פודקאסט כלכלה – 10 הפודקאסטים האהובים עליי

פודקאסט כלכלה

אני חייבת להודות, התמכרתי לפודקאסטים. פעם הייתי שומעת ספרים בנסיעות אבל בחודשים האחרונים אני אפילו לא זוכרת מה הספר האחרון ששמעתי מרוב שאני רק עם האפליקציה של הפודקאסטים. באופן לא מפתיע, פודקאסטים על כלכלה הם בהחלט אהובים עליי. אז חשבתי לשתף קצת מכל הטוב הזה ולתת לכם את רשימת הפודקאסטים המושמעים ביותר אצלי. אחרי חלק אני עוקבת באדיקות אחרי וחלק אני מקשיבה רק לפרקים שנשמעים מעניינים כי באמת שיש המון פרקים.

כמובן לפני שנתחיל אני לא יכולה שלא לשתף את הפודקאסט שלי מבית האופטימית בעל השם החצוף משקיע תקרא לאחותך.

מומלץ בחום הביקורות מהללות 😎

פודקאסט משקיע תקרא לאחותך

פודקאסטים כלכליים שכדאי לכם לשמוע:

 

1. חיות כיס– פודקאסט כלכלה של תאגיד השידור

 

האמת שזה הפודקאסט כלכלה האהוב עליי. אני באמת מחכה שיצאו פרקים חדשים כל פעם כי הם פשוט מעניינים. מעבר לכך שמרגישים את העריכה המקצועית המושקעת ואת העובדה שזהו פודקאסט של תאגיד חדשות הנושאים פשוט טובים. הם הצליחו לעשות פרקים שלמים ומעניינים מהזווית הכלכלית על טחינה, בצל, פדים וטמפונים ודברים שנראים שוליים אך פתאום אחרי ששומעים פרק שלם מבינים כמה הם באמת משפיעים על החיים שלנו. זאת לצד פרקים שמסבירים בצורה פשוטה אירועים כלכליים כגון מה קרה בונצואלה, איך איסלנד שרדה את משבר 2008 יותר טוב מכל המדינות האחרות, חוק נתוני האשראי שיעבור בקרוב ועוד. באמת מאוד מומלץ.

פרק מומלץ: קשה להמליץ רק על אחד, אבל אתחכם ואמליץ על שני הפרקים על הברקזיט בבריטניה אשר נקראו בהומור הגירושים הכי מסובכים בעולם. חשבתי שהכרתי את הנושא לפני כן והייתי בשוק מכמה לא ידעתי וכמה אנחנו הישראלים בכלל לא מודעים לטרור שלא קורה בארץ.

 

2. כסף והשקעות בגובה העיניים– פודקאסט כלכלה השקעות והשראה

 

פודקאסט פשוט מעולה של קולגה בשם עמית עשת על עולם ההשקעות. הקונספט די פשוט. כל פעם עמית בוחר בן אדם שמעניין אותו מתחום הפיננסיים ומראיין אותו. הסגנון הקליל של עמית ביחד עם הסיפורים המעניינים שאנשים מספרים הופכים את הפודקאסט הזה למעניין במיוחד עבורי.

פרק מומלץ: אני לא אחטוא בצניעות יתר ואספר שאני בעצמי הייתי אחת מהמרואיינות לפודקאסט ובהחלט נהניתי ממנו. גם מהשיחה וגם מהשאלות שעמית שאל ואיך שהוא הוביל את הדיון. בכל מקרה מוזמנים לשמוע את הפרק איתי כאן.

פודקאסט כלכלי

3. ערך מוסף פודקאסט כלכלה של שני בוגרי משרד האוצר

לצערי הרב הפודקאסט הזה כבר לא כל כך פעיל אבל הוא בהחלט מעניין. למדתי המון על עולם הכלכלה דרך הפודקאסט הזה. בתור מישהי שעשתה תואר בפסיכולוגיה אך משתעשעת בעולם ההשקעות הרבה מושגים כלכליים לא היו סגורים אצלי עד הסוף. מה שיפה בפודקאסט הזה, זה ששני בוגרי משרד האוצר הללו באמת מנסים (ומצליחים) לגרום ל"פשוטי העם" שלא מכירים את העולם הכלכלה להבין את משמעות המושגים ואת ההשפעה שלהם על חיי היום יום שלנו.

פרק מומלץ : אחד הפרקים שהכי אהבתי היה הפרק על הדמוגרפיה. בהחלט פקח עיניים וגרם לי להבין שיש כאן באמת בעיה אמיתית שנראה שאף אחד לא מתייחס אליה. בגדול, הפרק מדבר על קצב גידול האוכלוסייה הגדול והלא סטנדרטי שיש בישראל ואיך זה הולך להשפיע על העתיד שלנו. רמז, הולך להיות כאן צפוף.

