למה הפסקתי לקנות בשר

האמת שכמו הרבה שהתחילו להיות טבעונים בגלל ההרצאה של גארי יורפסקי גם אני הפסקתי לקנות בשר הביתה בגלל סרטון שראיתי. אני אהיה לגמרי כנה איתכם, לא היה לי אומץ לראות את הסרטון של גארי יורופסקי , אחרי 2 דקות כשהבנתי לאן זה הולך כיביתי את המסך. בתור צמחונית לשעבר שהפסיקה בגלל בעיות בריאות ידעתי שאין סיכוי שאני אוכל לראות את ההרצאה עד הסוף בלי שינוי קיצוני בחיים שאני ממש לא מוכנה אליו. ההרצאה שראיתי וכן שכנעה אותי לוותר על מוצרים מהחי הרבה יותר מאשר להראות לי תמונות של אפרוחים ועגלים סובלים היא ההרצאה הזאת.

 

אם אין לכם כח לצפות בהרצאה של כמעט שעה אני אקצר לכם. מדובר ברופא שפותח ב-15 גורמי המוות הכי גבוהים בארה"ב. אתם כמובן יכולים לנחש חלק, סרטן, מחלות לב, סוכרת וכדומה. הרופא הכריזמטי עובר איתכם מחלה אחרי מחלה ומראה מחקרים שבוצעו המבוססים על תזונת החולים. בגדול לכל מחלה מראים מחקרים רבים שמראים שככל שאוכלים יותר מוצרים מהחי הסיכון למחלה (ובמקרים רבים זהו המקור למחלה) עולה משמעותית. בחלק מהמקרים (סרטן למשל) לוקחים אוכלי כל ומעבירים אותם לתזונה טבעונית לשבועיים בלבד וכבר רואים שיפור משמעותי במצבם הבריאותי. כלומר, כל חולה באחת מ-15 המחלות שהכי הורגות את בני האדם יכול לשפר משמעותית את מצבו על ידי מעבר לתזונה טבעונית.

 

כן, כן, גם אני שונאת את ההתלהמות והאג'נדה הטבעונית שדוחפים את הראש שלהם לצלחת של אחרים בכל הזדמנות. זה כמו הבדיחה המוכרת, איך תדעו אם יש טבעוני בחדר? אל תדאגו הוא כבר יגיד לכם. אבל, אני מבטיחה לכם שאחרי צפייה של ההרצאה הזאת ועודף העובדות שמוצגות בה לטובת תזונה טבעונית תרצו לפחות לבדוק. בכל מקרה כדאי לכם, המרצה מעביר את זה בצורה מאוד ברורה ומשעשעת ובכלל טוב לדעת קצת על ההשפעה של מה שאנחנו מכניסים לגוף שלנו.

 

בכל מקרה, אחרי שנים של צמחונות וחזרה לאכול בשר גיליתי משהו מאוד חשוב על עצמי. אני אוהבת בשר, כן אוהבת זה טעים לי, אני גם ממש אוהבת גבינות טובות וחביתות אבל זה כבר סיפור אחר. העניין הוא שאחרי ההרצאה ניסיתי ללכת על טבעונות אבל זה שרד בערך יומיים. למה? כי היה לי מפגש גדול בעבודה שכלל על האש, אז זרמתי על איזה סטייק טוב שלווה בתחושות אשם רבות. עקב כך הבנתי משהו מאוד חשוב לגבי עצמי, קשה לי לשלוט בעצמי כשיש לי פיתויים בסביבה. זה לא יעזור, יש לי חרא של כח רצון בנושא הזה, אם אני רואה  נתח עסיסי בהישג יד יהיה לי מאוד קשה לגרום לעצמי לבחור בסלט ושעועית במקום. לצערי או למזלי תלוי איך מסתכלים על זה יש לי המון כנסים בעבודה, ארוחות משפחתיות משותפות ומפגשים חברתיים שכוללים אוכל טוב ובהחלט לא טבעוני. דבר שמציג בפני פיתויים רבים שקשה לי להתנגד להם.

 

מכיוון שאני לא ממש אדם קיצוני באופי אני אוהבת למצוא פשרות שהן Win-Win ולכן, החלטתי על פשרה שאני מאוד אוהבת ואני חושבת שכל אחד ואחד מכם יוכל ליישם אותה. הפשרה הזאת תתרום לכם בפאן הבריאותי אך גם תעשה נפלאות לפאן הכלכלי הנלווה. הפשרה הינה פשוט להפחית את צריכת המוצרים מן החי, לא ללכת עד הסוף ולהיות טבעונית אבל גם להפחית משמעותית את כמות המזון מהחי שאני אוכלת. ברגע שהבנתי שקשה לי לעמוד בפיתויים שהסביבה מציבה לי החלטתי שבמקום לנסות לשנות את עצמי אני אשנה את הסביבה! טוב, לא את כל הסביבה, רק את זאת שיש לי שליטה עליה, במילים אחרות המקרר שלי בבית. הבנתי שאני כנראה לא אצליח לשנות את כל האירועים החיצוניים שאני אוכלת בהם אבל אני כן יכולה לשנות את מה שאני אוכלת בבית. לאחר התייעצות עם בן זוגי האהוב הוחלט שכל עוד האוכל טעים ומשביע ממש לא אכפת לו לעבור לתזונה טבעונית בבית.

