תוכנית חיסכון – אסטרטגיית 3 הדליים של טוני רובינס

תוכנית חיסכון

כולם יודעים שחשוב לחסוך כסף. אבל השאלה היא איך לחסוך בדיוק? האם פשוט לשים את כל הכסף בצד? האם לשים בצד רק למקרי חירום? או רק כדי לקנות דירה? הבעיה היא שלרוב האנשים אין תוכנית חיסכון מתאימה כדי שתעזור להם להחליט איך בדיוק לחסוך. אז איך מגדירים לעצמנו תוכנית חיסכון שכזאת?

תוכנית חיסכון
אנחנו יודעים שחשוב לחסוך אבל איך?

תוכנית חיסכון 3 הדליים

אחד הרעיונות שמאוד התחברתי אליהם בנושא הזה הוא אסטרטגיית 3 הדליים של טוני רובינס. טוני רובינס הוא מהגורואים האהובים עליי ואחד מהמאמנים הגדולים בעולם. הוא מציג גישה של חלוקת החיסכון ל-3 דליים (חלקים) שונים:

דלי ביטחון

כאן נכנסת הכסף שאיתו הולכים על בטוח. הדלי הזה נועד להיות רשת הביטחון שלכם. אני תמיד אומרת לכל מי ששואל שקרן ביטחון היא תנאי בסיס להתחיל בהשקעות. אסור להתחיל להשקיע לפני שיש קרן חירום. הכסף שיושב בדלי הזה צריך להיות בסיכון נמוך כי זוהי קרן הביטחון שלכם.

כל דבר שלא יקרה, הכסף בדלי הזה נועד להציל אתכם. מכיוון ששני הדליים האחרים יהיו בסיכון גבוה יותר, כאן זה המקום להיות סולידיים. הדלי הזה נועד כדי שתישנו טוב בלילה עם שאר ההשקעות שלכם. המטרה של הדלי הזה הוא להגן עליכם מפני משברים. גם אם תהיה קריסה כללית בשוק, משבר נפלתם לעוקץ או כל דבר אחר שיוריד את הערך של ההשקעות האחרות שלכם. הדלי הזה לא יהיה מושפע מכך.

ככל שתשימו יותר כסף בדלי הזה, אתם תהיו בטוחים יותר ומוגנים יותר מפני קריסות. הדלי הזה הוא קריטי ביותר לחוסן הפיננסי שלכם וליכולת שלכם להתמודד עם משברים. חשוב גם להבין את הצד השני, ככל שתשימו יותר כסף בדלי הזה, תרוויחו גם פחות (ראו זאת כתשלום עבור הביטחון הפיננסי שלכם).

דלי צמיחה

הדלי הזה הוא הניגוד המוחלט לדלי הקודם. המטרה של הדלי הזה היא לייצר לכם כמה שיותר הגדלת ערך וצמיחה לעתיד. הדלי הזה נוצר עבור יעדים ארוכי טווח כגון ריפוד נוסף לפנסיה, פרישה מוקדמת או כל צמיחה לעתיד. כאן זה המקום לקחת סיכונים ולשים את הכסף בהשקעות עם רווחים גבוהים.

הדלי הזה המטרה שלו לצמוח כמה שיותר ולהגדיל את ההון הפיננסי שלכם. כאן הכסף עובד קשה ובמרץ כדי להשיג את התשואות הטובות ביותר כדי שתוכלו לממן ולשדרג את העתיד שלכם. כדי שלא תצטרכו לסמוך על המדינה או ילדיכם לכלכל אתכם בגיל מבוגר. כדי שתוכלו לקנות בית במזומן ללא משכנתא או כל מטרה ענקית שיש לכם לטווח הארוך.

ככל שתשימו יותר כסף בדלי הזה, תוכלו לצאת לעצמאות כלכלית מוקדם יותר. תוכלו ליהנות מרווחה וביטחון כלכלי מוקדם יותר ולהגדיל את ההון האישי שלכם. כמובן שהצד השני הוא רמת הסיכון הנדרשת וסביר מאוד להניח שיהיו לכם הפסדים במשך הדרך. פשוט, כי אין משקיע שלא הפסיד כסף אף פעם. קחו זאת כשכר לימוד, לימדו מהטעויות שלכם והקפידו להפיק לקחים לפעמים הבאות.