 

4. ערך מוסף בשבילי

 

אותם שני בוגרי משרד האוצר החליטו שהם רוצים להיות יותר פרקטיים. במקום לדבר על הכלכלה באופן כללי, הם החליטו לדבר גם על כלכלה אישית. בגדול, הם פשוט לקחו את כל הנושאים הכלכליים החשובים בחיים שלנו כמו פנסיה, משכנתא, בנקים וכדומה וחיפשו את ה-2-3 עצות פרקטיות שכדאי לכל אחד לדעת. לכל מי שמתחיל את דרכו בעולם הפיננסי ורוצה לעשות סדר בנתונים הכלכליים הפודקאסט הזה מומלץ בחום.

פרק מומלץ: הפרק על הלוואות חברתיות היה מעניין במיוחד עבורי. סקירה של העולם הזה והכי חשוב הסיכונים שבאמת יש בו. מאוד אהבתי את הגישה שלהם והסכמתי עם רוב מה שהם אמרו בנושא. אבל שוב, אם אתם מתחילים בעולם הפיננסי כל הפרקים ממש מומלצים.

 

5. בקטנה שאלות קטנות, דילמות גדולות

הפודקאסט של שרון בירקמן, הידועה כה"אשה שהפסיקה לקנות". מה שאני אוהבת בפודקאסט הזה הוא שהוא מתמודד עם שאלות שרובינו מצאנו את עצמנו שואלים אבל מעט מאוד באמת נותנים התייחסות לזה. בתחום ההתנהלות הכלכלית אין ספק ששמה של שרון הולך לפניה ולכן הפודקאסט מדבר על נושאים כמו תיעוד הוצאות, התייעלות לצד שאלות כמו איך לתייק ולשמור מסמכים חשובים. מה שאני אוהבת בפודקאסט הזה, מעבר לקול המרגיע של שרון זה ההתייחסות המקיפה לנושאי היום יום שלרוב מתעלמים מהם.

פרק מומלץ: מאוד אהבתי את הפרק על חשבון משותף או חשבונות נפרדים. כי בסוף המיקוד היה על העיקר (תקשורת טובה בין בני הזוג) ולא על התפל איך בדיוק מנהלים את חשבון הבנק. מצאתי את עצמי מסכימה מאוד עם הגישה של שרון וההתייחסות שלה לעניין.

 

6. Investcast- פודקאסט כלכלה והשקעות

מדובר בפודקאסט של חברת ליווי השקעות נדל"ן בחו"ל באותו השם. אודה לצורך הגילוי הנאות שאין לי שום קשר עסקי איתם, לא מכירה אותם ברמה האישית ומעולם אפילו לא בחנתי את ההצעה העסקית שלהם. מה שאני כן אוהבת בפודקאסט זו ההתייחסות הנרחבת לעולם ההשקעות הנדל"ן והרקע הרב שניתן לקבל מאנשים שיש להם ידע וניסיון בתחום. הפודקאסט מתייחס לנושאים כמו תפקיד הרשות לניירות ערך, אלטרנטיבות בהשקעות, תשואות ספקולטיביות וכדומה.

פרק מומלץ: בתור חובבת כלכלה התנהגותית מושבעת הפרק על תופעות והטיות קוגנטיביות בהשקעות היה מעניין לי במיוחד. אמנם הכרתי לא מעט מההטיות שדובר עליהן אבל תמיד מעניין אותי ההתייחסות שיש לספרות המקצועית של כלכלה התנהגותית בעולם האמיתי ובמיוחד בעולם ההשקעות כמו במקרה של עלות שקועה.

פודקאסט כלכלי
מה אתם אוהבים לשמוע?

7. Planet Money

אולי מהפודקאסטים המוכרים ביותר בנושא הפיננסי. אני מוצאת שלמרות הידע שלי באנגלית, אני מעדיפה פודקאסטים ישראליים כי לרוב הם מדברים על נושאים שאני יכולה יותר להתחבר אליהם ויותר קרובים ליום יום שלי. הפודקאסט של Planet Money מכסים כל כך הרבה כיוונים ותחומים גלובליים שהם פשוט מעניינים בלי קשר ליישום. מדברים למשל על אפקט נוטלה על אגוזי לוז, מה לעזאזל קורה בונצאולה, הפרדה בין מינים בעבודה והשפעתה על הכלכלה ועוד נושאים שלא חושבים עליהם לפני אבל תכלס רוצים לדעת ולהבין בהם אפילו קצת.

פרק מומלץ: איך למדוד אושר. מבט מעניין על איך מודדים אושר במדינות שונות ועל תפקיד הממשלה והכלכלה באושר של אזרחיה. פוקוס מיוחד על ההבדל בין מדד התמ"ג המוכר שבו ארה"ב מובילה בעולם אך יורדת משמעותית נמוך יותר כאשר מדובר במדד האושר של האמריקאים עצמם. בהתחשב בכך שתכלית החיים של רובנו מסתכמת בכך שבסוף נהיה מאושרים, מאוד מעניין לדעת איך מודדים זאת ואיזה מדינות הן בעלות התושבים המאושרים ביותר.

