הלוואות עמית לעמית – האם זה משתלם?

הלוואות עמית לעמית

שוק ההון לא מומלץ להשקעות לטווח קצר. כל מי שהתייעץ איתי אי פעם לגבי שוק ההון בטח זוכר שאמרתי שבטווח הקצר אין מה לחפש בבורסה. אני לא מאמינה בהשקעות לטווח קצר ובטח לא במסחר יומי (זה כבר נושא לפוסט אחר). העניין הוא שבגלל הריבית האפסית היום בבנק, יש מעט מאוד אפשרויות השקעה לטווח קצר. לכן, אני רוצה להביא לכם אפשרות השקעה קצת שונה בשם הלוואות עמית לעמית.

מי שהכיר לי את ההשקעה הזאת והדרך החכמה יותר להשקיע הוא דייב (זוכרים מהפוסט על כסף בדרכים יצירתיות?). לפני כן הגישה שלי הייתה די שלילית לגבי הלוואות עמית לעמית. עם זאת, דייב כהרגלו מיישם שיטת השקעה קצת והצליח לגרום לי להתנסות ולבחון את ההשקעה לעומק.

 

אז מה זה הלוואות עמית לעמית

הלוואות עמית לעמית, הלוואות חברתיות, הלוואות P2P, או הלוואות המונים הן בעצם ההזדמנות שלנו להיות הבנק. כלומר, לקחת כסף שיש לנו ולהלוות אותו לאחרים תמורת ריבית. כלומר, אנשים פרטיים יוכלו להלוות לאנשים פרטיים אחרים. למלווים זה נותן ריבית גבוהה יותר מהפקדונות בבנק וללווים ריבית נמוכה יותר מהלוואות אחרות שיקבלו. כך שבתיאוריה זה אמור להשתלם לכל הצדדים.

תפקיד חברות הלוואות עמית לעמית

יש כיום בארץ מספר חברות שמתפקדות כחברת הלוואות עמית לעמית. הפלטפורמות של הלוואות עמית לעמית, מאפשרות לקשר בין לווים למלווים. תפקידן הוא לבדוק את הלווים ואת יכולתם להחזיר את החוב. החברות בודקות את היסטוריית האשראי של המבקש (ככל הניתן), משכורת, השכלה וכדומה כדי להחליט על הריבית המתאימה להלוואה שלו. במידה ולווה לא עומד בהחזרים, תפקיד החברה הוא למצות איתו תהליכים משפטיים ולפעול לגביית החוב.

כאשר הבקשה להלוואה מאושרת, ההלוואה עולה לאתר ומוצעת למלווים אפשריים. המלווים יכולים לראות פרטים על ההלוואה כמו מטרת ההלוואה, משך ההלוואה והריבית. מכאן המלווה יכול לבחור כמה מתוך ההלוואה הם רוצים לממן. כמובן אחד הרעיונות המרכזיים בפלטפורמות הללו הינן שהן מאפשרות פיזור יחסית רחב בין מספר רב של הלוואות.

 

השיטה של דייב להלוואות עמית לעמית

* עד עכשיו דיברתי על הלוואות באופן כללי, מעכשיו והלאה אני מדברת על ההתנסות שלי בלבד בחברת Blender והדברים לא בהכרח נכונים עבור חברות אחרות.

דייב היה מהראשונים שהשקיעו בבלנדר אי שם בשנת 2014. הוא הראה לי את התשואות שהוא עשה לאורך השנים ואכן התלהבתי והחלטתי לנסות בעצמי. כמו לכל דבר אחר, לדייב יש שיטה משלו למקסם את הרווח. כדי להסביר לכם את השיטה של דייב חשוב שתבינו את התהליך של ההשקעה בבלנדר.

הלוואות עמית לעמית
זה המצב בחשבון שלי כרגע

תהליך ההשקעה:

 1. מעבירים כסף לבלנדר – מינימום 5,000 ₪ התחלתי
 2. כשהכסף מגיע יש שתי אפשרויות:
  1. להשקיע אותו באמצעות מנגנון אוטומטי לפי רמות סיכון
  2. להשקיע באופן ידני ולבחור את ההלוואות אחת אחת.
 3. בחירת ההשקעה והסכום להשקעה

 

השיטה של דייב היא לבחור באופן ידני הלוואות תמיד בצורה הזו:

 • ההלוואה לטווח זמן הארוך ביותר
 • ההלוואה בריבית הגבוהה ביותר
 • ההלוואה בעלת קרן הביטחון הנמוכה ביותר

 

למה? בגלל קרן הביטחון.