דלי חלומות

הדלי הזה נועד להגשים את הרצונות שלכם לאורך הדרך. בעוד שני הדליים האחרים הם לטווח הארוך, הדלי הזה נועד לטווחים הקצרים יותר. כבר כתבתי כמה זה חשוב לתת לעצמנו מתנות לאורך הדרך. הרעיון הוא שתוכלו להגשים מטרות ביניים באמצעות דלי החלומות הזה. בין אם זה טיול גדול, שיפוץ ושדרוג,

הכסף בדלי הזה צריך להיות מושקע בהתאם לתקופת הזמן עד שתרצו לממש את המטרות שלכם. לרוב, רמת הסיכון בדלי הזה תהיה בינונית. הכסף בו צריך לעבוד, אבל לא בסיכון גבוה מדי כי כנראה תרצו להשתמש בו בקרוב. כך הדלי הזה הוא ללא ספק הדלי המהנה ביותר שלכם. כל מטרתו להגשים את הרצונות שלכם.

ככל שתשימו יותר כסף בדלי הזה, תשקיעו יותר בהווה ובעתיד הקרוב במקום העתיד שלכם והביטחון שלכם. הדלי הזה הוא דלי הנהנתנות והוא יהיה בסיכון בינוני. אך חשוב להבין שהוא בא על חשבון דברים אחרים שאולי חשובים לכם יותר, פשוט ייקח יותר זמן להגיע אליהם.

תוכנית חיסכון
הדרך האיטית והבטוחה לעושר – חיסכון והשקעה קבועים

איך מגדירים את תוכנית החיסכון של 3 הדליים?

 

אם נשמעת לכם מעניינת תוכנית חיסכון של 3 הדליים אבל לא בטוחים איך לעשות זאת, הגעתם למקום הנכון!

 

שלב 1 בתוכנית החיסכון – כמה יש לכם?

בשלב הזה אתם מגדירים מה הסכום שתקדישו לטובת תוכנית החיסכון בכלל.

אם אתם עוקבים אחרי האתר הזה, אתם יודעים שהבסיס לכל ההתנהלות הכלכלית היא הכנסות גדולות מההוצאות. זאת נקודת המצב שעליכם לצאת ממנה.

בהנחה שההכנסות שלכם גדולות מההוצאות השאלה הבאה שיש לשאול היא בכמה? מה ההפרש החודשי בין ההוצאות להכנסות שלכם? כמה אתם יכולים לחסוך בכל חודש? 1,000 שקל? 500 שקל? 5,000 שקל? לא משנה מה המספר, הגדירו אותו.

כמה שמים בצד בכל חודש?

ערכו רשימה של השווי הנקי שלכם. כמה כסף יש לכם עכשיו והיכן הוא מושקע. כך תדעו מהי נקודת המוצא שלכם ועם מה יש לכם לעבוד.

שלב 2 בתוכנית החיסכון – כמה הולך לכל דלי?

עכשיו אתם יודעים כמה כסף אתם יכולים להקדיש לתוכנית החיסכון מדי חודש וכמה יש לכם באופן כללי. השלב הבא הוא להגדיר כמה הולך לכל דלי.

תוכנית החיסכון של 3 הדליים היא בעצם תוכנית פיזור השקעות. היא עוזרת לנו לעשות פיזור השקעות נכון ומתאים לצרכים שלנו. התוכנית חיסכון הזו מספקת לנו הגנה פיננסית וגם הגדלת ההון. כמה בדיוק? זאת ההחלטה שלכם.

הגדירו באחוזים:

   • כמה אחוזים דלי הביטחון?
   • כמה אחוזים דלי הצמיחה?
   • כמה אחוזים דלי החלומות?

כדי להחליט כמה לשים בכל דלי תוכלו להיעזר בשאלון של סיבולת הסיכון הפיננסית וסיבולת הסיכון הפסיכולוגית שלכם. תוכלו להבין את החלוקה שמתאימה לכם יותר.

 

שלב 3 בתוכנית החיסכון – יצרו אוטומציה

החלטתם כמה כסף אתם שמים בכל דלי? מצויין!

