התנהלות כלכלית חכמה בזמן מלחמה

חרבות ברזל, התנהלות כלכלית

אירועי ה-7 לאוקטובר הכניסו את כולנו להלם ואבל עמוק וגרמו להרבה דברים אחרים שאינם קשורים למלחמה להיראות הרבה פחות חשובים כמו ניהול הכסף שלנו. הבעיה היא שהחיים עצמם לא עוצרים גם במצב מלחמה ועדיין צריך לשלם את החשבונות השוטפים לקנות אוכל ולהתנהל נכון כלכלית כי למלחמה הזו יש השפעות כלכליות עצומות. לכן כדאי להקדיש זמן בין אזעקה וריצה לממ"ד לוודא שחשבון הבנק שלנו ישרוד גם הוא את המלחמה הזו.

 

1. דעו מה קורה בחשבון

בשגרה אנחנו אולי לא תמיד מקפידים להיכנס לחשבון הבנק באופן שוטף אך בזמן מלחמה חייבים להיות על זה. חייבים לדעת מה הן ההוצאות ומה ההכנסות שיש לנו בתקופה הזו ולעשות ככל הניתן התאמות בין השניים. לכן הצעד הראשון הוא להיכנס לחשבון הבנק ולראות מה יש, כמה ירד וכמה נכנס. בנוסף כדאי לערוך רשימה של הנכסים הנוספים שיש לנו כדי לדעת כמה כסף נזיל יש לנו במקרה חירום (חסכונות, קופת גמל, קרנות השתלמות וכו').

 

2. ניהול תקציב

זה הזמן לעבור על ההוצאות ולרדת לתקציב חירום. תעברו על מה שיש ותראו האם זה באמת נחוץ בתקופה הזו. האם באמת צריך גם מנוי לכבלים גם לנטפליקס ודיסני פלוס אם אין לנו רגע לראות טלוויזיה? האם אפשר להקפיא מנוי לחדר כושר כי לא יכולים ללכת? האם חשוב להמשיך הוראת קבע לקרנות וחסכונות? מה אנחנו יכולים להוריד ולחיות בלעדיו בתקופה הזו?
חשוב להגיד, אנחנו בדרך לתקופה שיכולה להיות ארוכה ולא קלה. תדאגו לפינוקים קטנים בזמן מלחמה, בין אם זה שוקולדים, להזמין פיצה מדי פעם או לקנות את היין שעושה לכם טוב בלב. אם תחיו על הקצה לא תשרדו הרבה וזה יוביל לבזבוזים לא מבוקרים ובכלל הנפש של כולנו כל כך פצועה עדיין שאם יש משהו קטן וזול שיכול לגרום לנו להרגיש טוב לא מומלץ לוותר עליו לחלוטין בתקופה הזו.

 

3. שכירים

לכאורה אם הינכם שכירים מצבכם לא השתנה, שכן ההכנסות נשארות זהות אבל בתקופה זו כדאי להכיר את הזכויות שלכם מול המעסיק. במידה ופוטרתם או יצאתם לחל"ת ידעו את ביטוח לאומי ולשכת תעסוקה על כל שינוי שקורה אצלכם אבטלה מיידית! ככל שתקדימו לדווח כך ניתן יהיה לטפל בבקשה שלכם מהר יותר ולתת לכם את הסיוע מהר יותר.
בנוסף, אם פוטרתם או יצאתם לחל"ת חשוב מאוד במיוחד בתקופה זו להאריך את הריסק של הביטוח הפנסיוני. לרוב הביטוח הפנסיוני כולל ביטוח אובדן כושר עבודה וקצבת שארים והוא זול במיוחד. כדאי מאוד להמשיך לשלם לכל הפחות רק את הפרמיה של הביטוח כדי להמשיך להיות מכוסים וכדי לשמור על רצף ביטוחי בהמשך.

