השלב השני – שוק ההון

אחרי שהבנתי כמה כסף אני מוציאה כל חודש החלטתי שהגיע הזמן ללמוד מה לעשות עם זה. ניסיתי לקרוא שוב את הספר “בורסה יקירתי” של מיכל ליבנה שמבטיח להסביר בבהירות נושאים סבוכים כגון שוק ההון, מניות, אג”ח, אופציות, ארביטראז’ ועוד כל מיני מילים שנשמעות כמו קללות בסינית לרוב בני האדם. האמת? הספר עושה עבודה לא רעה, הצלחתי די בקלות להבין את הנושאים המוסברים ובגלל הגישה הנשית והסובלנית ניתן ללמוד ממנו די הרבה. מיכל דואגת להסביר הכל בשפה כל כך פשוטה וברורה עם המון דוגמאות והסברים מחיי היום יום שקל להבין.

 

הבעיה העיקרית שהייתה לי עם הספר הייתה שהוא מתמקד בעיקר בתיאוריה ופחות במעשה. אחלה עכשיו אני יודעת מה זה מניות ומה זה אג”ח, איך זה עוזר לי? איזה מניות אני אבחר? איזה אג”ח כדאי לקחת? איך אני יכולה להשוות בין מניות שונות? ועל  בסיס מה לעזאזל אני אמורה להחליט אם למכור או לקנות?

 

הבנתי שספר תיאוריה כללי אינו מספיק לי ואני צריכה ללמוד יותר לפני שאני משקיעה את הכסף שחסכתי בעמל רב במשהו שאני לא מבינה בו כלום. התחלתי לקרוא באינטרנט, יש כמות עצומה פשוט בלתי נתפסת של מידע וזה הפך להיות די מרתיע. אחרי שחשבתי שקראתי בספר ההשקעות על שוק ההון והבנתי את המונחים הבסיסיים בו פתאום גיליתי שככל שאני קוראת יותר יש יותר מונחים שאני לא מבינה ממושגים שאני מבינה ויותר שיטות ותיאוריות להשקעה ממה שאני מסוגלת להכיל. אני רוצה להשקיע בדיבידנדים? או אולי ללכת על השקעה במדדים כמו הסולידית? או שאולי אנסה את מזלי בלחקור מניות, לקנות אותן בזול ולמכור ביוקר? האפשרויות כל כך רבות שמרוב עומס הלכתי לאיבוד והבנתי שאולי אנשים אחרים יכולים ללמוד את הנושא הזה דרך האינטרנט אבל לי זה לא מתאים, אז החלטתי ללכת על קורס וללמוד את הנושא כמו שצריך, יעלה כמה שיעלה אני חייבת דרך פרקטית ומהותית לדעת איך להשקיע.

 

החלטתי לחזור למנטורית ההשקעות הראשונה שלי, מיכל ליבנה וללמוד על בורסה, יקירתי. במשך 8 מפגשים של 3 וחצי שעות מיכל הצליחה להכיר לי עולמות חדשים, החומר נראה פתאום פשוט, התרגולים מאתגרים ומועילים כאחד וכל התחום נראה פתאום כל כך קל. והאמת? זה עצבן אותי מאוד! המידע נראה כל כך בסיסי שהייתי מופתעת שלא ידעתי אותו לפני. זה נראה לי כל כך תמוה שלא למדתי בשום מסגרת כלשהי מה באמת אומרת הריבית במשק, מה זה הפריים ולמה זה משפיע עלי. זה נראה שלמוסדות החינוך יש אג’נדה סמויה של להשאיר את האנשים בערפל לגבי מידע פיננסי בסיסי שמשפיע על כל אחד ואחת מאיתנו. זה מרתיח, זה מרתיח לדעת כמה שידע בסיסי כזה לא כלול בתוכנית הלימודים בשום שלב ומוציאים דורות שלמים של ישראלים ללא שמץ של מידע על תחום כה חשוב שמשפיע על החיים בדרכים שלא ידענו בכלל.

 

הקורס מבחינתי הכיר לי עולם חדש, והדרך של מיכל להעביר את הנושא עם המון מטאפורות משעשעות ואנרגיה גרמה לי ממש לאהוב את הנושא פתאום. כל הזמן הזה לפני זה שניסיתי לקרוא ולהבין לבד למה כדאי לבחור במניה כזאת או אחרת או איזה סוגים של קרנות נאמנות קיימות פשוט התחיל להיראות מגוחך. הנושא פתאום נהיה מאוד פשוט וברור. התרגול עם תיק ההשקעות הוירטואלי אכן גרם לי לתחושת ביטחון מתחזקת ולאט לאט התחלתי לרצות להשקיע בחור השחור הזה שנקרא שוק ההון.

 

למרות הכל, קצת פחדתי להשקיע, זה לא קל לסמוך פתאום על משהו חדש ולהשקיע בו את החסכונות שנערמו בעמל רב. אפשרויות הבחירה הן אינסופיות פשוט! גם אחרי שהחלטתי על הכיוון של השקעות פסיביות  עדיין יש עוד המון החלטות לקבל. אז דחיתי את ההחלטה, לקח לי חודשיים אחרי סוף הקורס אמנם אבל בסוף אזרתי אומץ והתקשרתי ליועצת ההשקעות שלי ועשיתי את ההשקעה הראשונה שלי. כמובן שלפני כן ישבתי עם בן זוגי האהוב ובנינו יחד את פרופיל סיכון ההשקעות שלנו, אבל עדיין זה היה מפחיד, אני מתביישת להודות שמאז אני כמעט כל יום מתחברת בסקרנות לאפליקציה של הבנק לראות מה קורה עם ההשקעות שלי. אני לא עושה כלום, הבטחתי לעצמי שלא משנה מה יהיה אני לא לוקחת צעדים פזיזים, הרי בנינו פרופיל השקעות מראש, אבל עדיין מלהיב אותי כל פעם מחדש לראות מה קורה שם בתיק.