עכשיו הגיע הזמן לייצר אוטומציה לתהליך. המירו את האחוזים לכסף ויצרו הוראות קבע קבועות ברגע שנכנסת המשכורת. למשל, אם החלטתם שאתם חוסכים 1,500 ₪ מדי חודש והגדרתם את חלוקת הדליים שלכם שתהיה שליש לכל דלי. עליכם יהיה ליצור הוראת קבע כל חודש שירד בחלוקה הזו:

   • דלי ביטחון – 500 ₪
   • דלי צמיחה – 500 ₪
   • דלי חלומות – 500 ₪

במידה ויש לכם מזומנים וכספים נזילים בתור התחלה, חלקו אותם מראש לפי יחס החלוקה שהגדרתם בין הדליים.

* שימו לב שבית המגורים הוא הביטחון האישי שלכם ולכן נכנס תחת דלי הביטחון.

 

שלב 4 בתוכנית החיסכון – היכן להשקיע עבור כל דלי?

 

ייצרתם הוראות קבע בבנק והדליים גדלים מדי חודש. מעולה. עכשיו רק צריך להחליט איך משקיעים את הכסף שנמצא בכל דלי בהתאם למאפיינים של הדלי.

לכן הסתכלו על החלוקה שהכנתי על השקעה סולידית עד סיכון גבוה והגדירו מה נכון שיהיה לכם בכל דלי מתוך ההשקעות הנ"ל.

   • דלי ביטחון – השקעות סולידות
   • דלי צמיחה – השקעות בסיכון גבוה ומעט בסיכון גבוה מאוד
   • דלי חלומות – השקעות בסיכון בינוני וגבוה, תלוי בטווח הזמנים

 

בחרו את ההשקעות שמתאימות לכל דלי ונסו אם ניתן לייצר אוטומציה כגון הוראות קבע. אם לא ניתן לייצר אוטומציה להשקעות שלכם אז הגדירו זמן קבוע או סכום קבוע שבו תשבו ותשקיעו את הכסף שהצטבר בדליים.

תוכנית חיסכון
חלקו את החיסכון שלכם ל-3

היתרון של תוכנית החיסכון 3 הדליים

תוכנית חיסכון של 3 הדליים היא בעצם שיטה לפיזור ההשקעות שלנו. היתרון העצום של תוכנית החיסכון הזו הינו העובדה שהיא מכריחה אותנו לפזר את ההשקעות ובכך מגנה עלינו מפני משברים ושינויים. כולם עושים טעויות בהשקעות לאורך הדרך, אבל אם תבצעו הקצאת נכסים ופיזור נכון לפי הגישה הזו, לא תיפלו חזק כשתטעו.

האוטומציה והסדר שהתוכנית חיסכון הזו עושה גם מקלה מאוד על חלוקת הנכסים ועל התמדה לאורך זמן. מכיוון שכמעט ולא צריך להתעסק בזה וברוב המקרים הכסף ייכנס לדליים המתאימים בלי יותר מדי מאמץ מצידכם.

התמדה בשיטה זו לאורך זמן תבטיח ביטחון ויציבות כלכלית. לא רק זה, ההתמדה תאפשר לכם גם להגשים מטרות וחלומות לאורך הדרך תוך כדי שיש לכם ביטחון כלכלי וגם הכסף שלכם עובד קשה וצובר הון לעתיד שלכם.

אז מה אתם אומרים? מוכנים לנסות את תוכנית החיסכון הזאת?

5 מחשבות על “תוכנית חיסכון – אסטרטגיית 3 הדליים של טוני רובינס”

 1. פינגבאק: ידע זה כוח - האמנם? - האופטימית

 2. פינגבאק: 6 המלצות נפוצות של יועצים פיננסיים ופנסיוניים שלא כדאי לכם ליישם - האופטימית

 3. פינגבאק: עוד כסף לא יפתור לכם את הבעיות הכלכליות! - האופטימית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top

רוצה להשקיע בשיטת שגר ושכח?

רוצה שהכסף שלך יתחיל לעבוד בשבילך במינימום מאמץ מצידך אבל מקסימום רווח?

רצית תמיד להשקיע בשוק ההון אבל לא ידעת בדיוק מה לעשות ומה לקנות ולא היה לך עם מי להתייעץ?

זאת בדיוק הסדנא עבורך! מזמינה אותך להצטרף אליי לסדנא שבה נבנה ביחד ונמצא את התיק השקעות המותאם במיוחד עבורך. 

דילוג לתוכן