 

4. עצמאיים

לרוב העצמאיים אין את הפריבילגיה לחכות עד שהממשלה תתן מענה (ולרוב המענה גם אינו מספק את צרכי המחיה) ולכן חשוב לדאוג לתחזק את העסק כמה שניתן בתקופה הזו. כמה פעולות שכדאי ליישם לגבי העסק העצמאי:

   • זה הזמן ליצור קשר עם הלקוחות הקיימים ולבחון מה קורה איתם, האם צריכים משהו או האם יש תחום ושירות שמעניינים אותם בתקופה הזו.
   • בחנו כיצד ניתן להתאים את המוצרים והשירותים שלכם לתקופה הקרובה בין אם זה עדכון מחירים ברוח התקופה, תרומה של חלק מההכנסות, הוספת מיקוד השירות לתקופת חירום או התאמת המוצר לקהלים אחרים.
   • בחנו כיצד ניתן למכור לחו"ל את השירות שלכם. גם תרוויחו במטבע זר ששווה יותר היום וגם תיפתחו לקהל חדש. כדאי לציין את מיזם עסקי הברזל שמקשר בין יהודים בחו"ל שרוצים לתמוך בישראל לבין ספקים ונותני שירותים ישראליים.
   • בתקופה זו לרוב אין עבודה שוטפת ולכן כדאי להכין ולבנות את התשתיות של העסק לצמיחה לאחר המלחמה. כל המשימות שנדחות בשגרה ובשוטף זה בדיוק הזמן לעשות אותם כדי שאחר כך יהיה לכם פחות לעשות.

 

5. בחינת החסכונות

התקופה הזו ממחישה את הצורך לחסוך באופן שוטף ולדאוג לכספים למקרי חירום. במידה וההכנסות ירדו זה הזמן להשתמש בחסכונות הרי בשביל זה הם שם.  אני מסכימה שיש יתרון פסיכולוגי בלחסוך מדי חודש, אך אם ההכנסות שלכם ירדו בצורה דרסטית, אפשר בהחלט להוריד בחסכונות קבועים או להפחית את הסכום החודשי.
אך אם הכנסתכם נשארה אותו הדבר, אין סיבה לגעת בחסכונות הללו וכדאי גם להמשיך להפקיד כרגיל, אין סיבה לפגוע בעתיד ולפרוע סתם חסכונות קיימים אם אפשר להסתדר בלי.

 

6. בחינת השקעות קיימות

לרבים יש קרנות השתלמות, תיקי השקעות וקופות גמל ששוויים ירד בעקבות המלחמה ותוהים האם זה הזמן לעשות שינוי בתיק ההשקעות. באופן עקרוני, התשובה היא לא. עדיף שלא לבצע שינויים בתקופה הזו כי זה רק יקבע את ההפסדים. אם לא זקוקים לכספים הללו בקרוב מומלץ להשאיר אותם כפי שהם ולתת לשוק להתאושש עם הזמן. הדבר תקף גם להפקדות שוטפות, אם המצב הכלכלי לא השתנה ואפשר להמשיך להפקיד, מומלץ לעשות.
אם המצב הכלכלי השתנה ונראה לכם שתזדקקו לכסף הזה בקרוב והוא מושקע בסיכון מנייתי גבוה, אפשר לשקול לעבור למסלול בסיכון נמוך יותר וכמובן שכדאי להיעזר באנשי מקצוע בנושא.

 

7. בדיקת הלוואות

מאז תחילת המלחמה הבנקים הציעו עוד ועוד הלוואות ודחיית תשלומים. אבל חשוב לדעת שגם בתקופת מלחמה הבנקים הם עדיין עסק שמטרתו להרוויח ולכן לא תמיד ההצעות הללו לטובתנו ובסוף יעלו לנו יותר.
אם אין צורך לקחת הלוואה כרגע, לדחות או להקפיא תשלומים עדיף שלא לקחת כי בסוף הלוואות צריך להחזיר. במידה וכן יש צורך תבינו היטב מה המשמעות הכלכלית של לקיחת ההלוואה או דחיית התשלומים. כמה ריבית תשלמו? לכמה זמן? מה ההחזר החודשי?
כדאי ראשית לבחון לקיחת הלוואת דרך עמותת עוגן שנותנת הלוואות מסובסדות ואף ללא ריבית בתקופה זו ואף מספקות ייעוץ פיננסי ללא עלות כדי לבחון את כדאיות לקיחת ההלוואה.

