התמדה במטרה – הטריק הקטן שיעזור לכם להתמיד

התמדה

כדי להשיג משהו כל כך נשגב כמו עצמאות כלכלית, חשוב להבין את הערך של התמדה במטרה. ההישגים המשמעותיים בחיים דורשים התמדה לאורך זמן. כפי שנראה באופן מאוד ברור בראיונות בפרויקט עצמאים כלכלית, כל מי שהצליח להגיע לחופש כלכלי היה צריך להשקיע זמן ואנרגיה לא מבוטלים כדי להשיג את המטרה.

למה חשובה התמדה להצלחה?

 

כוח הרצון שלנו הוא כמו שריר, ככל שנתאמן עליו יותר הוא יהיה חזק יותר. מצד שני,  בדיוק כמו שריר אם נעמיס עליו יותר מדי בלי מנוחה הוא בסופו של דבר יקרוס. כל מי שניסה אי פעם דיאטת כסאח ונכשל מכיר את זה. אוכלים כמה ימים אוכל מאוד בריא ודיאטטי, מרגישים טוב עם עצמנו עד שזה נהיה מאוד קשה. בדיוק בשלב הזה יגיע איזה אירוע חגיגי, ארוחה משפחתית או סתם יציאה למסעדה שבה אנחנו כבר לא מצליחים לשלוט בעצמנו ושוברים את כל החוקים של הדיאטה שרק לא מזמן התחלנו.

המחקרים כבר הוכיחו שכח רצון הוא משאב מוגבל. למשל, מחקר שנעשה בדק מה ההשפעה של לתת למשתתפים לפתור פאזל היגיון קשה לאחר מטלה שבודקת את כח הרצון שלהם. לפני שנכנסו לחדר שמו אותם בקבלה עם עוגיות שוקולד צ'יפס שהרגע יצאו מהתנור וצנון. מחצי מהמשתתפים ביקשו לטעון מהעוגיות, מהחצי השני ביקשו לאכול צנון. נמצא שהמשתתפים שהיו חייבים להפעיל את כח הרצון ולאכול צנון במקום עוגיות חמות מהתנור התייאשו וויתרו על לפתור את הפאזל אחרי 8 דקות לעומת 19 דקות בממוצע של המשתתפים שנהנו מהעוגיות לפני כן.

מכאן ניתן להסיק שאכן כוח הרצון שלנו הוא משאב מוגבל ואם "נבזבז" אותו על משהו אחד יהיה לנו פחות בתחום אחר.

למען האמת הרבה דיאטות מכירות את הנושא הזה ומאפשרות יום רמאות או ארוחת רמאות שבה מותר כל מה שרוצים. פשוט הבינו שאם לא יעשו את זה מסודר כחלק מהתוכנית, אנשים פשוט יישברו באמצע, יאבדו מוטיבציה ויפסיקו עם הדיאטה לחלוטין.

התמדה
הדרך להצלחה דורשת התמדה לאורך זמן בלי להישבר באמצע

התמדה והתנהלות כלכלית

שמתי לב שדבר זה קורה לי גם עם ההתנהלות הכלכלית שלי וגם לבן זוגי. אנחנו חוסכים מאוד יפה בשוטף, חושבים פעמיים לפני כל הוצאה האם היא שווה לנו את זה והרבה מאוד פעמים מחליטים שלא. זה לא אומר שאין דברים שאנחנו רוצים. ברור שיש, לא מעט אפילו. היינו שמחים להגדיל יותר את רמת החיים והעובדה שלרוב אנחנו יכולים לעשות זאת בלי להיכנס לחובות או למינוס מקשה עלינו אפילו יותר לשמור על רמת חיסכון גבוהה. אז קורה שמדי פעם אנחנו פשוט "נשברים" וקונים משהו מאוד יקר שרצינו הרבה זמן אבל לא באמת נחוץ.

ההבנה שכח הרצון היא כמו שריר ושגם אנחנו צריכים הפסקה מדי פעם, להשתולל וליהנות גם מהתהליך ולא רק מהתוצאה גרמה לי לנו לעשות שינוי בהתנהלות שלנו. החלטנו, שניקח 10%  מכל סכום שאנחנו מקבלים שאינו המשכורת הראשית שלנו: הכנסות פסיבית, החזרי מס, עבודות נוספות, בונוסים, השקעות וכדומה ושמים בפיקדון נזיל בצד. הכסף הזה מיועד לפינוקים לא נחוצים וכדי לתת לנו את זריקת העידוד שבא לנו.

