7 דברים שלמדתי ממשחק Cashflow

cashflow

לאחרונה החלפתי את ההתמכרות רבת השנים שלי לקאנדי קראש במשחק Cashflow. אם אני הולכת לבזבז את הזמן במשחק אידיוטי, לפחות שיועיל איכשהו. למי שלא מכיר, המשחק מבית היוצר של רוברט קיואסקי, הסופר מאחורי סדרת הספרים אבא עשיר אבא עני. המשחק נועד לעזור לאנשים לצאת ממירוץ העכברים ומזכיר קצת את משחק המונופול המוכר רק שהוא הרבה יותר מוכוון השקעות. לרוב מתארגנות קבוצות לשחק במשחק הפיזי ברחבי הארץ, אך גם ניתן לשחק בחינם בגרסה האינטרנטית שלו כאן.

 

המשחק הפך לקצת ממכר כי הוא מאפשר לי לצאת ממירוץ העכברים שוב ושוב אבל גם מחדד אצלי כמה מהדברים הבסיסיים שחשוב לדעת לגבי עולם ההשקעות לעומת עולם העבודה כשכירים. ריכזתי עבורכם כאן את התובנות שלי אחרי שעות רבות של משחק בחופים היפים של מקסיקו.

 

1. צברו נכסים

 

כן זה די ברור מאליו אבל אנשים לא עושים זאת. פשוט חייבים לרכוש נכסים כדי לצאת ממירוץ העכברים. בין אם זה רכישת נדל"ן, ניירות ערך או רכישת עסקים. כל אלה הם הדרך להוציא אותנו ממירוץ העכברים. אני חושבת שלכל קוראי הבלוג הזה ברור שרכישת נכסים מסוג כזה או אחר או בכלל השקעות זו הדרך באמת לגרום לכסף שלנו לעבוד במקומנו ולהרוויח חזרה את הזמן שלנו. הטעות הכי גדולה היא לא להתחיל להשקיע (אם בא לכם להתחיל להשקיע, קורס ההשקעה הראשונה שלי מיועד בדיוק עבורכם) וניסיתי לשחק את המשחק כמה פעמים בלי להשקיע בכלל. ברוב המקרים מה שקורה זה שרוב הכסף הולך על הוצאות לא צפויות, פיטורים ובזבוזים וכאשר אין לי מקור הכנסה נוסף, אני פשוט מגיעה לפשיטת רגל כי ההוצאות עולות על ההכנסות.
אז עשו לעצמכם טובה, והתחילו להשקיע, או לכל הפחות התחילו ללמוד להשקיע.

 

 

 

2. בנדל"ן האקזיט הוא המלך

 

בעוד המטרה של המשחק עצמו הוא לייצר הכנסה פסיבית כמה שיותר, אבל כדי להגיע להון לייצר הכנסה פסיבית צריך לעשות אקזיטים. הרבה פעמים ההון לרכישת נכסים גדולים ומניבים יותר מגיע על ידי אקזיטים של נכסים קטנים יותר. כך אנחנו קונים איזה נכס קטן בפריפריה, מוכרים אותו בעליית ערך אחרי כמה שנים וקונים נכס גדול ומניב יותר אחר כך.

 

אמנם בחיים האמיתיים לא חייבים למכור ולמען האמת מה שעדיף לעשות כשיש עליית ערך של נכס זה לקחת משכנתא גדולה יותר כנגד הנכס, ולקנות בכסף הזה עוד נכס. ככה לא משלמים מיסים ועלויות מכירה ונשארים עם שני הנכסים ביד. בחיים האמיתיים ללא יזמות כלשהי (שיפוץ, צביעה, שיפור הנכס) נדיר שהקפיצה במחיר תגיע מהר כל כך . אך המשחק אינו באמת מדמה את החיים האמיתיים נכונה , אלא רק נותן כיוון הסתכלות כללי שכדאי לאמץ. בסופו של דבר, אם רוצים לייצר הכנסות גבוהות בטווחי זמן של כמה שנים, אקזיטים בנדל"ן בהחלט יכול להניב זאת עבורנו.