 

מרגע שזה הוחלט האתגר הפך להיות אמיתי. אני מודה, נכשלתי לא הצלחתי להפוך את הבית לטבעוני יש יותר מדי מתכונים שלא מסתדרים בלי ביצים או קצת גבינה אמיתית. מה שכן הצלחתי זה להפסיק לקנות בשר על כל סוגיו הביתה ולהוריד משמעותית את חשבון הקניות השבועי. גיליתי עולם שלם ומגוון של מתכונים הרבה יותר מאשר עוד עוף בתנור או שניצל. למשל גיליתי מגוון גדול של קציצות ירק שאני יכולה להכין (בתנור כן? אנחנו עדיין בקטע בריאותי פה) שיוצאות נפלא לא משנה איזה ירקות דוחפים פנימה. הכנתי המון מוקפצים, מאכלים מבוססי קיטניות, קישים, ירקות ממולאים ותבשילים רבים. יש כל כך הרבה סוגי ירקות וכל כל הרבה מגוון שעם תזונה צמחונית וטבעונית אפשר בהחלט להתמודד ואין שום סיבה לאכול בשר כל יום. למען האמת זה אפילו לא מומלץ.

 

ההרצאה הזאת אכן שינתה משמעותית את התזונה הביתית שלי. במקום חלב פרה עברנו לחלב שקדים (כן זה יקר יותר בסופר אבל אפשר להכין בבית!). אין גבינות או מעדנים, במקום זאת אנחנו מתענגים על פסטו, טחינה, ממרחי עגבניות מיובשות וכדומה. בשר ומוצריו לא נמצאים בבית כדרך קבע ואני מחדשת כל שבוע מחדש עם מתכונים שונים ומגוונים מבוססי ירקות. יש לי חברה טובה שהיא דיאטנית שהיא כל פעם מתפלאת מחדש מרמת הבריאות של המטבח שלי, פשוט אין משהו לא בריא לאכול. כשאני בחוץ במסעדה (השם ישמור גם לאופטימית מותר לאכול בחוץ לפעמים! במיוחד כשזה על חשבון העבודה!) אני אוכלת מה שנראה לי הכי טעים בתפריט בלי לדפוק חשבון להיבטים בריאותיים וכל זאת בלי רגשות אשם. למה? כי בבית אין לי ברירה אלא לאכול בריא, אין לי פשוט דברים לא בריאים אז אני נאלצת לאכול מאכלים בריאים וטעימים. הכלל היחידי שאני מקפידה באכילה בחוץ זה העיקרון שהאוכל הלא בריא צריך להיות שווה את זה. אם כבר אני אוכלת משהו שלא הכי טוב בשבילי עדיף שאני אהנה ממנו ושיהיה איכותי כמה שיותר. אם זה לא בריא ולא טעים במיוחד באמת שאין שום סיבה להמשיך לאכול.

 

אז בקיצור אלו הנקודות החשובות לסיכום הדיון

 • אכילת מוצרים מהחי מעבר להיותה לא בדיוק מוסרית אינה בריאה לנו כלל
 • מכיוון שרובנו איננו הולכים להפוך לטבעוניים עדיף לנו לפחות להפחית צריכת המוצרים מהחי מכיוון שגם זה יכול לשפר את מצבנו הבריאותי
 • קשה לעמוד בפיתויים מהסביבה ולכן עלינו לשנות את הסביבה שיש לנו שליטה עליה, הבית שלנו.
 • אכילת תזונה צמחית מגוונת ביותר, מספקת יותר ערכים תזונתיים, מאפשרת בריאות טובה יותר וחסכונית יותר לארנק
 • תראו את ההרצאה כאן, תשתכנעו ובקניות הבאות בסופר תנסו לצאת מהקופסה ולהיות יצירתיים יותר

 

* לכל הטבעוניים שקראו עד כאן וכנראה רוצים להגיב שאני עובדת על עצמי ורק אם אני טבעונית לחלוטין אני באמת מוסרית ובריאה. אז אני יודעת, אבל להמעיט בלאכול מוצרים מהחי זה בהחלט עדיף מאשר להמשיך לאכול בשר כל יום. וזה לא יעזור, לא כולנו חזקים כמוכם.

5 מחשבות על “למה הפסקתי לקנות בשר”

 1. היי אחלה כתבה, בשאיפה גם הייתי רוצה לוותר על בשר אבל זב חזק ממני. נראה לי שכל עוד שזה חלק מתפריט בריא ומגוון אז יהיה בסדר.

  בעניין אחר, לאחרונה האתר לא נפתח בגרסת מובייל. יש לך מושג למה?

  1. תודה על הפידבק, נראה לי שתיקנתי את הנושא עכשיו .

   ולגבי הבשר, זה קשה אבל זה גורם לי להיות הרבה יותר יצירתית במטבח 🙂

 2. צמחוני בריאותי

  כתבת כך:
  "בגדול לכל מחלה מראים מחקרים רבים שמראים שככל שאוכלים יותר מוצרים מהחי הסיכון למחלה (ובמקרים רבים זהו המקור למחלה) יורד משמעותית."

  נראה לי שיש לך טעות והתכוונת לכתוב 'עולה משמעותית' או 'שככל שאוכלים פחות'…….

  בהצלחה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top

שמעת על כך שאפשר בעזרת מדדים להשקיע בקלות ולעשות "שגר ושכח"?

רצית לפתוח תיק השקעות אבל לא ידעת בדיוק מה לעשות ומה לקנות ולא היה לך עם מי להתייעץ?

זאת בדיוק הסדנא עבורך! מזמינה אותך להצטרף אליי לסדנא שבה נבנה ביחד ונמצא את התיק השקעות המותאם במיוחד עבורך. 

דילוג לתוכן