הוראות קבע, מי הן ולמה הן?

האמת שאני באופן כללי מעדיפה לא לעשות הוראות קבע אבל הרבה פעמים זה עושה חיים קלים יותר. מה שאני עושה זה הוראות קבע בכרטיס האשראי ולא ישירות לחשבון הבנק. פשוט כי יותר קל לראות ולבטל אותן בכרטיס אשראי ויש הזדמנות לטפל בטעויות שקורות (וקורות טעויות) עוד לפני שהחשבון מחוייב. נכון, הוראות קבע זה יותר נוח, זה פחות התעסקות וזה חוסך מאיתנו מקרים של חובות וריביות.

 

למה אני נגד הוראות קבע?

 

תשלום חודשי מכריח אותי לעבור באמת על דפי החשבון ולראות מה קורה. אם אני אעשה הוראת קבע לחשבון החשמל (כמו שכל הזמן מציעים לי), אני לא אעבור על החשבון. אני לא אוכל לדעת איך היה החודש ביחס לחודשים אחרים. יהיה לי קשה לפרגן לעצמי על חודש שבו השתמשנו מעט בחשמל או לראות שינויים קיצוניים ולנסות לשייך אותם לסיבות מסויימות. למשל, כשהחשבון ירד פתאום במעל 100 שקל לחודשיים לא הצלחתי להבין מה קרה. עד שנזכרתי שהמחשב הישן שלנו שהיה מחובר תמיד לחשמל התקלקל ולא עבד. מאז תיקנו אותו והגדרנו לו מצב שינה אחרי כמה דקות של חוסר שימוש.

אם החשבון מגיע, אבל אתם יודעים שאוטומטית החשבון שולם כבר אז מה יש לכם להסתכל בו? כנראה שזורקים אותו לו פח בלי להתעמק בו יותר מדי ועוזבים את זה. אז אולי מפספסים שחשבון המים שלכם בכלל מוגדר ל-2 אנשים כשאתם משפחה של 5 נפשות או שיש חיוב גבוה מהרגיל כי יש נזילה שכדאי לתקן. אני כשהסתכלתי בחשבון מים ראיתי שרשום שם בקטן מאוד למטה שיש לי חוב אליהם. כמובן שלא קיבלתי הודעה על החוב בשום שלב, אלא רק שורה קטנה שלא אומרת כלום מלבד זה שיש לי חוב. בירור הראה שזה חוב מלפני יותר משנתיים שכמעט הכפיל את עצמו בגלל ריביות. למזלי בגלל שהכל ממוחשב אצלי הראיתי להם מספרי אישור על החודש שלכאורה היה חוב בו והחוב בוטל. בהוראת קבע היו פשוט לוקחים את החוב הזה בלי לשאול פעמיים.

 

סיבה נוספת שאני נגד הוראת קבע זה בגלל שיש היסטוריה לחברות בארץ לעשות מה שהן רוצות עם החשבון שלי ואחר כך צריך לחכות שעות שיענו בשירות לקוחות, יתנצלו, ויבטיחו להחזיר את הכסף עוד חודשיים. בקיצור, אם יש טעות כלשהי בחיוב, יהיה לכם קל מאוד לראות את הטעות בחיוב מבלי לאבד כספים. ברגע שכבר העברתם לחברות הללו את הכסף קשה יותר לקבל אותו בחזרה ולכן אני מעדיפה לעבור על החשבונות ולוודא שהכל תקין לפני שמשלמים.

 

הסיבה האחרונה היא שמאוד מאוד קל לשכוח מהוראות קבע! אם לא בודקים את החשבון וכרטיסי אשראי בתדירות גבוהה זה בגדר שגר ושכח. פתאום אתם יכולים למצוא את עצמכם משלמים עדיין על כבלים בדירה שאתם לא גרים בה יותר או על חדר כושר שמזמן כבר הפסקתם להאמין שתלכו אליו. תעברו על כל הכרטיסים שלכם ועל החשבון ותראו מה קורה ומה יורד לכם כל חודש. אני נשבעת לכם שתופתעו. אצל בן הזוג שלי למשל גילינו שיורדים כספים למפלגה שהוא כבר ממזמן לא תומך בה. אני גיליתי שחברת אורנג' עשתה לה הוראת קבע של 33 אגורות מהחשבון שלי. זה אולי לא נשמע נורא אבל בהתחשב בעובדה שכרטיס האשראי היה די חדש (בן כחצי שנה) ושמעולם בחיי לא הייתי לקוחה משלמת של חברת אורנג' הנושא די הפתיע אותי. הרבה אנשים מגלים שהם עדיין תורמים לקבר רחל למרות שהיא מתה כבר ממזמן. בקיצור לכן אני ממליצה להימנע מהוראות הקבע באופן אוטומטי. זה מתכון לטעויות אנוש שאיכשהו בדרך קסם תמיד נגדכם.

 

תעשו ניסוי, תבטלו את כל כרטיסי האשראי שלכם, תוציאו אחד חדש ללא עמלות ותראו כשאתם צריכים לעדכן את הוראות הקבע, תחשבו למי באמת אתם רוצים להתקשר ולעדכן פרטים. דרך מצויינת להיפטר מהוראות קבע ישנות היא פשוט לבטל מדי פעם כרטיסי אשראי, ככה תקבלו פתאום מכולם מכתבים והם כבר ירדפו אחריכם לקבל את הכסף שהם חושבים שמגיע להם.

 

אז איך דואגים לתשלום קבוע ונמנעים מקנסות וחיובים מיותרים?

דואגים לשים תמיד את החשבונות במקום קבוע, קובעים זמן כל חודש לשבת ולשלם את כל החשבונות. את כולם, באמת שאת כולם אפשר לשלם היום באינטרנט. אני פשוט לא יכולה להבין את אלה שעדיין הולכים לדואר לשלם, סתם מאריך את התורים הארוכים ממילא שם. אפשר ללכת לכל אתר ולשלם בנפרד ולשמור את כל האישורים שמקבלים במייל בתיקיה נפרדת. ככה יש לכם הוכחות מסודרות ומוכנות לכל מקרה שמישהו יטען שלא שילמתם.

 

אישית אני מאוד אוהבת את האתר Mybills.co.il, מעבר לכך שהוא מאפשר לשלם את רוב החשבונות דרכו, הוא גם שומר היסטוריה אצלו בנוסף לשליחת מייל אישור. האתר הזה הציל אותי כשחברת המים טענה שיש לי חוב אליהם כי היה רשום שם בדיוק מתי שילמתי, באיזה אמצעי תשלום, מספר אישור של כרטיס האשראי ושל חברת המים. בקיצור, תענוג.

 

אז לא משנה איך תעשו את זה, תימנעו מהוראות הקבע ככל שניתן ותדאגו שכל התשלומים עוברים דרככם והגיוניים בעיניכם לפני שמשלמים אותם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top

רוצה להשקיע בשיטת שגר ושכח?

רוצה שהכסף שלך יתחיל לעבוד בשבילך במינימום מאמץ מצידך אבל מקסימום רווח?

רצית תמיד להשקיע בשוק ההון אבל לא ידעת בדיוק מה לעשות ומה לקנות ולא היה לך עם מי להתייעץ?

זאת בדיוק הסדנא עבורך! מזמינה אותך להצטרף אליי לסדנא שבה נבנה ביחד ונמצא את התיק השקעות המותאם במיוחד עבורך. 

דילוג לתוכן