ריבית, ריבית במשק, ריבית פריים וקללות אחרות

ריבית
ריבית
הריבית במשק וקללות אחרות

הרבה פעמים שומעים את המושגים האלה, ריבית במשק, פריים, ריבית בנק ישראל ולא מבינים מה זה אומר. מי זאת ריבית הפריים? זה טוב לי שהיא עלתה? אולי עדיף שתרד? מי מחליט את זה? ובכלל למה זה אמור לעניין אותי? האמת שזה אחד המושגים שמשפיעים מאוד על החיים של כולנו אבל משום מה לא טורחים להסביר אותו בבתי ספר ופשוט מצפים מאיתנו לדעת (או אולי מעדיפים שפשוט לא נדע). למען האמת, הריבית הזאת משפיעה על הרבה מאוד דברים בחיי היום יום שלנו בלי שנדע בכלל. אז במקום להתלונן שזה נשמע כמו סינית, בואו נראה מה זאת הריבית הזאת ונעשה סקירה קצרה של הדברים העיקריים והרלוונטיים שהיא נותנת לחיים שלנו.

הריבית במשק

ריבית במשק נקראת גם ריבית בסיס או ריבית בנק ישראל – בגדול הריבית במשק היא המחיר של הכסף, כמה הוא עולה? זה בעצם המחיר שבו בנק ישראל מלווה לשאר הבנקים. זהו, זה הכל. הריבית נקבעת על ידי נגידת בנק ישראל וכיום עומדת על 0.1% (כן תתעצבנו, הבנקים מקבלים הלוואה בריבית של 0.1% ומוכרים לנו את אותה הריבית בהפרשים עצומים). אכן, זה מעט כמו שזה נשמע. פעם בחודש, ביום שני האחרון של כל חודש אם רוצים לדייק, נגידת בנק ישראל מודיעה האם יהיה שינוי בריבית או לא. הריבית משפיעה המון על תחומים רבים ונרחבים בכלכלה ביום יום שלנו מכיוון שהיא מחיר הכסף והיא זאת שמאפשרת לנו ללוות או להלוות כסף וקובעת את הבסיס למחירו אבל לא רק.

ריבית הפריים

ריבית פריים – זה מושג ששומעים אותו הרבה, נשמע מסובך אבל סה"כ די פשוט. מדובר על ריבית שהבנקים משתמשים בה והיא כוללת את ריבית בנק ישראל בתוספת של 1.5%. למה הבנקים מוסיפים 1.5% על הריבית במשק? כי הם יכולים, וכי הרווח העיקרי של הבנקים הוא ההפרש בין הריבית שהם נותנים לכם על חיסכון לבין הריבית שהם לוקחים מכם על הלוואה (עמלות זה רק בונוס). אז אם הריבית במשק היום היא 0.1%, ריבית הפריים היא….נכון 1.6%. עכשיו כשהבנק אומר לכם שתקבלו ריבית על הפיקדון של פריים מינוס 1.55% אתם מבינים שמדובר על חרא עסקה עם ריבית של 0.05% (נשבעת שהתקשרו אלי שבוע שעבר להציע לי את זה מהבנק).
הבנקים משתמשים במילה פריים במקום להגיד את המספר עצמו של הריבית מכמה סיבות:
1. בגדול, הריבית שתקבלו על הפיקדון או שתשלמו על ההלוואה באמת ישתנו במידה והריבית תשתנה ולכן לנקוב במספר אבסולוטי זה מטעה.
2. כדי לבלבל, הרבה ישראלים גאים מדי מכדי להודות שאין להם מושג מה זה אומר אז מהנהנים וממשיכים
2.כדי להסוות את המספר האמיתי. הרי מי ירצה פיקדון שעושה ריבית מטורפת של 0.05% בשנה (לפני מס).

עליית הריבית

אז על מה הריבית בכלל משפיעה?

שוק ההון

לריבית יש השפעה ישירה על שוק ההון כשמדובר באג"ח. ריבית בנק ישראל משפיעה גם על התשואה של אג"ח מדינה כאשר הקופון שמקבלים מהאג"ח תלוי ישירות בריבית במשק, ככל שהיא גבוהה יותר הקופון של האג"ח יעלה וכך גם הכדאיות של ההשקעה באג"ח. בנוסף ישנה השפעה גם על שוק המניות אשר מושפע מאוד משנאת הסיכון של המשקיעים, ואם ההשקעה באג"ח מניבה תשואה גבוהה למה להתסבך עם ניירות מסוכנים יותר כמו מניות?