 

אני גאה להגיד שפחות מ-3 חודשים אחרי שהתחלתי להשקיע הרווחתי חזרה את העלות של הקורס עצמו. אני בהחלט מאמינה שכל מי שמתחיל לחשוב על השקעות ולא ממש מכיר את התחום כדאי לו לקחת קורס כזה או אחר על שוק ההון. נכון, כל המידע זמין באינטרנט ונגיש אבל מניסיון פשוט הולכים לאיבוד אי שם במעמקי האינטרנט. בקיצור מומלץ מאוד לטרוח וללמוד את התחום. גם אם הכיוון שלכם אינו שוק ההון, חשוב מאוד להבין לפחות באופן בסיסי את המושגים ואיך העולם הזה עובד כי זה פשוט משפיע על כל כך הרבה דברים אחרים בחיים. תבינו במה הפנסיה או קרן ההשתלמות שלכם מושקעת, על מה משפיעה הריבית במשק ותוכלו לקבל הערכה הכלכלה היום.

 

כדאי שתבדקו גם

השקעות

השקעות מסוכנות! 12 כללי אצבע לזיהוי השקעות מסוכנות!

הרבה מאוד מהפוסטים באתר עוסקים בשאלה איפה להשקיע, איך כדאי להשקיע ואיך למקסם את ההכנסות. …

Airbnb רעיונות להכנסה פסיבית

רעיונות להכנסה פסיבית – Airbnb – איך עשיתי מזה כסף

  מה זה Airbnb במסגרת חיפוש רעיונות להכנסה פסיבית בטח רבים מכם שמעו על האתר …

גבר עומד על שפת צוק

10 כללי אצבע להפחתת סיכון בשוק ההון

מדי פעם אנשים פונים אלי ושואלים אותי מה עושים בשוק ההון איך מתחילים להשקיע ומה …

יאכטות של התעשייה הפיננסית

איפה היאכטות של הלקוחות?

  ישנו ספר שמתחיל בסיפור על מבקר תמים שהגיע לניו יורק ועשה סיור בנמל. הראו …

אבל ללמוד להשקיע זאת עוד עבודה!

דיון עם חבר טוב שלי חשף בפניי דעה רווחת לגבי לימודים פיננסיים, זאת פשוט עוד …

8 תגובות

 1. היי

  נהנה מאוד מהמאמרים שלך שכתובים גם הם(כמו החומר של מיכל שעליו את מדברת) בצורה פשוטה ושנונה.

  האם חוץ מהספר ישנם אופציות אחרות בתור גבר לקבל מידע מקצועי ממיכל ?

  • שמחה מאוד לשמוע 🙂
   חייבת להגיד שלפי מיכל בכל קורס יש גבר כלשהו שמסתנן. גם בקורס שאני עשיתי אמא הגיעה עם הבן שלה שבדיוק סיים צבא לעשות את הקורס ביחד. אם אתה רוצה זה אפשרי בהחלט. אם לא מתאים לך אגב, לאגודת הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב יש קורסי העשרה וביניהם גם קורסים ללימוד לשוק ההון. הקורסים בעלות מאוד זולה של כמה מאות שקלים, אני לא יכולה להגיד אם הם טובים או לא כי לא עשיתי אבל אני כן יכולה להגיד שאלו באמת הקורסים הכי זולים שמצאתי ולדעתי שווה לבדוק.

 2. היי,
  רציתי לדעת אם היית ממליצה על הקורס של מיכל גם למי שבהחלט מכיר את המונחים הבסיסיים פלוס וכמובן גם את הכללים להתנהלות כלכלית נכונה. האם גם לבן אדם ששוחה בחומר (הכרת המושגים, בחינת תשואות בגמל נט) אבל חסר את הניסיון המעשי / חושש מקפיצה למים אחרי טראומות 2008 והשקעות בעיקר במדדים שלא הניבו תשואות בשנים האחרונות זה מומלץ?
  ראיתי את הסילבוס והרוב נראה די בסיסי ונראה לי פונה בעיקר למי שממש לא מכיר את התחום אבל אולי אני טועה (:

  תודה רבה (:

  • האופטימית

   אני הגעתי עם ידע מועט בתחום. כלומר, קראתי הרבה, חשבתי שידעתי הרבה אבל גיליתי בקורס את החשיבות של הריבית במשק, מה זה בכלל פריים, איך כדאי לפתוח את תיק ההשקעות, על מה להתמקח, מה הדברים הבסיסיים שצריך לחפש בניירות ערך וכדומה. אם הדברים האלה מוכרים לך, תרגישי חופשי לחפש קורס אחר, כי הקצב לימוד של מיכל הוא יחסית איטי.
   נתקלתי מזמן בקורסים שהאגודה לסטודנדטים מסבסדת, זה פתוח גם ללא סטודנטים והעלויות בהחלט משתלמות, לא עשיתי אז קשה לי להמליץ אבל אולי יוכל להתאים לך יותר, תסתכלי כאן אם זה מעניין אותך.

 3. מתרגשת לעדכן שכרגע נרשמתי עם הבן זוג לסדנה הקרובה של מיכל (היא גם עשתה לנו הנחה זוגית)!
  זאת סדנה של 8 מפגשים שכוללת התנסות מעשית על תיק וירטואלי.
  יש לה גם הרצאות הכרות אבל לצערי הם לא היו בשעות שנוחות לנו אז קפצנו ישר למים.

 4. האם הסדנה של מיכל רק לנשים?

מה דעתכם? תגיבו כאן

%d בלוגרים אהבו את זה:
Secured By miniOrange