול ולהגדיר הוראת קבע חודשית. וזהו, מזל טוב יש לכם תיק השקעות נזיל בשוק ההון שיכול לתת לכם אחלה הטבות מס אם תשמרו אותו לגיל 60.

בקיצור המוצר הזה מאפשר יתרונות רבים של פטור ממס, מימון זול וריפוד לפנסיה שמראש עדיף שלא לבנות רק עליה. אז אם אתם רוצים להתחיל להשקיע בשוק ההון, לא רוצים ממש ללמוד להשקיע או פשוט מעוניינים לנצל הטבות מס שמגיעות לכם אז לכו על זה!

 

ידעתם שיש לי יש קורס שילמד אתכם להשקיע בשוק ההון?

אם בא לכם להכיר יותר טוב את שוק ההון ולהשקיע בו לבד ולא באופן מנוהל זה הקורס בשבילכם! הקורס מתמקד בלהסביר את מושגי הבסיס שחייבים לדעת בצורה הכי ברורה שיש ובללמד שתי אסטרטגיות השקעה: השקעות במדדים ובמניות ערך. בקורס הצעד הראשון למיליון – איך להרוויח בשוק ההון אני מלמדת את בסיס של השוק ההון עם חלקים פרקטים וצ'ק ליסטים שממש מלמדים אתכם איך להשקיע. הקורס קליל ובעל ערך שיעזור לכם להתחיל לבנות את תיק ההשקעות שלכם ולהשקיע בעצמכם! 25% הנחה לקוראי האתר באמצעות קוד קופון website

איך להרוויח בשוק ההון

11 מחשבות על “קופת גמל להשקעה – המוצר שעבר מתחת לרדאר”

 1. כמה נקודות:

  1) המיסוי של 15% נומינלי במקום 25% ריאלי מתאפשר רק בהיוון קצבה בקופת גמל רגילה לפנסיה ולא בקופת גמל להשקעה. בכל מקרה לא בטוח שזה יתרון , וזה מעין נסיון לתזמן את שוק האינפלציה.

  2) דמי הניהול שנגבים ברוב המקרים יעקרו מתוכן את הטבת המס במוצר. למה הכוונה, שתשלמי יותר דמי ניהול על קופת הגמל מאשר המס שנחסך לך. בנוסף, המס נחסך רק אם את מושכת כקצבה. לכי תדעי איזה מקדם קצבה יתנו לך (יכולים לתת לך 240 כאשר בפנסיה זה סביבות 200 כרגע), איזה דמי ניהול יגלמו בקצבה, ואם ידרשו ממך גם לעשות ביטוח אריכות ימים, שזה המתווה הנוכחי שמייעדים למשיכת קצבה מקופות גמל.

  1. מסכים לחלוטין עם הנקודה שהעלה יעקב בנוגע לדמי הניהול.
   הם בהחלט מרוקנים מתוכן את הטבת המס בעיקר כאשר האלטרנטיבה היא השקעה מחקה מדד בחשבון ממוסה שבו ניתן לבחור את סדר מימוש הניירות בעת איזונים ובכך לצמצם עד כדי לבטל את תשלומי המס כמעט כל תקופת החיסכון.

  2. דמי הניהול שהגעתי אליהם היו 0.5% ללא דמי ניהול על ההפקדות. זה אמנם המקסימום שאני מוכנה לשלם ועדיין די גבוה לפסיבי אך לדעתי יש כאן עדיין יתרונות. בעיקר נושא ההלוואה הזולה כי אני מתכננת לקחת מימון זול מהכסף הזה ולהשקיע אותו בנדל"ן במקביל כך שהכסף יעבוד פעמיים. את זה קשה לי להשיג בקופה רגילה.
   לגבי מקדם קצבה באמת אי אפשר לדעת, אתנחם בזה שקופת גמל עוברת בירושה ולכן הכסף יישאר במשפחה בניגוד לפנסיה. לגבי ביטוח אריכות ימים יש סיכוי כזה אבל אני מעריכה שמכיוון שזהו רובד נוסף לפנסיית חובה ולא אמור להיות הפנסיה העיקרית.

 2. "יש לי חברה שעובדת כמורה פרטית בשחור וכך מממנת את לימודיה. היא רוצה להתחיל לשים כסף בצד לפנסיה."
  מה שהכי מגוחך ואבסורדי הוא שהפקדות לקופ"ג להשקעה פטורות לגמרי ממס רווחי הון וממס כלשהו במידה ובוחרים משיכה קצבתית, כי מניחים שכספים אלו מוסו טרם הפקדתם.
  מי שעובד בשחור, בנוסף לכך שההכנסה שלו וכספי ההפקדות שלו לא מוסו כלל הוא גם זכאי לפטור גורף על הקצבה הפנסיונית, סוג של הלבנת הון מתקדמת, אם תרצו 🙂

 3. פינגבאק: השקעות קטנות למתחילים - השקעות מנוהלות בשוק ההון - האופטימית

 4. פינגבאק: השקעות קטנות למתחילים בשוק ההון - מהגרוע למצויין - האופטימית

 5. פינגבאק: מה זה קרן השתלמות? ולמה היא כל כך משתלמת? - האופטימית

 6. פינגבאק: קופת גמל להשקעה השוואה - איך לא לבחור קופת גמל להשקעה - האופטימית

 7. פינגבאק: האם כדאי להשקיע בנדל"ן חו"ל? איך תדעו שזה מתאים לכם? | האופטימית

 8. פינגבאק: הצבת מטרות 2019 - האופטימית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top

רוצה להשקיע בשיטת שגר ושכח?

רוצה שהכסף שלך יתחיל לעבוד בשבילך במינימום מאמץ מצידך אבל מקסימום רווח?

רצית תמיד להשקיע בשוק ההון אבל לא ידעת בדיוק מה לעשות ומה לקנות ולא היה לך עם מי להתייעץ?

זאת בדיוק הסדנא עבורך! מזמינה אותך להצטרף אליי לסדנא שבה נבנה ביחד ונמצא את התיק השקעות המותאם במיוחד עבורך. 

דילוג לתוכן