אז לפעמים אם בא לי משהו

 • שאני יודעת שאני לא ממש צריכה
 • אולי אשתמש בו מעט ואזרוק אחר כך
 • שסתם יעשה לי קצת כיף אבל לא מעבר לזה
 • שבא לי לעשות משהו לחלוטין מיותר

יש לי חשבון מיוחד "בא לי". כל פעם  אני מוציאה את הסכום הדרוש מתוך הפיקדון וקונה מה שאני רוצה. ככה, בלי רגשות אשם, בלי התלבטויות אלא רק בשביל לשמח את עצמי ולתת לעצמי מתנה. צ'ופר על כך שהכנסתי הכנסה נוספת וזכותי ליהנות ממנה.

הרעיון של לקחת את הסכום הזה מתוך ההכנסות הנוספות נותן לי גם יותר מוטיבציה להגדיל אותן. ככל שאגדיל את ההכנסות הנוספות יהיה לי יותר סכומים לפינוקים וכמובן אקצר לעצמי את הדרך לחופש הכלכלי. יש חשיבות עצומה להנאה מהמסע. אני נהנית מאוד, לומדת המון בתהליך המעבר לעצמאות כלכלית וגם דואגת להתפנק בין לבין וליהנות מהתוצאות של ההצלחות שלי לא רק בסוף הדרך אלא גם באמצע.

אז איך חשבון "בא לי" עוזר להתמדה?

 

מכיוון שמעולם לא הייתי בן אדם חומרי במיוחד, קשה לי גם להשתמש בחשבון בא לי. המקסימום זה לקנות דברים קטנים באינטרנט בכמה שקלים מה שלא ממש מזיז לחשבון ה"בא לי" שלנו. פשוט עוד חפץ בבית זה פשוט לא מעניין וסתם יוצר לי עומס.

התקופה האחרונה הייתה לי עמוסה מאוד. אני הכנתי קורס שלם בנושא השקעות שמתחיל ישר אחרי החגים (פרטים כאן למי שרוצה לקרוא עוד), לקחתי על עצמי קורס לאימון וייעוץ בכלכלת משפחה ועוד שלל פרויקטים מהצד. כל זאת כמובן בתוספת של עבודה במשרה מלאה ושאר העיסוקים הרגילים ביום יום. לכן, הייתי צריכה משהו שיחזיק אותי ויעזור לי להתמיד בתקופה הכה עמוסה הזאת.

התמדה
כדי להתמיד לטווח הארוך חשוב לתת לעצמנו מתנות בדרך

חדי העין אולי שמו לב שבלוח החזון שלי יש תמונה בצד של יפן. יפן היא מדינה ששנים חלמתי לבקר בה אך תמיד ויתרתי כי היא יקרה מדי. לאט לאט עם הזמן הצטבר לו כסף בחשבון ה"בא לי" שלי שהתחיל להיות משמעותי. בנוסף לכך, ההכנסות הפסיביות שלנו התחילו לעלות באופן משמעותי (כוחה של הריבית דריבית ברוב תפארתה) כך שהסכום רק הולך וגדל. הגעתי ליעד שלי להכנסה פסיבית לחודש מההשקעות (ועם קצת מזל גם אעבור אותו).

לכן החלטתי שמגיע לי פינוק עצום, משהו שתמיד רציתי וגם היה לי את הכסף מוכן לעשות זאת! אז מחר לפנות בוקר, אני ובן זוגי האהוב משאירים את הארנבת עם באניסיטר וטסים ליפן!!!

התמדה
לארנבת קצת קשה שהיא לא באה ליפן 🙂

למשך החודש הקרוב, לא יהיו פוסטים חדשים. אני בהחלט צריכה חופשה ואני בטוחה שגם אתם מעדיפים ליהנות מהחגים כראוי.

שתהיה שנה טובה לכולם, מלאה בהגשמת מטרות, שפע ואהבה. מי שרוצה קצת טיפים יכול להסתכל כאן על איך להתמיד בהחלטות כלכליות ולדאוג שהשנה הזאת תהיה טובה מקודמותיה.

 

 

את קורס ההשקעה הראשונה שלי כבר הכרתם?

קורס ההשקעה הראשונה שלי ילמד אתכם את הכלים והידע שאני התמדתי בו עד שהגעתי לעצמאות כלכלית. השקעתי זמן רב כדי להכין קורס שיעזור לאנשים להתגבר על הפחדים ולהתחיל להשקיע. הקורס מספק את כל הידע הבסיסי הנחוץ להשקעות, היכרות והבנה של מכשירי ההשקעה השונים וכל מה שצריך כדי להתחיל להשקיע. הקורס אף עוזר לך לבנות תכנית השקעות אישית כדי להגיע להישגים כלכליים ולגרום לכסף שלך לעבוד בשבילך!

פרטים על קורס ההשקעה הראשונה לי כאן.