 

3. השתמשו בהלוואות טובות לקיצור היציאה ממירוץ העכברים

 

הטריק העיקרי שלמדתי שמאפשר לי לצאת ממירוץ העכברים במשחק כל הזמן הוא לקנות נכסים גם אם קצת יקרים ממה שאני יכולה להרשות לעצמי ודורשים ממני לקחת הלוואה או שהשכירות מהנכס תהיה שווה להלוואה שאצטרך לקחת כדי לממן את הנכס. כך אני צוברת נכסים שיש להם תזרים חיובי רק שאני לא מקבלת אותו באופן חודשי כי הוא מכסה את ההלוואה. ברגע שאני עושה אקזיט על אחד הנכסים אני יכולה להחזיר בבת אחת את ההלוואות ואז לצאת ממירוץ העכברים.

כלומר, צברתי חובות כדי לרכוש נכסים מניבים. בשלב כלשהו, אחד הנכסים עולה בערכו ואני יכולה למכור אותו ברווח. ברווחים אני מחזירה את ההלוואות שיש לי וכך מקטינה את ההוצאות. כך ההלוואות הטובות מקצרות משמעותית את הדרך שלי לעצמאות כלכלית. אני לא מחכה לרגע שאני אעשה אקזיט כדי לאתר הזדמנויות ולצאת לעצמאות כלכלית. אני מתחילה לרכוש את הנכסים לפני, וכאשר הם מאפשרים לי אני עושה אקזיט על אחד מהם ואז אני יכולה באותו הרגע להחזיר את ההלוואות ולצאת ממירוץ העכברים.
כשאני חושבת על זה, זה די קרוב לאיך שיצאתי לעצמאות כלכלית בחיים האמיתיים. לקחתי לא מעט הלוואות כדי לממן נכסי נדל"ן אשר בשוטף השכירות החזירה את ההלוואה. בשלב כלשהו אחת ההשקעות שלי הצליחה מעבר למצופה ומכרנו אותה. בכסף הלא צפוי הזה, השתמשנו לכסות את ההלוואות על הנכסי נדל"ן המניבים מה שפינה את התזרים ומאפשר לנו לחיות ממנו בקלות.

 

4. בשוק ההון קנו נמוך ותמכרו גבוה

 

עוד משהו שהוא די מובן מאליו , אבל תכלס לא מיישמים את זה בפועל. שוק ההון הוא אולי השוק היחידי בעולם בו אנשים רצים לקנות כאשר המחיר גבוה וממהרים למכור כשהמחיר יורד. תחשבו על זה, כשהשוק בעלייה כולם רצים לקנות עוד ועוד. כלומר, המחירים עולים ואנשים קונים, אם המחיר של עוף היה עולה ועולה האם היינו רצים לקנות עוד עוף? כנראה שאז פתאום כולנו היינו הופכים לצמחוניים או פעילי זכויות בעלי חיים של דיאטה נטולת גלוטן ומפחיתים עוף מהתפריט שלנו. לעומת זאת אם מחירי העוף היו יורדים משמעותית כנראה שהיינו קונים עוף הרבה יותר. לעומת זאת כאשר מנייה יורדת, אנחנו רצים למכור אותה ומפחדים לקנות, למרות שזו בדיוק הדרך להרוויח כסף.

אחת הדרכים שלי לעשות אקזיטים במשחק היא לקנות כמה שיותר (לעיתים אף לקחת הלוואה אם נדרש) ממניות כשהן במחיר נמוך ואז למכור אותן ברווח. זה אפשרי גם בחיים האמיתיים, לקנות בזול ולמכור ביוקר (אגב את זה אני מלמדת בקורס הצעד הראשון למיליון אם בא לכם).  פשוט צריך לדעת מה עושים ולהיות מוכנים מנטלית ללכת נגד הזרם. כשמגיעים להזדמנות מתאימה, הקלף מראה לנו מה מחיר המניה כעת ומה טווח המחירים שלה בדרך כלל כדי לעזור לנו לקבל את ההחלטה. האמת? שהנתונים הללו חשופים לנו גם היום מאוד בקלות לגבי כל מניה שנבחר.

 

5. אל תערבבו משפחה ועסקים 

כמה מהעסקאות הגרועות ביותר במשחק הן עסקאות שבהן קרובי משפחה (לרוב גיסים וחותנים) מבקשים מאיתנו כסף עבור השקעה או מציעים מיזם משותף. במשחק, (לא בהכרח בחיים האמיתיים) עסקאות אלו תמיד כושלות ומביאות להפסדים. אני חושבת שיש כאן משהו נכון ולא כדאי לערבב משפחה ועסקים משתי סיבות.