 

8. תרומות

נקודת האור במלחמה הזו היא ההתגייסות המדהימה של עם ישראל בתרומות ובהתנדבויות וזה ממש מחמם את הלב לראות את כל היוזמות שיש וגורם לנו גם לרצות לעזור ולתרום ככל יכולתנו.
חשוב להגיד, אם אין לנו איך לסגור את החודש ולא יודעים מאיפה להביא את הכסף כדי לשלם חשבונות בחודש הבא, לא בטוח שזה חכם לתרום מכסף שאין לכם.
אם כן יש לכם הכנסה שוטפת וכסף לתרום כדאי לתרום לעמותות גדולות ומוכרות מכמה סיבות:

 • למרבה הצער, היו לא מעט סיפורים על עוקצים ועל כספי תרומות שפשוט לא הגיעו ליעדם חבל שכספכם ירד לטמיון במקום לעזור בתקופה הזו. לכן עדיף ללכת על עמותה מוכרת עם מוניטין כך שתדעו שהכסף בוודאות מגיע ליעדו.
 • עמותות גדולות מוכרות על ידי סעיף 46 למס הכנסה, זה אומר שתקבלו קבלה ותוכלו להגיש בקשה ל-35% החזר מס בסוף השנה. אולי נושא החזר מס לא חשוב לכם במיוחד כרגע כי אתם עסוקים בלעזור ולתרום. אבל תחשבו על זה ככה, זו דרך מצויינת לגרום לכך שכספי המיסים שלנו ילכו למקומות שאנחנו נרצה במדויק.
 • לעמותות יש כח קנייה וקשרים טובים יותר מרוב היוזמות הפרטיות והם יכולים להשיג יותר באותו הסכום וכך התרומה תהיה משמעותית יותר.

 

9. זכויות

כל יום בחדשות יוצאות כותרות על פיצויים כאלה או אחרים בתקופה הזו. לעיתים מדובר בכותרות או תכניות בלבד ולעיתים אלו תכניות שכבר מיושמות בפועל. כדאי לעקוב באתרים הממשלתיים הרשמיים ולחפש הקלות שקשורות למצב בבנק, בחברת האשראי ובכל גוף שאתם משלמים לו כסף באופן שוטף. דאגו להתעדכן ממקורות רשמיים או באתר כל זכות שתמיד יש בו הפניות למקורות הרשמיים.

 

10. סיוע פיננסי

חלק מרוח ההתנדבות המדהימה של עם ישראל הופנתה גם לסיוע פיננסי.
עמותת פעמונים פותחת חדר מיון כלכלי לתת ייעוץ כלכלי מיידי בזמן חירום לסיוע בפתרונות מיידיים, בניית תקציב חירום והפנייה לנותני סיוע.
עמותת מתייעלים דואגת לספק ייעוץ כלכלי וגם לתת סיוע מקצועי בנושא מיצוי זכויות למילואמיניקים ומול חברות הביטוח.
עמותת עוגן מספקת ייעוץ פיננסי בנושא הלוואות ללא עלות והלוואות ללא ריבית.

 

והכי חשוב, תזכרו זה יעבור ובסוף אנחנו ננצח!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top

שמעת על כך שאפשר בעזרת מדדים להשקיע בקלות ולעשות "שגר ושכח"?

רצית לפתוח תיק השקעות אבל לא ידעת בדיוק מה לעשות ומה לקנות ולא היה לך עם מי להתייעץ?

זאת בדיוק הסדנא עבורך! מזמינה אותך להצטרף אליי לסדנא שבה נבנה ביחד ונמצא את התיק השקעות המותאם במיוחד עבורך. 

דילוג לתוכן