 • ירידה – ירידה בריבית תשפיע על האג"חים הקיימים ותגרום להם לרוב לעלות. למה? כי הריבית ירדה ועכשיו כל האג"חים החדשים שיצאו יהיו בעלי קופון נמוך יותר מהקיימים. דבר זה גורם לאג"חים שכבר יש בשוק להיות אטרקטיביים יותר יחסית ולכן ערכם עולה. בנוסף ההשקעה במניות צפויה לעלות מכיוון שכאשר הריבית נמוכה התשואה מאג"ח יורדת אף היא ולכן אנשים מעדיפים לקחת יותר סיכון בשוק המניות כדי לקבל רווח. כיום ניתן לראות ששוק המניות והאג"ח הינם גבוהים מאוד עקב מדיניות הריבית הנמוכה.
 • עלייה– כשהריבית במשק עולה, לרוב מחירי האג"ח הקיימים צונחים. למה? כי עוד מעט יצאו אג"חים עם קופון גבוה יותר, מה שמוריד מהערך של האג"חים הקיימים כבר בשוק שמניבים קופון נמוך יותר. בנוסף לכך, שוק המניות צפוי לרדת אף הוא. אם אפשר לקבל קופון גבוה יותר בהשקעה סולידית יותר אנשים לרוב מעדיפים לקחת פחות סיכונים ולהשקיע יותר באג"חים מאשר מניות.

* הכל בתיאוריה, בפועל בשוק ההון הכל תמיד יכול לקרות אבל אלו המצבים שצופים שיקרו בזמן שינוי ריבית.

חסכונות

תוכניות החיסכון, פקדונות פר"י ודומיהן מושפעים מאוד מהריבית במשק. התשואה שלהם מבוססת על ריבית הפריים שכאמור נגזרת מריבית הבסיס. כל פעם שאתם הולכים לבנק והם אומרים לכם שאתם תקבלו ריבית פריים מינוס אחוז כלשהו בעצם מדובר על התשואה שתקבלו מהחיסכון לבנק (שכיום היא עלובה ביותר). תבינו פריים מינוס 1.5% זה 0.1% תשואה שנתית על החיסכון, זה נמוך מאוד! במיוחד בהתחשב בכך שהאינפלציה עולה ב-2.2% לשנה כך שלא רק שאתם בקושי מרוויחים אתם פשוט מפסידים כסף בחסכונות בבנק.

 • ירידה – כשהריבית יורדת, הפקדונות שמבוססים על ריבית הפריים יורדים אף הם והתשואה יורדת עוד יותר. זה גם גורם לעלייה בשוק ההון והנדל"ן מכיוון שאנשים מחפשים אלטרנטיבה טובה יותר להשקיע כסף מאשר תוכניות חיסכון בבנק.
 • עליה – כשהריבית במשק עולה, אנחנו נקבל תשואה גבוהה יותר עבור החסכונות שלנו מהבנק ולכן לאנשים רבים אולי יהיה עדיף להשאיר אותם שם בבנק במקום בטוח במקום להשקיע במקומות מסוכנים יותר כמו שוק ההון או הנדל"ן.

אינפלציה

האינפלציה אמורה לעלות קצת מדי שנה, אבל הרגולטור לא רוצה שהיא תעלה יותר מדי או מעט מדי ושינוי הריבית היא אחת הדרכים לשלוט בכך. כאשר המחירים נהיים גבוהים מדי זאת אומרת שיש אינפלציה גבוהה הרגולטור יכול לבחור להעלות את הריבית כדי לנסות למתן את האינפלציה.

 • ירידה – אם מורידים את הריבית הכסף הופך לזול, מה שמקל על אנשים לקחת הלוואות ולקנות עוד מוצרים ושירותים. אם יש לאנשים יותר כסף לקנות ביקושים עולים ולרוב גם מחירים עולים עקב כך והאינפלציה תעלה.
 • עליה – אם מעלים את הריבית הכסף יקר יותר, קשה יותר לקחת הלוואות ולקנות מוצרים, מה שמוריד את הביקוש להם וגורם למחירים לרדת. אם ישנה ירידת מחירים זאת אומרת שהאינפלציה יורדת.