 

מהי קרן ביטחון?

היא  ערבות הדדית של כל הלווים והמלווים. בעצם, כל הלוואה שלוקחים ונותנים בפלטפורמה מפרישה אחוז מסויים לטובת קרן הביטחון. במקרה שלווה לא עומד בהחזרים, המלווה שנתן את ההלוואה יקבל את ההחזרים (ללא הריבית) מקרן הביטחון. מה שזה אומר מבחינתנו כמשקיעים היא שהקרן שלנו היא יחסית בטוחה. כלומר גם אם הלווה לא מחזיר את ההלוואה, יש סיכוי טוב שאת הקרן, כלומר הסכום שהלווינו אנחנו נראה חזרה.

* קרן ביטחון קיימת גם בעוד פלטפורמות חוץ מבלנדר – אבל לא בדקתי איך זה עובד שם לעומק.

 

למה לטווח זמן הארוך ביותר?

מה שדייב שם לב הוא שקרן הביטחון נגבית פעם אחת כאחוז בעוד הריבית שאנחנו מקבלים על ההלוואה היא שנתית.

כלומר בואו נניח שהשקענו 100 ₪ , בריבית של 10%  ל-5 שנים (60 חודשים) וקרן ביטחון של 2%

אז בעצם הסכומים יצאו כאלו:

 • 2 ₪ ילכו לקרן ביטחון – זה יוצא 0.4% קרן ביטחון לשנה
 • 98 ₪ יינתנו כהלוואה
 • ריבית של 10%  לשנה כלומר – 9.8 ₪ כל שנה
 • סה"כ החזר ריבית (לפני מיסים) צפוי להיות

 

עכשיו נניח שאנחנו לוקחים את אותה ההלוואה רק שהטווח הלוואה הוא 12 חודשים ולא 60 חודשים. בהנחה שאנחנו מעוניינים להמשיך להשקיע במשך 5 שנים, אנחנו נשלם הרבה יותר לקרן ביטחון.

 

נניח שבמשך 5 שנים אנחנו נלווה 100 ₪ מחדש ונשלם שוב קרן ביטחון של 2%.
בסופו של דבר נשלם 10 ₪ לקרן ביטחון (2 ₪ לקרן ביטחון עבור כל הלוואה מחדש).

 

אז אם בשני המקרים השקענו 100 שקל ל-5 שנים, יצא שבהלוואה לטווח ארוך שילמתי 2 ₪ לקרן ביטחון בעוד בהלוואה לטווח של שנה שילמתי סה"כ 10 ₪ לקרן ביטחון.

 

למה לריבית (והסיכון) הגבוה ביותר?

 

הגישה של דייב אומרת שבכל מקרה יש קרן ביטחון בכל מצב. גם אם ניקח ריבית של 4% או ריבית של 10% עדיין יש לי קרן ביטחון כך שהסיכון הוא כבר מאוד דומה. כלומר, אם הקרן מובטחת הסיכון הוא לא גדול יותר. גם בריבית נמוכה וגם בריבית גבוהה אני יכולה להפסיד רק את התשואה שלי, לא את הסכום המקורי שהשקעתי. לכן מכיוון שהסיכון מבחינתי זהה, עדיף ללכת על תשואה גבוהה ולהרוויח יותר.

 

למה קרן הביטחון הנמוכה ביותר?

 

זה כבר מובן מאליו. ככל שקרן הביטחון נמוכה יותר אנחנו פשוט משלמים פחות. זה גם לרוב אומר שהסיכון של ההלוואה נמוך יותר. כמו בכל השקעה אחרת, אנחנו רוצים לצמצם עלויות וסיכון ולהגדיל את התשואה.

הלוואות עמית לעמית
ככה זה נראה באתר כשבוחרים הלוואה ידנית

מה היתרונות בהלוואות עמית לעמית?