הראשונה היא שלרוב היחסים המשפחתיים מורכבים יותר מיחסים עסקיים גרידא. אז לפעמים המניע שלנו לבצע עסקה יכול להיות לא כי היא טובה אלא מתוך רגשות אשמה, רצון לריצוי או פיצוי ריגשי כלשהו. זו, לא דרך להרוויח. רגשות צריכים להיות די מופרדים מעולם ההשקעות ולרוב הרגשות האנושיים שלנו הם אלו שיוצרים את הבעיות למשקיעים.

סיבה נוספת היא, שלרוב קרובי המשפחה אינם אנשי מקצוע ואינם בעלי ידע ספיציפי בתחום ההשקעות. לכן, להיכנס להשקעות איתם יכול לגרום לבעיות אחרות שנתקלים בהן משקיעים מתחילים ואנחנו רוצים להימנע מהן. תשאלו את עצמכם האם הייתם עושים את ההשקעה הזו אם לא היה מדובר בקרובי המשפחה שלכם? אם לא, עדיף לוותר על ההשקעה ולבחור בהשקעות מסיבות כלכליות נטו.

 

 

6. החיים הרבה יותר קלים כשיוצאים ממירוץ העכברים

 

טוב זה משהו שאני בהחלט יכולה להגיד מניסיון אישי. החיים בהחלט יותר קלים כשיוצאים ממירוץ העכברים. היכולת לבחור איך להתמודד ולפתור לא מעט בעיות עם כסף בהחלט הופך את החיים לקלים יותר. במשחק עצמו כשיוצאים ממירוץ העכברים עוברים למשחק אחר בו כדי לנצח את המשחק אנחנו צריכים או להגשים את החלום שלנו (וכך בעצם לנצח במשחק החיים) או להגיע לרמה גבוהה מאוד של הכנסה פסיבית מנכסים.

מה ששונה זה החוקים ברגע שיצאנו ממירוץ העכברים. הכל מתקדם יותר מהר, יש לנו שתי קוביות במקום אחת וכל ההזדמנויות הרבה יותר טובות מאלו שנתקלנו בהם בסכומים הנמוכים יותר. האמת שגם זה נכון, לא רק בגלל הידע שצברנו כמשקיעים לאורך הדרך אלא בגלל החוקים שכיום מגבילים מקומות השקעה רבים להציע השקעות טובות למשקיעים קטנים. יש משהו שנקרא משקיע כשיר, שזה בעצם אומר אדם עם הון מספיק גדול שהרשות לא מפקחת על העסקאות שמגיעות אליו. פעמים רבות עסקאות מצויינות מוצעות למשקיעים כשירים בלבד, אך כמשקיעים קטנים אנחנו לא יכולים להיות חשופים אליהם ולהשקיע בהן מבחינה חוקית.

 

7. החיים יכולים להיות לא הוגנים

 

יש משחקים (נדירים מאוד) שבהם אני מגיעה לפשיטת רגל. זה קורה כשמתחילים בשכר מאוד נמוך ויוצאים לי כמה תורות ברצף על ההתחלה של צבירת חובות. כך יוצא שאני נופלת על המשבצת של פיטורין שגובה ממני כסף, משבצת של הוצאות ויוצאות לי הוצאות לא צפויות גבוהות במיוחד ואז נולדים ילדים מה שמקטין גם את ההכנסה הפנויה להשקעות. אם יוצאים לי כמה תורות כאלה ברצף ללא שום הזדמנות להשקיע בדרך, אני אפשוט רגל. כן קורה לי פעמים רבות שאני מצליחה לצאת מזה, לחסוך קצת כסף ולצאת ממירוץ העכברים למרות הנתונים הקשים בהתחלה. זה פשוט לוקח יותר זמן לסיים את המשחק ככה. אבל יש את הפעמים שבהם פשוט אין לי את ההזדמנות ואני לא נופלת על אף הזדמנות השקעה טובה (או שאני יכולה להרשות לעצמי באותו הרגע) ובפעמים הבודדות האלה, פשיטת רגל היא בלתי נמנעת.