נדל"ן

סביבת הריבית הנמוכה היום היא אחד הגורמים המשמעותיים לעליה הגבוהה של מחירי הנדל"ן. איך? על ידי כך שהיא סיפקה משכנתאות זולות. הרי הבנקים נותנים את ההלוואות שלהם לפי ריבית פריים שמבוססת על הריבית במשק.

 • ירידה– ירידה כמו שהייתה בשנים האחרונות גורמת לכך שהכסף זול, המשכנתא זולה יותר ולכן קל יותר לקנות דירות. ירידה בריבית גם אומרת ששוק האג"ח מספק קופון פחות טוב ולכן ההשקעה בו כנכס סולידי כבר פחות כדאית. במצב כזה האנשים בעלי הון פנוי להשקעה יעדיפו את שוק הנדל"ן שנחשב בעיני רוב הציבור כסולידי וישקיעו בו. כל אלו מעלים את הביקוש וביקוש גבוה מעלה מחירים.
 • עליה – עליה בריבית במשק מקשה על לקיחת משכנתאות ומייקרת אותן מה שהופך רכישת בתים ליקרה יותר ולעיתים פחות כדאית. אנשים רבים אשר לקחו משכנתאות יצטרכו לשלם החזר חודשי גבוה יותר ולא בטוח שיוכלו לעמוד בכך. בנוסף לכך, גם שוק האג"ח יתחיל לספק קופון גבוה יותר כך שיש אלטרנטיבה סולידית ראויה נוספת להשקעה. כך, הביקושים יורדים ובעקבותם גם המחירים.

הלוואות

משקי בית ועסקים רבים לוקחים הלוואות מהבנקים לצרכים רבים ושונים. הבנקים שמספקים הלוואות מבוססות ריבית פריים יקבלו פחות כסף מהלווים ככל שהריבית במשק תהיה נמוכה יותר. ריבית נמוכה תורמת לבועת אשראי כפי שיש היום שאפילו מפקחת הבנקים לא יכולה להתעלם ממנה יותר.

 • ירידה – ירידה בריבית במשק גורמת למחיר הכסף להיות זול. קל יותר לקחת הלוואות ולעמוד בהחזרים גם למשקי בית פרטיים וגם לעסקים. תחשבו על מישהו שצריך לקחת הלוואה להקים עסק, או משפחה שלוקחת הלוואה כדי לקנות רכב ויכולה לעשות זאת בזול. ריבית נמוכה מאפשרת לכלכלה לשגשג, ליותר עסקים לקום ולמשקי בית להוציא כסף רב יותר על השירותים של בתי העסקים.
 • עליה – כאשר הריבית תעלה גם המחיר שצריך לשלם כדי לקחת הלוואה יעלה. כך, יהיה קשה יותר למשקי בית לקחת הלוואות ולקנות מוצרים וגם לעסקים לקחת הלוואות כדי להקים עסק או להשקיע בו. העלאת הריבית גורמת להאטה בכלכלה מכיוון שהכסף יקר יותר ואנשים יכולים לקנות פחות.

מט"ח

לריבית במשק יש גם השפעות על החוזק של השקל מול מטבעות אחרים. בכל זאת, הריבית היא המחיר של הכסף אז מין הסתם היא תשפיע גם על המחיר של הכסף לעומת מטבעות אחרים. כמובן שמט"ח מושפע מגורמים רבים נוספים מעבר לריבית אך גם היא משחקת תפקיד בקביעת שער החליפין. אמנם כרגע זה לא בדיוק מתאר את המצב, אבל בתיאוריה הריבית אמורה להשפיע באופן הזה.

 • ירידה – כשהריבית יורדת, פחות משתלם להשקיע בארץ כי התשואה תהיה נמוכה יותר ולכן עדיף להשקיע במטבעות אחרים והשקל יחלש לעומת האחרים.
 • עליה – כשהריבית עולה יותר משתלם להשקיע במטבע המקומי ולכן המטבע השקל יתחזק מול מטבעות אחרים.