 

קרן ביטחון

היתרון הכי גדול בעיניי של הלוואות עמית לעמית הוא קרן הביטחון. בכל זאת מדובר כאן על השקעה שבה הקרן שלנו יחסית בטוחה. במקרה הכי גרוע, נאבד את השני ה-2% ששילמנו לקרן ביטחון. בשוק ההון, אם השקעתי לרוב אני יכולה לאבד את כל הכסף בלי בטוחה כלשהי.

תשואות גבוהות

יחסית להבטחה של קרן הביטחון, התשואות הן גבוהות מאוד. בשיטה של דייב אפשר להגיע ל-7%-8% ריבית לשנה שזה ממש לא רע בהתחשב באפשרויות שיש היום לטווח קצר.

מיסוי

המיסוי ברוב חברות הלוואות עמית לעמית הוא 15% נומינלי (בלי להתחשב באינפלציה) בניגוד ל-25%  מס רווחי הון ריאלי (מתחשב באינפלציה) שיש בהשקעות אחרות כמו שוק ההון. בהתחשב בעובדה שמדובר על השקעות לטווחים קצרים יותר, המיסוי של 15% לרוב יצא לנו זול יותר.

יכולת יציאה מההשקעה

אמנם ההלוואות הן ברובן לשנה ומעלה, אך אם רוצים בחלק מהמקומות (גם בבלנדר) אפשרות למכור את ההלוואות במעין שוק יד שנייה. שימו לב שהמכירה של ההלוואות היא בעלות נוספת ולא ניתן למכור הלוואות שיש בהן פיגורים או בעיות בהחזרים (וגם למה שמישהו יקנה אותן?). אך אם צריך נזילות של הכסף ברוב הימים תוך כמה ימים אפשר יהיה לקבל את הכסף חזרה.

סיכונים בהלוואות עמית לעמית

 

אל תתנו לתשואות הגבוהות ולקרן הביטחון לעבוד עליכם. למרות היתרונות שמניתי למעלה, יש כאן סיכונים לא קטנים. לא חשבתם שתקבלו תשואות גבוהות בלי שום סיכון נכון?

 

אי החזרה של לווה

הסיכון הכי ברור מאליו הוא שהלווה לא יעמוד בהחזרים. במקרה הזה (שוב, זה רלוונטי לבלנדר, לא בדקתי את כל החברות האחרות) קרן הביטחון תתחיל לפעול. אבל, קרן הביטחון מתחילה לפעול רק אחרי 4 חודשים של אי תשלום. במקרה של פיגור בהלוואות בלנדר דואגת להשיג את הכסף חזרה בדרכים משפטיות. בינתיים אתם מקבלים חזרה את הכסף מקרן הביטחון ללא ריבית.

 

סיכון של מיתון גדול במשק

זה לא סוד שהישראלים הם שקועים עמוק לצוואר בהלוואות שונות ומשונות. מיתון וחוסר יכולת של החזר הלוואות הוא סיכון מאוד אמיתי במשק הישראלי. במידה ויש מיתון, הרבה מאוד אנשים לא יוכלו לעמוד בהחזרי הלוואות שלהם. במידה וזה קורה, קרן הביטחון לא תספיק לכולם.

קרן הביטחון בנויה לעמוד בכך שרוב הלווים עומדים בתשלומים וחלק קטן לא. אם הרבה מאוד אנשים בבת אחת לא מחזירים הלוואות, לא יהיה מספיק כסף בקרן הביטחון לכולם. במקרה הזה כל אחד יקבל חלק יחסי כלשהו בהתאם לכמות הכסף שיש בקרן הביטחון. קרן הביטחון היא לא ערבות מלאה אם יש כסף יתנו לכם, אם לא אז לא תקבלו.

 

הונאה מפלטפורמת ההלוואות עמית לעמית

הסיכון הכי גבוה כאן הוא הסיכון של החברה עצמה. אמנם ברוב החברות הכסף שאתם מעבירים להלוואות יושב בחשבון נאמנות עד שתחליטו להלוות אותו. אבל זה ממש לא אומר שאי אפשר להונות אתכם בדרך.  התחום של הלוואות עמית לעמית מאוד פופלארי בחו"ל ושם התגלה שהיו לא מעט רמאויות באחת החברות המובילות בתחום.