זה גורם לי לחשוב על העולם שלנו באמת. כי כמה שהייתי רוצה להאמין שעצמאות כלכלית אפשרית עבור כולם יש כאלה שהם עם נקודת פתיחה גרועה ובנוסף חווים רצף של מזל רע. כי אפשר בהחלט להתמודד עם נקודת פתיחה גרועה ולצאת מזה. להיפך, ברוב הפעמים זה נותן מוטביציה הרבה יותר גדולה לעשות את השינוי הדרוש. אבל אם זה מגיע יחד עם הרבה מזל רע זה בהחלט יכול להוביל לפשיטת רגל ולחוסר יציאה ממירוץ העכברים. עם זאת, כן חשוב לי לומר שהמשחק כן מוגבל, במיוחד כשמשחקים בו לבד דרך המחשב ואין שם מקום להרבה יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסא שכן אפשריים בחיים האמיתיים ויכולים לגרום לאנשים להתמודד בהצלחה גם עם מצבים קשים.

 

 

לסיכום,

 

כדאי לכם לשחק ב-Cashflow  ולו כדי לראות איזה תובנות זה ייתן לכם. סך הכל זה תרגול טוב למה שאנחנו צריכים לעשות בחיים האמיתיים כדי לצאת ממירוץ העכברים אל עבר עצמאות כלכלית. זה אפשרי, זה פשוט דורש התמדה ולקיחת סיכונים מחושבים. אבל כן, בהחלט זה אפשרי, כי אם אני הצלחתי לעשות את זה אין שום סיבה בעולם שגם אתם לא תצליחו.

10 מחשבות על “7 דברים שלמדתי ממשחק Cashflow”

 1. אשמח לדעת מה נקרא בעינייך להיות חופשייה כלכלית?
  האם לקבל הכנסה מנכסים בסך 6000 ש"ח זה נקרא שיצאת לחופש כלכלי?
  האם כאשר בן הזוג שלך עובד (כי הוא ממש רוצה וממש אוהב את זה) והמשכורת שלך נכנסת מנכסים זה נחשב "חופש כלכלי"?
  אני שואלת ספציפית עלייך, ולא תשובה סטייל "זה תלוי ברצונות ובהוצאות שלך".
  תודה.
  עינת.

  1. בגדול נהוג להתייחס לשני מושגים: עצמאות כלכלית וחופש כלכלי.
   עצמאות כלכלית זה כאשר ההכנסות הפסיביות שוות להוצאות כך שלא חייבים לעבוד. זה המצב בו אני נמצאת.
   חופש כלכלי זה רמה גבוהה יותר כאשר ההכנסות הפסיביות גבוהות בהרבה מההוצאות השוטפות ומאפשרות לצאת להרפתקאות, לטייל , להגשים חלומות בלי להתייחס לפאן הכלכלי כמעט.

   לקבל הכנסה מנכסים בשווי 6,000 ש"ח זה עצמאות כלכלית אם ההוצאות שלך הן 6,000 ש"ח או פחות.

   לגבי ספיציפית, בעיני זה יכולת הבחירה אם לעבוד או לא. כל עוד לי ולבן הזוג יש את הבחירה מרצון להפסיק לעבוד לגמרי, אז כן, זה בהחלט עצמאות כלכלית. כרגע, הכסף מהעבודה שלו הולך לטובת השקעות שיעזרו לנו להגיע לחופש כלכלי. אבל הוא יכול בכל רגע להפסיק (ואני למען האמת מבקשת ממנו לא פעם אך הוא מסרב) ולא נצטרך לרדת ברמת החיים עקב כך.

 2. שלום אופטימית,
  האם המשחק הוא בעברית או באנגלית?
  ולאיזה גילאים, לדעתך הוא מתאים?
  תודה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top

רוצה להשקיע בשיטת שגר ושכח?

רוצה שהכסף שלך יתחיל לעבוד בשבילך במינימום מאמץ מצידך אבל מקסימום רווח?

רצית תמיד להשקיע בשוק ההון אבל לא ידעת בדיוק מה לעשות ומה לקנות ולא היה לך עם מי להתייעץ?

זאת בדיוק הסדנא עבורך! מזמינה אותך להצטרף אליי לסדנא שבה נבנה ביחד ונמצא את התיק השקעות המותאם במיוחד עבורך. 

דילוג לתוכן