25% הנחה לגולשי האתר בעזרת קוד קופון website

ההשקעה הראשונה שלי

7 מחשבות על “התמדה במטרה – הטריק הקטן שיעזור לכם להתמיד”

 1. האם חשבון "בא לי" לא נזיל ? אמרת שהוא נותן לך ריבית דריבית, אשמח לשמוע היכן את שמה אותו. תודה

  1. אני שמה אותו בפר"י (פיקדון ריבית יומי) נזיל
   בסופו של דבר, אני לא יודעת מתי יתחשק לי להשתמש בו וזה לא כסף שנועד לעשות תשואה גבוהה. אני מקבלת עליו ריבית אפסית של כמה עשרות אגורות אבל זה באמת לא המטרה. הרעיון לא שהכסף יישב שם יותר מדי אלא שאשתמש בו לפינוקים .

 2. קודם כל, תהני המון ביפן! כיף מאד לקרוא שהגעת ליעד שלך מהכנסה פאסיבית, סחטיין!
  אז בעצם, את הגדילה בהכנסות את מייחסת גם לגדילה הטבעית וגם לכך שההכנסה הפאסיבית צברה ריבית דריבית? פשוט ניסיתי להבין את הקשר בין זה לבין חשבון ה-״בא לי״.

  ועוד דבר, כשאת מגדירה יעדים שנתיים פיננסיים, האם את משנה חלק מתוכנית ההשקעה שבנית לעצמך? אם כן, איך זה מסתדר עם השקעה סולידית לטווח ארוך (ולא פוגע בתשואות)?

  אחרי החגים שמח!

  1. היי שיר,

   תודה רבה 🙂

   החשבון "בא לי" הוא פסיכולוגי ולא כלכלי. מצד אחד חלק גדול מההכנסות שלנו הולך מדי חודש כי אנחנו מתעדפים השקעות על פני צריכה שוטפת של מותרות. מצד שני, אנחנו בני אדם ומדי פעם בא לנו גם מותרות. אם נהיה קשוחים מדי עם עצמנו, ולא נדאג מדי פעם להתפנק על הדרך, לא נוכל להתמיד לאורך זמן ולהגיע לתוצאות. כלומר עלינו לתת לעצמינו מתנות לאורך הדרך. פשוט כי הדרך ארוכה ולא תמיד קלה, ואם נדאג גם ליהנות ממנה היא תהיה הרבה יותר קלה.

   לגבי היעדים, לפעמים הם משתנים כי לפעמים בני אדם משתנים והמטרות שלהם משתנות. לרוב, אני לא נוגעת בהשקעות קיימות כי הן אכן נעשו לטווח הארוך, ההשקעות החדשות יכול להיות שיהיו שונות מהקודמות או באפיקים אחרים שמעניינים אותי. יכול להיות שאבחר להתמקד באפיק אחר כי אשים לב למשל שאני חשופה מדי לשער הדולר וכדאי לי לבצע יותר השקעות במטבעות אחרים בשביל פיזור. מכיוון שאני כרגע בשלב של בניית ההון והשקעות חדשות כל הזמן, קל יותר לשנות יעדים ולהפנות את הכספים לכיוונים חדשים אם זה מה שאני מחליטה לנכון.

   1. תודה רבה על התשובה המפורטת.
    נשמע שקצת כמו במיצוע את פשוט משקיעה כספים חדשים באפיקים חדשים כדי לאזן, הבנתי נכון?

    ונגיד ושמת לב כמו שאמרת שאת חשופה מדיי לשער הדולר, אך זו השקעה שתכננת לטווח ארוך, תמכרי או שתמשיכי?

    איך מבדילים בין עירנות לבין הניסיון (הכושל והבלתי רצוי של כולנו) להכות את השוק?

    1. בדיוק, זה סוג של איזון תוך כדי תנועה.

     אם אני חשופה מדי לשער הדולר, אני לא אמכור אלא אדאג שההשקעות הבאות יניבו הכנסה בשקלים או פאונד או יורו וכדומה כדי לפזר יותר את הסיכונים לקריסת מטבע. כלומר אדאג לפזר את הסיכונים תוך כדי תנועה ולא לשנות את הקיים לטווח הארוך.

     כדי להבדיל יוצרים תכנית מוגדרת מראש להשקעות ומגדירים את רמות הסיכון והפיזור בהן. אם זה יוצא מאיזון מאזנים על ידי הוספה של השקעה נוספת או מכירה וקנייה כדי לאזן. תלוי באיזה שלב את בתהליך

 3. פינגבאק: הצבת מטרות 2019 - האופטימית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top

שמעת על כך שאפשר בעזרת מדדים להשקיע בקלות ולעשות "שגר ושכח"?

רצית לפתוח תיק השקעות אבל לא ידעת בדיוק מה לעשות ומה לקנות ולא היה לך עם מי להתייעץ?

זאת בדיוק הסדנא עבורך! מזמינה אותך להצטרף אליי לסדנא שבה נבנה ביחד ונמצא את התיק השקעות המותאם במיוחד עבורך. 

דילוג לתוכן