בגדול הפיתוי לחברות הוא גדול. הן אלו שבודקות את ההלוואות ומרוויחות מהמכירה שלהן. כך שיש להן אינטרס לאשר כמה שיותר הלוואות. החזירות הזו היא בדיוק מה שהפיל את ארה"ב ב-2008. החברות מפרסמות בגלוי את אחוז ההלוואות המשולמות מתוך סך ההלוואות שניתנות כדי להימנע מכך. אך עדיין, לפעמים הטבע האנושי יכול לגבור ויכולים לפרסם נתונים לא מדויקים לגמרי וכאן הסיכון.

 

תחום עם רגולציה מועטה

אם תרצו להקים בנק בישראל ולהלוות כסף לאנשים, דרככם לא תהיה בדיוק קלה. תיתקלו בדרישות אינספור, בירוקרטיה ומכשולים אינספור. אם תרצו להקים חברת הלוואות עמית לעמית עדיין תיתקלו בקשיים הללו, אבל משמעותית פחות. הרגולציה הרבה יותר קלה על התחום בעיקר בגלל שזהו תחום חדש ובגלל שהרגולטור זז לאט בעוד עולם הפינטק זז מהר.

 

 

 

למי מתאים להשקיע בהלוואות עמית לעמית?

 

 • מי שרוצה לגוון את תיק ההשקעות – לא ממליצה להתחיל בנתח גדול מדי

 

 • מי שרוצה להתנסות בסכומים קטנים

 

 • מי שרוצה להשקיע בסכומים קטנים לטווח קצר ומודע ומוכן לקחת על עצמו את הסיכונים.

 

 

הטבה לגולשי האופטימית

אני חוזרת ואומרת, למרות התמונה שמנסים לצייר בהרבה מקומות, לא מדובר בהשקעה נטולת סיכון. הקרן ביטחון עוזרת להוריד חלק מהסיכון אך לא את כולו. במידה והחלטתם שאתם מוכנים לקחת על עצמכם את הסיכונים ורוצים לנסות הלוואות עמית לעמית השגתי עבורכם הטבה. אם תירשמו לבלנדר מהלינק הזה, תקבלו 10% הנחה בדמי טיפול. קחו בחשבון שהמינימום להשקעה הוא 5,000 ₪.

בעיניי הלוואות עמית לעמית זהו תחום מעניין וגיוון נחמד לתיק ההשקעות שלי. כפי ששמתם לב הסכום שהשקעתי בהלוואות עמית הוא נמוך יחסית. אני מאמינה שאעלה אותו עוד קצת בהמשך אך לא יותר מדי. אני אוהבת שיש לי השקעה שלא קשורה לתנודתיות של שוק ההון ומבחינתי זה חלק מפיזור הסיכונים שלי.

הירשמו עכשיו לקבלת עדכונים ישירות למייל זה חינם, אבל שווה הרבה 😉

שם
מייל

23 מחשבות על “הלוואות עמית לעמית – האם זה משתלם?”

 1. הי. תודה על המאמר. שמעתי בינתיים רק על טריא. אבל אני מניח שהשאלות נוגעות גם לבלנדר וכו..
  1. האם גם כאן בדומה לקופת גמל להשקעה ניתן לקבל הלוואה על הסכום שנמצא בחשבון?
  2. האם זאת רק הפקדה אחת וחד פעמית או שניתן לבצע הפקדה כל חודש?
  3. איך ניתן להחליט איפה לחסוך? טריא? בלנדר? וכו
  תודה רבה!

  1. 1. אני מניחה שלא ניתן לקבל הלוואה אבל לא בדקתי זאת

   2. אפשר הפקדה חד פעמית ואפשר הפקדה חודשית קבועה בהוראת קבע

   3. צריך לבדוק את כל התנאים, העלויות והאפשרויות יציאה בכל חברה ולפי זה להחליט כמו כל השקעה אחרת, לבחון את הנושא ולקבל החלטה מושכלת.