ריבית מטח

על כל אחד מהפרמטרים שצוינו לעיל יש עוד גורמים רבים שמשפיעים עליהם. שוק הנדל"ן יכול להיות מושפע גם מרגולציה כמו שאפשר לראות עם תוכנית מיסוי של דירה שלישית או ההשפעות שהיו בעקבות שמועות של מע"מ אפס. שוק ההון חווה ירידה קשה בפעילות בין השאר עקב הגדלת מיסוי רווחי הון ל-25%. הלוואות וחסכונות בבנקים יכולים להיות מושפעים מתחרות גבוהה בין הבנקים או מהחוסך עצמו שיכול להיות אטרקטיבי לבנקים או לא וכך גם מושפעים התנאים של החיסכון או ההלוואה.

 

עם זאת, הריבית עדיין מאוד משפיעה על כל אחד מאלו. אם פתאום יעלו את הריבית ל-2% יהיה כאוס במדינה, שוק הנדל"ן ושוק ההון ירדו בקיצוניות החובות של אנשים ובתי עסקים יגדלו מאוד ועוד תופעות רבות שלא בהכרח רצויות (לראיה משבר הנדל"ן בארה"ב ב-2008). אם הריבית תרד פתאום לריבית שלילית, אנשים יוציאו את החסכונות שלהם מהבנקים (כי פתאום הם יפסידו כסף) וזה יכול לערער את יציבות הבנקים, שוק הנדל"ן ושוק ההון יקפצו בטירוף (כי אי אפשר לשים כסף בבנק יותר) והכלכלה תעוף קדימה כי יהיה הרבה יותר משתלם לבזבז כסף מאשר לשמור אותו בבנק מה שיגרום לעליית מחירים ולבזבוז מטורף. בקיצור, בהחלט כדאי לדעת ולשים לב לנושא הריבית במשק, אולי זה לא הכי מעניין אבל זה יכול להשפיע על החיים שלכם ולתרום לשיחה קצת יותר ברורה מול הנציגים בבנק לכל הפחות.

 

את קורס ההשקעה הראשונה שלי כבר הכרתם?

קורס ההשקעה הראשונה שלי ילמד אתכם לא רק את המושגים הפיננסיים אלא יסביר ממש איך הם משפיעים על השקעות ואיך זה עוזר לנו כמשקיעים. השקעתי זמן רב כדי להכין קורס שיעזור לאנשים להתגבר על הפחדים ולהתחיל להשקיע. הקורס מספק את כל הידע הבסיסי הנחוץ להשקעות, היכרות והבנה של מכשירי ההשקעה השונים וכל מה שצריך כדי להתחיל להשקיע. הקורס אף עוזר לך לבנות תכנית השקעות אישית כדי להגיע להישגים כלכליים ולגרום לכסף שלך לעבוד בשבילך!

פרטים על קורס ההשקעה הראשונה לי כאן.

25% הנחה לגולשי האתר בעזרת קוד קופון website

ההשקעה הראשונה שלי

9 מחשבות על “ריבית, ריבית במשק, ריבית פריים וקללות אחרות”

 1. פוסט מעולה! תודה רבה,
  מבהיר בצורה שפוטה וטובה את כל המושגים שמשום מה אנשים מפחדים להבין…

 2. פינגבאק: מדריך משכנתא לרכישת נדלן חול - האופטימית

 3. פינגבאק: ההשקעה הראשונה שלי - הקורס יצא לאור! - האופטימית

 4. פינגבאק: קרן ריט, קרן נדלן או רכישת נדלן בחול? איפה עדיף להשקיע? - האופטימית

 5. פינגבאק: 5 בחירות כלכליות שכדאי לכם לבחור בהן - האופטימית

 6. פינגבאק: 7 טעויות שאנשים עושים עם הכסף - האופטימית הדרך לעצמאות כלכלית

 7. פינגבאק: אי אפשר לנצח את המדד! האמנם?? - האופטימית

 8. פינגבאק: צעד שני בדרך לעצמאות כלכלית - לימודי שוק ההון | האופטימית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top

רוצה להשקיע בשיטת שגר ושכח?

רוצה שהכסף שלך יתחיל לעבוד בשבילך במינימום מאמץ מצידך אבל מקסימום רווח?

רצית תמיד להשקיע בשוק ההון אבל לא ידעת בדיוק מה לעשות ומה לקנות ולא היה לך עם מי להתייעץ?

זאת בדיוק הסדנא עבורך! מזמינה אותך להצטרף אליי לסדנא שבה נבנה ביחד ונמצא את התיק השקעות המותאם במיוחד עבורך. 

דילוג לתוכן