 

8. Arming The Donkeys

מי שעוקב אחרי האתר קצת כבר כנראה הבין שאני מאוד אוהבת את תחום כלכלה התנהגותית ועבודתו של דן אריאלי בפרט. לכן, אין זה מפתיע שכשגיליתי פודקאסט של דן אריאלי, ישר הייתי חייבת לנסות. אמנם הפודקאסט כבר לא ממש פעיל בשנים האחרונות אך הפרקים והתובנות שבו עדיין כן. כל פרק דן מארח חוקר/ת נוספים והם משוחחים על נושאים כמו איך להיות הורים טובים יותר, מה זה חלוקה הוגנת, איך מזהים פסיכופתים וכדומה. הפרקים הם יחסית קצרים אך מכסים בצורה מעניינת נושאים נרחבים וגדולים בחיים שלנו.

פרק מומלץ: האם כסף יכול לקנות אושר? פרק שמדבר על הקשר בין כסף לאושר. על כך שרובנו ממוקדים יותר בכמה כסף אנחנו מרוויחים במקום איך להנות ולהשיג את המקסימום מהכסף שכבר הרווחנו. בפודקאסט מתמקדים במחקר ובדרכים שבהם אנחנו יכולים למקסם את האושר שלנו מתוך הכסף.

 

9. Smart Passive Income

פודקאסט של היזם האינטרנטי המוכר פאט פלין. הפודקאסט יותר ממוקד באיך לגרום לעסקים קטנים להרוויח יותר ובאיך לעשות כסף באינטרנט. בפודקאסט פאט מארח אנשים עם סיפור מעניין או הצלחה עסקית יוצאת דופן שיספרו את הסיפור שלהם ואת הדברים שהם למדו בדרך. למרות השם המטעה של הכנסה פסיבית, הפודקאסט בהחלט שם דגש על העבודה הרבה שצריך לעשות עד שמגיעים לרמה הפסיבית באמת. כי בסופו של דבר, הכנסה פסיבית היא תוצאה עבודה קשה ורבה לפני כן.

פרק מומלץ: נשים ויזמויות, פרק מעניין על האתגרים של נשים והיתרונות היחסיים שיש לנו כנשים בעולם היזמות. דברים כמו מחקרים שמרשים שנשים לרוב מייחסות לעצמן את הכשלון שלהן ולכן יכולות ללמוד יותר בקלות מהטעויות שלהן בעוד גברים מייחסים כישלון יותר לגורמים חיצוניים ולכן קשה להם יותר ללמוד מטעויות. בכל מקרה, שיחה מעניינת בין גבר לאשה על ההבדלים בין גברים לנשים וכיצד זה משפיע על עולם העסקים כמו המחסור של נשים בכנסים ובמוקדי כח וההשפעה של כך על היכולת למכור ולשווק לנשים בצורה אופטימילית.

 

10. Freakonomics

אחד מספרי הכלכלה הראשונים שקראתי עוד בשנות העשרה שלי הוא פריקונומיקס. אני זוכרת שהייתי בשוק מההשפעות של דברים שנראים לכאורה קטנים על העולם. אחת הדוגמאות שנשארו איתי היה בחינה של הקשר בין מתן אישור להפלות לפשע. לכאורה, שני נושאים שלא קשורים אחד לשני כלל אך לאחר בדיקה התגלה שיש ביניהם קשר מטורף. כאשר מאשרים לנשים לעבור הפלות (ועצם הקונספט שעדיין בכלל צריך אישור מרתיח אותי אישית) מסתבר שכ-20 שנים אחר כך יש ירידה משמעותית בפשיעה. למה? כי הרבה מהפושעים פשוט לא נולדים. בעיני זאת הייתה תובנה מעניינת והפודקאסט הזה מלא בתובנות מעניינות כמו זו שפשוט משנות את נקודת המבט שלנו על העולם והכלכלה.

פרק מומלץ: למה פיקוח על שכירות לא עובד. בצל משבר הדיור בארץ והרבה הצעות מבחינת הממשלה לפקח על מחירי שכירות. הפרק מדבר על הבעייתיות והתופעות שפיקוח שכירות בשוק הנדל"ן גורמים להן מתוך מחקרים שביצעו בנושא.

 

מוזמנים לרשום בתגובות את הפודקאסטים האהובים עליכם!

10 מחשבות על “פודקאסט כלכלה – 10 הפודקאסטים האהובים עליי”

  1. פינגבאק: איך להתנהל נכון כלכלית בזמן הקורונה - האופטימית

  2. התוודעתי לאופטימיות בפודקאסט של YNOW, הם מדהימים, מעניינים ומנגישים הכל בגובה העיניים וכל זה עם אורחים מהשורה הראשונה בתחומים עליהם מדברים. ממליץ בחום!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top

שמעת על כך שאפשר בעזרת מדדים להשקיע בקלות ולעשות "שגר ושכח"?

רצית לפתוח תיק השקעות אבל לא ידעת בדיוק מה לעשות ומה לקנות ולא היה לך עם מי להתייעץ?

זאת בדיוק הסדנא עבורך! מזמינה אותך להצטרף אליי לסדנא שבה נבנה ביחד ונמצא את התיק השקעות המותאם במיוחד עבורך. 

דילוג לתוכן