  1. נכון, וכמובן רשמתי גם לא מעט מהדברים שהיא אמרה כסיכונים מאוד אמיתיים שיש בהשקעה הזו. עם זאת, שים לב שהיא רשמה זאת לפני כ-3 שנים והתחום השתנה קצת מאז. מעבר לכך, אני רשמתי כאן על שיטה קצת אחרת למקסם את הרווח מההשקעה הזו ורשמתי מתוך הניסיון האישי שלי אחרי שהשקעתי כמה חודשים ובדקתי את ההחזרים בעצמי.

  2. היא לא לבד – גם אני "לא בעד" (בלשון המעטה) ההלוואות הללו.
   יש יותר מדי אנשים שאחרי יותר משנה של ניסיונות יצאו עם הפסדים מהפלטפורמות הללו.

   אני מקווה שהאופטימית תהיה היוצאת מהכלל ותצליח לייצר מכך רווחים.

 2. כתבה ממש מסבירה באופן ברור את מטרת ההשקעה, השאלה מה דמי הניהול שהחברה גובה ממני כמשקיע כי צריך לקחת זאת גם בחשבון והאם לצורך הדוגמא אם אני משקיע 5000 או יותר, האם אני יכול לפזר בכמה הלוואות או שיש סכום מינימלי לכל הלוואה?

  1. תודה רבה

   הדמי ניהול הם תמיד שאלה חשובה ואחד מהדברים שיש לבדוק לפני שמתחילים להשקיע בכל מקום הלוואת עמית לעמית או השקעה אחרת

   המטרה היא לפזר על גבי כמה שיותר הלוואות כדי לפזר סיכונים. אם אני זוכרת נכון ב-Blender אפשר להגיע עד למינימום של 100 ש"ח להלוואה אחת כך שאם אתה מתחיל עם מינימום של 5000, יש לך פיזור מקסימלי של עד 50 הלוואות.

  1. אצלי עדיין לא נתקלתי במקרה של חוסר תשלום אבל זה יחסית מעט זמן בשביל לדעת באמת.
   דייב משקיע כבר 3 שנים אז זה כבר קרה לו מספר פעמים

 3. תודה על המידע 🙂 כמה זמן את כבר שם? קראתי כמה ביקורות לא לבביות בדף פייסבוק שלהם…
  מנסיונך עד כה שווה את הסיכון?

  1. היי עינב,

   אצלי בינתיים הכל ממשיך די סבבה. השירות טוב והכסף נכנס כל חודש.

   הסיכון עדיין לא התממש אבל הוא קיים. הסיכון העיקרי שאני רואה הוא מיתון בארץ. אם יחליטו להעלות את הריבית זה משהו שיש לו סיכוי סביר לקרות. אם יהיה מיתון, הרבה אנשים לא יוכלו להחזיר את הכסף ואז קרן הביטחון גם לא תוכל לעזור לכולם.
   זאת לפחות ההנחה שלי ולכן אני מתייחסת להשקעה הזו כהשקעה בסיכון גבוה והחלק שלה בתיק ההשקעות שלי בהתאם.
   לא חושבת שצריך לוותר על זה לגמרי, אבל צריך להבין שיש כאן סיכון ממשי.

   1. תודה 🙂 אקח את זה לתשומת ליבי .
    ידוע לך אם יש בארץ פלטפורמה להלוואות לעסקים קטנים, סטארטאפים וכד, בפורמט שכזה?

 4. הי אורה,
  אני זוכר שבתקופה האחרונה דיברת על חברה נוספת מלבד בלנדר.
  חברה שמפזרת את ההשקעה בין הרבה לווים.
  יכול להיות שאני טועה, אבל את מכירה חברה כזאת?

  1. היי אלכס

   יש הרבה חברות בשוק היום שעושות הלוואות עמית לעמית בנוסף לבלנדר. מעבר לעובדה שבלנדר יודעים לפזר בין הרבה לווים, גם טריה, eloan ועוד כמה גם יודעות לספק את אותו הדבר.

 5. היי אופטימית, מה שלומך? 🙂

  לפני בערך חצי שנה קראתי את הפוסט הזה שלך
  והחלטתי לנסות את בלנדר בשיטה שפירטת כאן
  (בהפקדה מינימלית של 5k כדי לבדוק את השטח…).

  עד כה אני יכול לעדכן בכמה דברים:
  1. עד עכשיו באמת נראה שהם אחלה, לא היו בעיות והשירות טוב
  (למרות שזה לא הרבה זמן כדי באמת לשפוט את איכות ההשקעה לעומק).

  2. הם שינו את רוב ההלוואות שלהם לריבית צמודת פריים ולא שקלית קבועה.
  זה משפיע לרעה על דמי הניהול שהם גובים (הרבה יותר גבוהים מאשר דמי הניהול
  שהם גובים על הלוואות ריבית שקלית משום מה).

  3. אין ספק בכלל שהשיטה של דייב מאפשרת "לדפוק את המערכת" :). לדעתי בלי השיטה הנ"ל,
  ההשקעה אצלם לא אטרקטיבית כל כך…

  4. אני לא בטוח שקיבלתי את ההטבה שהייתי אמור לקבל מההרשמה דרך הלינק שלך,
  אבדוק את זה מולם כדי להיות בטוח מה קרה שם… חושש שאולי אני מחשב משהו לא נכון.

  בכול מקרה, חשבתי שיהיה טוב לעדכן פה
  כדי שאם עוד חבר'ה שוקלים השקעה איתם,
  שיהיה להם עוד קצת מידע…

  נראה ליש יהיה מעניין לשמוע גם ממך איך הולך לך איתם?
  מה מצב ההשקעה שלך, האם הוספת כספים או אולי יצאת לגמרי?

  אולי תשקלי לפרסם פוסט המשך מתישהו 🙂

  1. היי אור,

   תודה על המשוב שלך. בהחלט מידע חשוב שכדאי לדעת.

   גם אצלי כמו אצלך נראה שהכל הולך טוב. כל ההלוואות משולמות ותקינות.
   הם אכן עשו כמה שינויים מאז שהכנתי את הפוסט מה שגורם לי לשקול אם אני רוצה להשקיע שם עוד סכומים. אבל בגדול שמתי שם סכומים נמוכים קצת.
   ואני בהחלט מסכימה שהשיטה של דייב מעולה, רק שכבר קשה למצוא הלוואות מעל 9% ריבית בבלנדר אז היא קצת פחות משתלמת.
   אני לא יודעת לגבי המשך השקעה בפלטפורמה מעבר לסכום שכבר שמתי. אולי אני נפגשת עם יותר מדי אנשים שהם במינוס וחובות אבל יש לי חשש ממה שיקרה כשהריבית תעלה ולאנשים יהיה קשה יותר להחזיר את ההלוואות.
   בכל מקרה זה המצב הנוכחי שלי בבלנדר:
   תיאור מצב בבלנדר

   1. תודה על התגובה והשיתוף!

    אכן מסכים לגבי הסיכון הגובר עקב העלאת הריבית (שכנראה תקרה מתישהו, יש גבול :)).

    בסופו של דבר זה אפיק נחמד בתור גיוון, לא הייתי משקיע שם בשום אופן יותר מ10% מההון. גם מעל 5% כנראה שלא…

    דרך אגב, לגבי ההטבה דרך הלינק שלך – התשובה הרשמית של בלנדר היא שההטבה תקפה אך ורק ללווים (מי שמבקש הלוואה דרך הפלטפורמה), ולא למלווים (משקיעים), כך ששווה להוסיף איזו הבהרה 🙂

    1. גם אני חושבת שזה נחמד בתור עד 5% מהתיק. גיוון נחמד אבל ההשלכות של העלאת הריבית בהחלט מעלות בי חשש לגבי השוק הישראלי.

     האמת שזה היה די מזמן, לא זוכרת את הפרטים של ההסכם, אברר את זה ואעדכן אם יש צורך.

  1. הם הוסיפו במשך הזמן עוד מנגנוני ביטחון כגון ביטוח ההשקעה וכאלה. הכסף שלי עדיין שם, התשואה נטו היא באיזור ה-6%.
   בגדול, כפי שציינתי אז, יש סיכון בתחום אבל בינתיים הולך סבבה.

מה דעתכם? תגיבו כאן

גלילה למעלה
דילוג לתוכן Secured By miniOrange